19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izraelská armáda stahuje elitní výsadkáře z Gazy při útocích palestinských bojovníků

Palestinské ozbrojené frakce v pásmu Gazy nadále kladou tvrdý odpor, způsobují ztráty izraelským obranným silám (IDF) a dokonce je nutí stáhnout další jednotky z bojiště.

Brigády Izz ad-Din al-Qassam, vojenské křídlo Hnutí Hamás, které vládne v Gaze, zveřejnilo 28. února video, na kterém jejich bojovníci míří na izraelské hlavní bitevní tanky, obrněné transportéry a buldozery s raketovými granáty a výbušná zařízení ve čtvrti Zeitoun města Gaza v severní části pásma.

Záběry také ukazují útok minometů na shromáždění IDF v sousedství a izraelský vojenský vrtulník evakuující zraněné vojáky.

A 29. února Brigády al-Quds, vojenské křídlo palestinského islámského džihádu – druhá největší frakce v Gaze po Hamasu – zveřejnily video ukazující nedávný útok těžkým výbušným zařízením v Zeitounu, který zabil dva izraelské důstojníky a zranil sedm dalších a také několik útoků raketovými granáty proti izraelským hlavním bojovým tankům a obrněným transportérům v sousedství.

Ve stejný den zveřejnily brigády mudžahedínů – jedna z nejmenších frakcí v Gaze – záběry ukazující sérii raketových útoků, které se zaměřovaly na shromáždění IDF ve městě Gaza a také na izraelské osady poblíž Pásma.

V tom, co se zdá být pokusem snížit ztráty, IDF 29. února oznámila, že stáhla výsadkovou brigádu z Gazy.

Brigáda Bislamach – škola pro profese pěchotního sboru a velitele čet IDF – nahradí výsadkovou brigádu ve městě Khan Younis v jižní Gaze. Podle hebrejských médií IDF v příštích dnech rozhodne, kam bude brigáda parašutistů vyslána příště.

IDF ztratily od začátku pozemních operací v Gaze 242 vojáků. Více než 1300 dalších bylo údajně zraněno v pásmu, někteří z nich jsou stále v život ohrožujícím stavu.

Na palestinské straně počet obětí války přesáhl 30 000, přičemž drtivou většinu obětí tvoří ženy a děti.

Navzdory stažení několika jednotek z Gazy v posledních měsících se IDF údajně připravuje zahájit rozsáhlou ofenzívu v oblasti Rafahu na jihu Gazy. V oblasti, která se nachází přímo na hranici s Egyptem, se ukrývá více než milion Palestinců – tedy zhruba polovina obyvatel Pásma.

 

Sdílet: