19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Drtivá většina ve Francii odmítá Macronův návrh vyslat vojáky na Ukrajinu

Francouzský vůdce řekl, že nevylučuje vojenské nasazení NATO na pomoc ukrajinským silám

Více než dvě třetiny francouzské veřejnosti se podle nového průzkumu domnívají, že prezident Emmanuel Macron se mýlil, když navrhl, že NATO by jednoho dne mohlo vyslat vlastní vojáky na podporu Kyjeva v konfliktu s Moskvou.

Výsledky průzkumu, které ve čtvrtek zveřejnil francouzský list Le Figaro, ukázaly, že 68 % respondentů nesouhlasilo s Macronovými komentáři o budoucím nasazení NATO ve válkou zničeném státě, zatímco pouhých 31 % uvedlo, že souhlasí, a zbytek není rozhodnut.

Od Macronových výroků, které zazněly v pondělí po setkání evropských lídrů v Paříži, se podobně distancovaly i další klíčové státy vojenského bloku vedeném USA. Během tiskového brífinku prezident řekl, že ačkoli mezi členskými státy NATO nepanoval „žádný konsensus“ ohledně vyslání sil na Ukrajinu, „z hlediska dynamiky nemůžeme nic vyloučit. Uděláme vše potřebné, abychom zabránili Rusku ve vítězství v této válce.“

V uplynulých dnech Spojené státy, Británie, Španělsko, Itálie, Německo a další hlavní členové severoatlantického bloku spěchali s vysvětlením, že zatím neplánují rozmístit na Ukrajinu žádné jednotky NATO.

Macron nicméně své prohlášení zdvojnásobil a ve čtvrtek novinářům řekl, že to, co řekl, myslel vážně a že jeho slova byla „zvážena, promyšlená a změřená“.

Zdá se však, že někteří menší členové bloku NATO – jmenovitě pobaltské státy Estonsko a Litva – Macrona podporují, přičemž vysocí představitelé obou zemí navrhli, že by nemělo být vyloučeno vyslání vojáků na Ukrajinu.

Moskva ostře odsoudila Macronovy výroky a varovala alianci vedenou USA před dalšími nepřátelskými kroky. Pokud by jednotky NATO skutečně byly nasazeny na Ukrajinu, přímá konfrontace mezi aliancí a Ruskem se stane nejen „možnou“, ale „nevyhnutelnou“, varoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

 

Sdílet: