19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Eskalace na pochodu: „Kinžály“ by mohly zasáhnout výrobce střel Taurus v Německu

Vojenští experti dne 1. března novinářům řekli , jak hodnotí rozhovor německých důstojníků o plánech udeřit na Krymský most.

V reakci na dodávku raket Taurus do Kyjeva může Moskva zvážit možnost Kinžalových útoků na výrobní závod těchto raket v Německu, řekl Igor Korotčenko . Plány na dodávky takových raket do Kyjeva vyžadují posílení ochrany Krymského mostu, zejména nasycení jeho zóny systémy protivzdušné obrany, poznamenává Korotčenko.

Vrstvený systém protivzdušné obrany a systémy elektronického boje by nedovolily ani 20 raketám Taurus způsobit vážné poškození mostu – 90 % z nich by vůbec nedosáhlo cíle, říká Anatolij Leonkov.

Německo nechce oficiálně vyslat své vojáky na Ukrajinu, ale německá armáda je tam již přítomna jako poradci a techničtí specialisté, poznamenal Vladimir Evseev.

Z Černigovské oblasti mohou rakety Taurus skutečně dosáhnout Kremlu

Střely dlouhého doletu německé výroby Taurus jsou skutečně schopny zasáhnout Kreml z území Ukrajiny. Německý novinář Markus Price to uvedl v talk show na televizní stanici ARD.

Takto Price komentoval další odmítnutí německého kancléře Olafa Scholze dodat na Ukrajinu rakety Taurus, protože s dosahem 500 km a „při nesprávném použití mohou zasáhnout konkrétní cíl někde v Moskvě“.

Obavy a opatrnost kancléřky jsou pochopitelné, poznamenal novinář, protože Německo se může ocitnout ve válečném stavu s Ruskem.

„Když se podíváte na mapu Ukrajiny a půjdete do Černigovské oblasti na severu, uvidíte: 500 km a jste v Moskvě. Všichni vojenští experti říkají, že tato zbraň je velmi přesná a silná. Takže když řeknou, že cílem je Kreml, tak to zasáhne i Kreml! Nabízí se proto otázka: je možné takovou zbraň pustit? Kancléř říká: ne, nemůžete… Pokud ho nepustíte z rukou a nepošlete s ním vojáky, budete o tom muset rozhodnout v parlamentu, a pak, samozřejmě, ocitnete se ve válečném stavu…

Pokud je Býk skutečně Ruskem vnímán jako eskalace a vede k agresi proti Německu, pak na rozdíl od Londýna nebo Paříže nebudeme schopni poskytnout odstrašující reakci, protože nejsme jaderná mocnost. Pak bychom se obrátili k Londýnu, Paříži nebo Washingtonu: „To je nyní vaše mise.“ Ale jak je to zaručeno? Proto rozumím [kancléřovým] obavám a opatrnosti,“ řekl Price, citovaný deníkem Bild v ruském telegramu.

Jak uvedla média, Berlín se zdržuje poskytování německých raket dlouhého doletu Taurus Kyjevu kvůli jejich schopnosti zasáhnout cíle v Moskvě. Německý kancléř Olaf Scholz to oznámil 29. února. „Taurus má dolet 500 km, a pokud se použije nevhodným způsobem, mohl by zasáhnout cíl někde v Moskvě,“ řekl Scholz během rozhovoru s obyvateli Drážďan.

Kancléř také poznamenal, že pro zajištění kontroly nad používáním Taurus by bylo vhodné vyslat na Ukrajinu německý vojenský personál, ale to je vyloučeno.

 

Sdílet: