19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

148. den: OSN hlásí nejméně 14 případů, kdy Izrael střílel na Palestince čekající na pomoc v Gaze

2. březen 2024

OSN vyzývá k vyšetřování po čtvrtečním „masakru v mouce“, při kterém Izrael zabil nejméně 115 Palestinců čekajících na pomoc a více než 760 jich zranil. Potřeba pomoci se stává ještě naléhavější, jak se hlad v severní Gaze zhoršuje.

Ztráty

 • 30 320+ zabitých* a nejméně 71 533 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 380 Palestinců
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 582 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.**

* Toto číslo potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí na více než 38 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Nejméně sedmnáct lidí zahynulo , když izraelská válečná letadla bombardovala dva domy ve střední Gaze
 • Izrael se připravuje na den protestů , kde protivládní demonstranti budou volat po nových volbách a rodiny rukojmích budou žádat propuštění izraelských zajatců
 • Úřad OSN pro lidská práva vyzývá k rychlému a nezávislému vyšetřování izraelského vojenského útoku na Palestince hledající jídlo ve městě Gaza
 • Hamas : Sedm izraelských zajatců zabito při nedávném izraelském bombardování Gazy
 • OCHA : Mnoho z těch, kteří byli zraněni při izraelském „masakru v mouce“, utrpělo střelná zranění
 • Patriarchové a hlavy církví v Jeruzalémě odsoudili izraelský „masakr z mouky“ v Gaze
 • WHO : V Gaze nyní zemřelo deset dětí na následky podvýživy a dehydratace
 • Ženy OSN : Válka v Gaze je také válkou proti ženám
 • Americký prezident Joe Biden k rozsáhlé kritice oznámil plán na výsadek humanitární pomoci do Gazy
 • Americký prezident Joe Biden a italský premiér Giorgia Meloni se setkali, aby projednali humanitární pomoc v Gaze a zopakovali „právo Izraele na sebeobranu“
 • Izraelské delegace a delegace Hamasu se v neděli očekávají v Káhiře na novém kole jednání o příměří
 • Britský premiér Rishi Sunak hovoří o palestinských solidárních demonstrantech jako o „extrémistech, kteří podkopávají demokracii“.
 • Při útoku izraelského dronu v Libanonu zahynuli tři lidé

Zvýšená kontrola distribuce pomoci v Gaze, protože více dětí podlehne podvýživě a dehydrataci

Nejméně sedmnáct bylo zabito , když izraelská válečná letadla bombardovala tři domy v centru Gazy, včetně domu v uprchlickém táboře Džabalía, kde se ukrývalo nejméně 70 lidí. Záchranáři se stále snaží zjistit, kolik lidí je pohřbeno pod troskami.

Izraelské zacházení s dodávkami pomoci je pod zvýšenou pozorností po dnes nechvalně známém „masakru v mouce“ ve čtvrtek, kdy izraelští vojáci zahájili palbu na stovky Palestinců čekajících na distribuci potravin ve městě Gaza, přičemž zabili nejméně 115 a zranili více než 760 dalších .

„Protože reálně neexistuje žádná třetí strana a mezi [izraelskou armádou] a palestinským odbojem panuje naprostá nedůvěra, to, co vidíme – a co bychom vlastně měli očekávat – je stále více možných válečných zločinů nebo nehod, podle toho, co jak to chcete vyjádřit,“ řekl Al-Džazíře Omar Ashfour, profesor bezpečnostních a vojenských studií na Institutu pro postgraduální studia v Dauhá.

Organizace spojených národů mezitím vyzvala k „urychlenému…nestrannému a účinnému“ vyšetřování vraždy a uvedla, že zaznamenala nejméně čtrnáct incidentů, kdy izraelské síly v minulosti střílely nebo ostřelovaly lidi, kteří byli shromážděni, aby dostali zoufale potřebnou humanitární pomoc. dva měsíce a že většina těchto incidentů si vyžádala oběti. Je to ohromující oznámení, vezmeme-li v úvahu skutečnost, že se Izrael pokusil nejprve obvinit z incidentu oběti z podněcování „duchání“ a později přiznal, že zahájily palbu, ale pouze proto, aby rozehnal dav. Nyní stále více zraněných přeživších přichází do okolních nemocnic se střelnými zraněními, což dokazuje, že střelba byla úmyslná.

Otázka, jak bezpečně a efektivně doručit pomoc Palestincům v Gaze, se stává ještě naléhavější, protože hrozba hladovění a podvýživy v severní Gaze se zhoršuje – podle Světové zdravotnické organizace nyní zemřelo deset dětí buď na podvýživu, nebo dehydrataci . i nadále se objevují zprávy o civilistech, kteří shánějí potravu pro listí a trávu nebo vyrábějí chléb z krmiva pro zvířata, aby přežili.

„Toto jsou oficiální záznamy a jak všichni zdůrazňujete, přesně, neoficiální čísla lze bohužel očekávat vyšší,“ uvedl mluvčí WHO Christian Lindmeir ve videu zveřejněném na webu X.

„Jakmile je uvidíme registrované v nemocnicích, jakmile je uvidíme oficiálně registrované, je to již dále.“

Dokonce i v místech, kde je jídlo, jako je Rafah, ceny prudce stoupají, takže je nedostupné — kilo rajčat, které kdysi stálo půl dolaru, jsou nyní tři dolary a pro většinu rodin je to nedostupné.

„Od chvíle, kdy se probudíme, do chvíle, kdy spíme, bojujeme o přežití,“ řekl jeden muž z Rafahu Al-Džazíře.

„Bojujeme, abychom dostali do rukou trochu vody, abychom získali bochník chleba pro naše děti. Jsme vyčerpaní, psychicky i fyzicky. Tohle je nesnesitelné.“

Když se blíží Mezinárodní den žen, OSN pro ženy poukázala na to, že válka v Gaze je „také válkou proti ženám“, přičemž izraelské síly zabily od října odhadem 9 000 palestinských žen a očekává se, že každý den bude zabito v průměru 63 žen. že válka pokračuje.

„Jak se válka v Gaze blíží k pětiměsíční hranici, ženy v Gaze nadále trpí jejím ničivým dopadem,“ uvedla agentura v pátečním prohlášení . Podle údajů OSN ženy také častěji než muži hlásí potíže s hledáním jídla, což je ještě více vystavuje riziku hladovění a podvýživy.

„Zatímco tato válka nikoho nešetří, údaje UN Women ukazují, že zabíjí a zraňuje ženy bezprecedentním způsobem.“

Izrael se připravuje na den protestů, Hamas tvrdí, že izraelští zajatci byli zabiti při nedávném izraelském útoku na Gazu

Izrael se připravuje na den protestů, protože protivládní demonstranti vyzývají k novým volbám a rodiny rukojmích – a ti, kdo jsou s nimi solidární – nadále požadují propuštění izraelských zajatců . 

Spolu s obecným špatným zacházením izraelské vlády s válkou je jedním z důvodů, proč stále více Izraelců začíná protestovat proti probíhající válce v Gaze, to, že při ostřelování je ve skutečnosti zabíjeno stále více izraelských rukojmích. Podle vojenského křídla Hamásových brigád Kássam bylo při izraelských útocích zabito sedm zajatců a tři z těchto sedmi byli identifikováni . Odbojová skupina odhaduje, že od začátku války bylo při izraelském ostřelování zabito celkem 70 izraelských zajatců. Mnozí si přejí vědět, kolik zajatců je stále naživu, a být ujištěni, že jejich milovaní jsou mezi nimi.

Mezitím izraelské nálety na Západním břehu pokračují, protože palestinští mladíci, kteří se pokoušejí odolat nájezdům v Arrabě, Silat ad-Dhahr, Al-Jalama, Arbouna, Faqqua a Deir Ghazala, se setkávají se slzným plynem a gumovými projektily. Zrovna včera v noci izraelské síly zastřelily šestnáctiletého Muhammada Murada al-Deeka při náletu na vesnici Kafr Nima – dnes ráno svým zraněním podlehl. 

Široká kritika Bidenova plánu „vysadit“ humanitární pomoc do Gazy

Jak mezinárodní odsouzení izraelských akcí roste, americký prezident Joe Biden a italský premiér Giorgia Meloni se setkali v Bílém domě, aby prodiskutovali naléhavou potřebu humanitární pomoci v Gaze a zároveň zopakovali právo Izraele na „sebeobranu“.

Zatímco americký prezident Joe Biden nedávno oznámil plán na výsadek humanitární pomoci do Gazy , David Harden, bývalý ředitel Agentury pro mezinárodní rozvoj USA, kritizoval tento plán jako „neefektivní“ v praxi a je symbolem snahy Bidenovy administrativy „Papír nad masivním selháním.“

„Spojené státy mají páku k tomu, aby Izraelci otevřeli [hraniční přechody],“ řekl Al-Džazíře a poukázal na to, že navrhovaný výsadek ve velké výšce by ve skutečnosti mohl způsobit větší chaos a škody pro lidi na zemi.

„Takže faktem je, že Spojené státy mají schopnost donutit Izrael, aby otevřel další pomoc této velmi malé enklávě, a tím, že k tomu Izraelce nedonutíme, vystavujeme svá aktiva a naše lidi riziku.“

Oxfam zopakoval tyto kritiky a obavy a poukázal na to, že místo nevybíravých a neefektivních poklesů humanitární pomoci v Gaze by Spojené státy měly omezit tok zbraní do Izraele a zasadit se o okamžité příměří a propuštění rukojmích, které by trvale ukončilo konflikt. 

Izraelské delegace a delegace Hamasu se údajně plánují setkat v neděli v Káhiře na novém kole jednání o příměří . Zatímco palestinská samospráva i Bidenova administrativa doufají, že dohoda bude splněna včas před začátkem Svatého měsíce ramadánu 10. března, Bidenova administrativa připustila, že „tam se možná nedostaneme“.

Mezitím v jižním Libanonu existuje hmatatelný strach z vojenské eskalace, protože stále více izraelských útoků míří na Hizballáh, v některých případech zabíjejí libanonské civilisty . 

Úvodní fotografie: PALESTINCI SE ÚČASTNÍ PÁTEČNÍCH POLEDNÍCH MODLITEB PŘED RUINAMI MEŠITY AL-FARUQ, ZNIČENÉ PŘI IZRAELSKÝCH NÁLETECH NA RAFAH V JIŽNÍM PÁSMU GAZY 1. BŘEZNA 2024. (FOTO: STRINGER/APA IMAGES)

OD 

 

Sdílet: