19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

150. den: Izrael uskutečňuje v Gaze „technický hladomor“

4. března 2024

Amnesty International říká, že Izrael je „inženýrským hladomorem“ v Gaze. Vedoucí organizace Agnes Callamard dodává: „Všechny státy, které omezily financování UNRWA, prodávaly zbraně a podporovaly Izrael, nesou odpovědnost také.“

Ztráty

 • 30 534+ zabitých* a nejméně 71 920 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 380 Palestinců
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 586 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.**

Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na kanálu Telegram . Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí na více než 38 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Palestinci v Gaze se po týdnech, kdy na jejich hlavy z nebe shazovali izraelské bomby, cítí „ponížení“ tím, jak jim USA a Jordánsko poskytly pomoc.
 • Palestinský obyvatel Džabalie říká, že výsadek pomoci je „zbytečný“ a nemohl z toho nic získat poté, co pět kilometrů pronásledoval bedny s pomocí.
 • Dr. Ashraf Al-Qudra říká, že izraelské síly od října zabily 364 zdravotníků a zatkli 269 dalších.
 • Dr. Al-Qudra dodává: „Izraelské okupační síly zničily 155 zdravotnických zařízení a vyřadily z provozu 32 nemocnic a 53 zdravotních středisek“ od října.
 • Organizace Save the Children uvádí, že palestinské rodiny v Gaze jsou „ze zoufalství nuceny shánět zbytky jídla, které tu zanechaly krysy, a jíst listy“.
 • Papež František říká: „Opravdu si myslíte, že můžete tímto způsobem vybudovat lepší svět? Opravdu si myslíš, že dosáhneš míru? Dost prosím! Řekněme si všichni, prosím, dost! Stop!“
 • Izraelská válečná letadla zabila 12 Palestinců a bombardovala dva domy patřící rodině Madi severně od Rafahu a rodině Al-Gharib v centru města.
 • Al-Džazíra uvádí, že izraelské síly zničily nedávno vybudovaný hřbitov v uprchlickém táboře Jabalia opakovaným bombardováním.
 • Daniel Hagari, mluvčí izraelské armády, rezignuje spolu s dalšími vysoce postavenými členy své jednotky.
 • Izraelské síly zabily Mustafu Abu Shalbaka, 16, během nájezdu na tábor Al-Amari v Ramalláhu.

Děti umírají na podvýživu a ceny potravin raketově rostou

Tisíce rodin v pásmu Gazy sotva nacházejí dostatek jídla, aby uvařily jídlo pro své děti, protože izraelská vojenská agrese a blokáda pomoci pokračují 150. den .

Nejméně čtvrtina obyvatel Gazy je jen krůček od hladomoru, přičemž již byla hlášena úmrtí kojenců a dětí v domovech a nemocnicích. 

Ceny malého ovoce a zeleniny dostupné na trhu prudce vzrostly a nepodstatné produkty, jako je káva, raketově vzrostly, přičemž jeden kilogram se prodává za 100 dolarů (360 šekelů).

Nejdražší šálek kávy nyní nelze najít v Paříži nebo na Maledivách, ale v Gaze, podle Palestince na TikTok , který pozval dva své přátele na kávu, aby jim poděkoval za to, že stáli vedle něj, když se mu hojila zraněná noha.

Káva nebyla zahrnuta do několika tun pomoci, kterou USA o víkendu vysadily nad severní Gazou ve společné operaci s jordánským letectvem.

Palestinci v Gaze se po týdnech, kdy na jejich hlavy z nebe shazovali izraelské bomby, cítili „ponížení“ tím, jak byla poskytnuta pomoc, řekl jeden z nich zpravodaji listu Al-Akhbar v Gaze.

Když jordánská letadla minulý týden vysadila pomoc nad severní Gazou, tisíce Palestinců v uprchlickém táboře Džabalía předpokládaly, že bedny s padákem přistanou na jejich území. Vítr je však zavál na západ poblíž pobřeží a nad moře, kde někteří přistáli ve vodě.

Palestinci ušli téměř tři kilometry, aby dorazili na pobřeží, ale zjistili, že lidé už vyložili dřevěné bedny, každý měl třicet jídel s pytlem mouky, rýži, datle, jednu láhev vody, plechovku kojenecké výživy, olej na vaření, několik obalů na těstoviny a hygienické vložky.

„[Pomoc při výsadku] je zbytečná,“ řekl Al-Akhbaru Ibrahim, obyvatel Jabalie, „Uběhl jsem pět kilometrů [k pobřeží Gazy], ale nemohl jsem nic získat. Lidé mezi sebou bojovali, aby dostali pytel datlí nebo kilogram rýže.“

S hrdostí dodal, že Palestinci v Gaze „nikdy nehladověli ani nežebrali, abyste takto uráželi naši důstojnost“.

Hladovění v Gaze je způsobeno člověkem a izraelskými úřady

Za posledních 24 hodin spáchaly izraelské síly 13 „masakrů“ v různých oblastech pásma Gazy, podle telegramu ministerstva zdravotnictví Gazy zabily nejméně 124 lidí a 210 zranily.

Dr. Ashraf Al-Qudra řekl, že izraelské síly od října zabily 364 zdravotníků a zatkli 269 dalších.

„Izraelské okupační síly zničily 155 zdravotnických zařízení a vyřadily z provozu 32 nemocnic a 53 zdravotních středisek; zamířil na 126 sanitek [a] vyřadil je z provozu,“ řekl mluvčí ministerstva Al-Qudra. 

Lékaři zdokumentovali „asi jeden milion případů infekčních nemocí a nejsou pro ně dostupné potřebné lékařské kapacity“, zatímco jídlo a pitná voda na severu Gazy je akutní nedostatek.

Organizace Save the Children oznámila, že palestinské rodiny v Gaze „jsou nuceny shánět zbytky jídla, které tam zanechaly krysy, a ze zoufalství jedí listy“ kvůli pokračující izraelské blokádě pomoci do Gazy.

O víkendu smrt 16 dětí v důsledku podvýživy a dehydratace v nemocnici Kamal Adwan v severní Gaze znepokojila několik mezinárodních organizací, včetně UNICEF.

„Nyní jsou dětská úmrtí, kterých jsme se obávali, tady a pravděpodobně rychle porostou, pokud válka neskončí a nebudou okamžitě vyřešeny překážky humanitární pomoci,“ řekla Adele Khodr, ředitelka UNICEF pro Blízký východ.

Agnes Callamard , generální tajemnice Amnesty International, obvinila izraelské úřady z „technického hladomoru“ v pásmu Gazy.

„Znali pravděpodobný výsledek svých činů, ale trvali na tom týdny a měsíce,“ řekla o izraelských akcích. „A všechny státy, které omezily financování UNRWA, prodávaly zbraně a podporovaly Izrael, nesou odpovědnost také.“

UNRWA také popsala smrt palestinských kojenců a dětí na podvýživu jako „vyvolanou člověkem, předvídatelnou a lze jí zcela předejít.

„Gaza se stala peklem na zemi. Kdy svět řekne „dost“? psalo to na platformě X.

UNRWA funguje za hrozných podmínek a napjatého rozpočtu poté, co USA a jejich západní spojenci koncem ledna pozastavili financování agentury, když Izrael obvinil 12 zaměstnanců UNRWA z účasti na útoku ze 7. října. UNRWA propustila zaměstnance a zahájila vyšetřování obvinění, ale financování je stále v obnově.

„Významný pokrok“ dosažený v rozhovorech o příměří v Káhiře 

Papež František vyzval svět, aby řekl: „Dost, prosím! Stop“ a ukončit konflikt v Palestině.

„Každý den nosím v srdci s bolestí utrpení obyvatel Palestiny a Izraele kvůli pokračujícím nepřátelským akcím, tisíce mrtvých, zraněných, vysídlených,“ řekl František během nedělního projevu na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Dodal: „Opravdu si myslíte, že můžete tímto způsobem vybudovat lepší svět? Opravdu si myslíš, že dosáhneš míru? Dost prosím! Řekněme si všichni, prosím, dost! Stop!“

Představitelé Hamasu, CIA, Kataru, Egypta a Izraele jsou v současné době v Káhiře na nepřímých rozhovorech s cílem dosáhnout šestitýdenní dohody o příměří v pásmu Gazy. Jedná se o druhý den jednání v Káhiře.

Egypt, Katar a USA prosazují úsilí o příměří před nedělním začátkem ramadánu. Al-Qahera News s úzkými vazbami na egyptskou tajnou službu uvedly, že „Egypt pokračuje ve svém intenzivním úsilí o dosažení příměří před Ramadánem“.

„V jednáních došlo k významnému pokroku,“ uvedl Al-Qahera News s odkazem na nejmenovaného představitele.

Izrael bombarduje hřbitov Jabalia

Za posledních 24 hodin izraelské síly bombardovaly několik oblastí pásma Gazy, včetně čtyř domů ve čtvrtích Al-Zaytoun, Al-Sabra, Al-Rimal a Al-Janobi ve městě Gaza.

Izraelské síly také bombardovaly dva domy v Beit Lahia, dům v uprchlickém táboře Nuseirat a v Al-Bureij a třetí dům v Deir Al-Balah, uvedly zprávy Wafa .

Několik členů rodiny Radwan bylo zraněno, když izraelský letecký útok vybombardoval jejich dům v uprchlickém táboře Jabalia, řekl Wafa , zatímco v jižní Gaze zabila izraelská válečná letadla 12 Palestinců, bombardovala dva domy patřící rodině Madi, severně od Rafahu a Rodina Al-Gharib, v centru města.

Korespondent al-Džazíry Anas al-Sharif  uvedl, že izraelské síly zničily nedávno vybudovaný hřbitov v uprchlickém táboře Džabalía opakovaným bombardováním o víkendu.

Palestinci spěchali znovu pohřbít své příbuzné poté, co byla jejich těla odhalena a vyšli z půdy po zemětřesení a intenzivním bombardování, které zanechalo na hřbitově velký kráter. 

Wafa oznámila, že izraelské síly střílely na Palestince, kteří v neděli čekali, až na kruhový objezd v Kuvajtu ve městě Gaza dorazí nákladní auta.

Izraelský spin doktor agrese v Gaze rezignuje 

Daniel Hagari, mluvčí izraelské armády, podle izraelského Channel 14 rezignoval spolu s dalšími vysokými vojenskými členy své jednotky .

Hagari je od října jedním z hlavních doktorů izraelské genocidy v pásmu Gazy a prosazuje zahraniční média, aby vysvětlil izraelské bombardování nemocnic a civilistů. V listopadu ukázal kalendář dnů v týdnu v arabštině v nemocnici Al-Rantisi a tvrdil, že jde o „ Khamásův seznam “ používaný pro vojenské účely.

Hagari sloužil v izraelských námořních silách. Jeho rezignace ukazuje další trhlinu ve válečném kabinetu premiéra Benjamina Netanjahua.

Vedle Hagariho z Hagariho jednotky odstoupil také Richard Hecht, mezinárodní mluvčí izraelské armády.

Má blízko k Bennymu Gantzovi, šéfovi aliance Národní jednoty, a sloužil pod ním jako náčelník generálního štábu armády. Hagari také sloužil jako asistent Gadiho Eisenkota, bývalého náčelníka generálního štábu armády, jehož syna a synovce zabili palestinští bojovníci v Gaze.

Gantz je v současné době na neoprávněné návštěvě USA, což Netanjahua rozlítilo. Setká se s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem a také s republikánskými a demokratickými členy Kongresu USA.

Cílem Washingtonu z Gantzovy návštěvy je „ posílit umírněnou osu “ v Izraeli, protože se zdá, že Netanjahuova vláda je neústupná pokračovat v bombardování Gazy a umožnit osadníkům vybudovat základny uvnitř plotu Gazy.

Podle průzkumu Channel 13 by Gancova strana získala 39 křesel v Knessetu, pokud by byly tento měsíc vypsány všeobecné volby, zatímco Netanjahuův Likud by získal pouze 17.

Gantz by mohl sestavit vládu s Yairem Lapidem, vůdcem strany Yesh Atid, což by mu přineslo celkem 51 křesel, zatímco zbývajících devět křesel by mohlo být obsazeno jinými malými stranami.

Izraelské síly zabily 16letého Palestince; vyhodit do povětří dům v Nábulusu

Na okupovaném Západním břehu zabily izraelské síly v pondělí ráno 16letého Mustafu Abu Shalbaka během náletu na tábor Al-Amari v Ramalláhu. Wafa oznámila, že Abu Shalbak byl střelen do hrudníku a krku živými kulkami a pochází z uprchlického tábora Qalandiya.

Izraelští osadníci vtrhli přes noc do města Nábulus, zbili muže a napadli ho pepřovým sprejem, zatímco zpívali a tančili na ulici na cestě do Yousef Tomb, mešity, kterou židovští osadníci považují za místo odpočinku biblické postavy Josepha.

Wafa také uvedla, že izraelské síly v pondělí v ranních hodinách vyhodily do povětří dům v Nábulusu ve čtvrti Al-Makhfiya.

Dům patří Moazovi Al-Masrymu, kterého Izrael zabil ve Starém městě Nábulus v květnu 2023. Al-Masry provedl před měsícem střelecký útok a zabil tři izraelské osadníky v údolí Jordánu.

Wafa oznámila, že izraelští vojáci donutili několik rodin v oblasti k evakuaci před nastražením výbušnin a vyhodili do povětří Al-Masryho dům.

Očekává se, že napětí na Západním břehu Jordánu eskaluje, protože izraelské síly pokračují v zatýkání, střílení a napadání Palestinců ve městech Hebron, Jericho, Betlém, Nábulus, Jeruzalém, Ramalláh a Jenin.

Není dne, kdy by na Západním břehu a v Jeruzalémě nebyl zatčen Palestinec. Izrael vyzval všechny své šéfy vnitřní rozvědky a policie, aby v neděli před měsícem ramadánu uspořádali „hodnotící schůzku“, která má začít v neděli. Očekává se, že Palestinci se o ramadánu postaví izraelským osadníkům a silám, pokud se jim pokusí zabránit v dosažení Jeruzaléma a mešity Al-Aksá nebo v přístupu k nim. 

Úvodní fotografie: PALESTINCI PROHLÍŽEJÍ ZBYTKY TĚŽCE POŠKOZENÉHO VOZIDLA HUMANITÁRNÍ POMOCI ZNIČENÉHO IZRAELSKÝMI NÁLETY. LETECKÝ ÚTOK TAKÉ ZABIL DEVĚT PALESTINCŮ A DESÍTKY ZRANIL V DEIR AL-BALAH V GAZE 3. BŘEZNA 2024. (FOTO: RAMADAN EL-AGHA/APA IMAGES)

 

Sdílet: