19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

147. den: Žádné příměří v nedohlednu navzdory mezinárodnímu odsouzení izraelského „masakru mouky“

1. březen 2024

USA blokují rezoluci Rady bezpečnosti OSN odsuzující Izrael za jeho masakr na Palestincích pokoušejících se získat humanitární pomoc v Gaze s tím, že incident „stále musí být vyšetřen“.

Ztráty

  • 30 228+ zabito* a nejméně 71 377 zraněno v pásmu Gazy.
  • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 380 Palestinců
  • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
  • Od 7. října bylo zabito 582 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.*

* Toto číslo potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí na více než 38 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

Hlad se v Gaze zhoršuje, přestože svět odsuzuje izraelský útok na žadatele o pomoc

Během posledních čtyřiadvaceti hodin mezinárodní společenství široce odsoudilo izraelský „masakr v mouce“, kdy izraelští vojáci zahájili palbu na stovky Palestinců čekajících ve frontě na distribuci potravin , přičemž zabili více než 100 lidí a zranili nejméně 760 dalších.

„Zločiny a masakry proti bezbranným Palestincům každý den zabíjejí lidi a podporují terorismus a extremismus v regionu,“ uvedlo jemenské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Čína je jednou z mnoha zemí, které také zabíjení odsoudily.

„Čína naléhavě vyzývá příslušné strany, zejména Izrael, aby zastavily palbu a okamžitě ukončily boje, vážně chránily bezpečnost civilistů, zajistily, aby tam mohla vstoupit humanitární pomoc, a vyhnuli se ještě vážnější humanitární katastrofě,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning.

Mezitím se přeživší stále vzpamatovávají z útoku.

„Šli jsme pro mouku. Izraelská armáda po nás střílela. Na zemi je mnoho mučedníků a do této chvíle je stahujeme,“ popsal jeden ze svědků Al-Džazíře. „Neexistuje žádná první pomoc.“

Balíčky humanitární pomoci svržené ze vzduchu jordánskými armádními letouny jsou vidět plovoucí na obloze ve městě Gaza v Gaze 1. března 2024. (Foto: Khaled Daoud/APA Images)
BALÍČKY HUMANITÁRNÍ POMOCI SVRŽENÉ ZE VZDUCHU JORDÁNSKÝMI ARMÁDNÍMI LETOUNY JSOU VIDĚT PLOVOUCÍ NA OBLOZE VE MĚSTĚ GAZA V GAZE 1. BŘEZNA 2024. (FOTO: KHALED DAOUD/APA IMAGES)

Vzhledem k tomu, že pro sanitky je tak nebezpečné dostat se na místo mimořádné události, jako je tato, byly použity oslí povozy k převozu lidí do nemocnic , které již tak téměř nefungují, vzhledem k pokračující válce a obležení, které udržuje základní zásoby – jako je palivo z dosahu Gazy. 

Zatímco Hamás o incidentu hovořil jako o „bezprecedentním válečném zločinu“, Izrael opakovaně změnil své vyprávění , nejprve se pokusil obvinit dav Palestinců z toho, že se zapojili do „duchů“, které způsobily násilí, a poté změnil svůj příběh tak, aby řekl, že stříleli do davu.

Pověřenec z Ummah Welfare Trust – jedné z hrstky charitativních organizací doručujících pomoc do Gazy – řekl, že místo distribuce bylo sdíleno s Izraelci, což vyvolalo podezření, že útok byl předem promyšlený.

„Naši partneři v terénu, kteří jsou na jihu, se spojili s izraelským ministerstvem, které organizuje konvoje na severu, a měli připravený plán. Kamiony se pohybovaly společně a místo distribuce bylo zveřejněno a lidé tam čekali celou noc,“ řekl Muhammad Ahmad pro Sky News.

„Bohužel okamžik, který by nám přinesl určité štěstí a úlevu, že se pomoc dostala k potřebným, se stal krvavou lázní.“

Vzhledem k incidentu – a rostoucím případům podvýživy a hladu v severní Gaze – sedmnáct INGO vyzvalo země, které stáhly financování z UNRWA, aby obnovily své dárcovské fondy , v naději, že to zmírní zhoršující se humanitární katastrofu.

„Obnovení financování je klíčem k udržení největší humanitární operace v Gaze bez přerušení a k udržení provozu našich škol a zdravotnických zařízení pro palestinské uprchlíky v celém regionu,“ uvedl komisař UNRWA Philippe Lazzarini v příspěvku na X .

Široké odsouzení, strach z odloženého příměří

Zatímco Francie, Španělsko, Portugalsko, Saúdská Arábie a Katar se všechny připojily k mezinárodnímu sboru odsuzujícímu vraždy, Spojené státy zablokovaly prohlášení Alžírska Radě bezpečnosti OSN, které by přisoudilo vinu za vraždy Izraeli. že masová střelba „musí být důkladně vyšetřena“.

Mnozí se obávají, že nedávný incident oddálí příměří ještě více, než již bylo odloženo.

„Myslím, že Bidenova administrativa se řídí časovým rozvrhem řízeným listopadovými americkými volbami,“ řekl Adam Shapiro Al-Džazíře a poukázal na to, že Biden pravděpodobně neudělá nic drastického, co by mohlo ovlivnit jeho volební vítězství.

„Pohyb uvnitř Bidenovy administrativy můžeme vidět až poté, co bude rozhodnuto o výsledku voleb.“

Zatímco americký prezident Joe Biden již dříve vyjádřil optimismus, že dohody by mohlo být dosaženo rychle, nedávno toto tvrzení ustoupil – a zástupci Hamasu uvedli , že jeho optimismus se „neodráží v realitě na místě“ a že „propast stále existuje“. široký“ mezi tím, co se děje, a tím, co se musí stát, aby bylo dosaženo spravedlivé dohody.

Mezitím Netanjahu vyjádřil, že odmítá mezinárodní tlak na ukončení války dříve, než budou dosaženy všechny izraelské cíle.

Demolice domů, útoky osadníků na Západním břehu 

Mezitím izraelská armáda slíbila zbourat dům Muhammada Manasary – Palestince obviněného ze zabití dvou izraelských osadníků v osadě Eli na začátku tohoto týdne.

Od střelby se zvýšily útoky izraelských osadníků na Palestince , přičemž skupina osadníků zaútočila na domy několika palestinských obyvatel na okraji vesnice Jalud , mimo Nábulus na Západním břehu Jordánu. Izraelští osadníci navíc postavili šest mobilních domů u nedaleké vesnice Al-Luban Al-Sharkiya poblíž Nábulusu. Je to pouze poslední z řady 561 případů násilí izraelských osadníků proti Palestincům , které OCHA zaznamenala od 7. října. 

Izraelské vojenské razie na Západním břehu pokračují, když izraelské síly zaútočily na uprchlický tábor Qalandiya u Ramalláhu a zatkli dva muže. 

Mezitím v Jeruzalémě izraelské síly vztyčily před Lví bránou barikády, které bránily věřícím dostat se do areálu Al Aksá, což vyvolalo obavy, že během ramadánu dojde k eskalaci napětí.

Úvodní fotografie: PALESTINCI JSOU PŘIVÁŽENI DO NEMOCNICE MUČEDNÍKŮ AL-AKSÁ V DEIR EL-BALAH PO IZRAELSKÝCH ÚTOCÍCH V NUSAIRATU V PÁSMU GAZY 29. ÚNORA 2024. (FOTO: ALI HAMAD/APA IMAGES)

 

 

Sdílet: