19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

146. den: Izraelské síly masakrují civilisty čekající na humanitární pomoc

29. únor 2024

Izraelské tanky a válečná letadla se údajně zaměřily na civilisty čekající na pomoc, zabily nejméně 77 a stovky zranily. Mezitím mezinárodní humanitární skupiny tvrdí, že výsadky pomoci jsou tak „zanedbatelné“, že „udržují celkovou strategii blokády“.

Ztráty

 • 30 035+ zabitých* a nejméně 70 457 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 380 Palestinců
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 582 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.**

*Tento údaj potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí blíže k 35 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj 

 • Novinář říká, že při izraelském bombardování ve městě Gaza zahynula rodina.
 • Nemocnice Kamal Adwan v severní Gaze mimo provoz.
 • Požár vypukl ve středu v nemocnici Nasser v Khan Younis, uvedla Al-Džazíra. 
 • Poslední funkční nemocnice v severní Gaze, Al-Awda, se zavře, informuje Wafa. 
 • Podle MTV Libanon byla při izraelských útocích na jižní Libanon zabita žena, dcera zraněna.
 • PRCS registruje obavy o blaho 7 zadržených zdravotníků.
 • Více než 100 000 lidí hlasuje „nezávazně“ v primárkách v Michiganu pro politiku Biden Gazy.
 • OSN : Zásoby vody v Gaze dosahují pouze 7 procent úrovně před říjnem.
 • OSN : Odhaduje se, že bylo zničeno 339 hektarů (838 akrů) skleníků.
 • Ministerstvo zdravotnictví Gazy: Sedm dětí zemřelo ve středu na podvýživu. 
 • Rights group : Transfery zbraní Spojeného království do Izraele mohou porušovat mezinárodní právo.
 • Manželský pár zabit při izraelských útocích na jižní Libanon.
 • Izraelský válečný kabinet ustupuje od omezení mešity al-Aksá, uvádí Channel 12, jak cituje Al Jazeera .
 • Izraelský ministr říká, že žádná normalizace se Saúdskou Arábií, pokud to znamená palestinský stát, uvádí Al Jazeera .
 • Izraelské síly zastřelí palestinské mladíky na kontrolním stanovišti v Nábulusu, uvádí Wafa .
 • Šéf Refugees International : Humanitární výsadky pomáhají izraelské „strategii blokády“.
 • Šéf Amnesty vyzývá Evropskou unii, aby „bezodkladně“ financovala UNRWA.
 • Ministerstvo zdravotnictví Gazy: Izraelské síly zabily u města Gaza nejméně 77 Palestinců čekajících na potravinovou pomoc.
 • Izraelský odpůrce vojenské služby Tal Mitnick byl odsouzen ke třetímu trestu odnětí svobody.

Izraelský masakr hladovějících civilistů 

Izraelské síly ve čtvrtek zaútočily na hladovějící Palestince čekající na potravinovou pomoc poblíž města Gaza a podle palestinského ministerstva zdravotnictví zabily nejméně 77 lidí. 

Po útoku byla na zemi vidět těla, k nimž se záchranáři nemohli dostat kvůli nebezpečí dalších izraelských úderů, uvedla Al Jazeera .

Jeden muž řekl, že na pomoc čekal od úterý. 

„Dnes ve 4:30 tudy začaly projíždět kamiony. Jakmile jsme se přiblížili k nákladním autům, izraelské tanky a válečná letadla na nás začaly střílet, jako by to byla past,“ vyprávěl muž pro Quds News Network, jak cituje Al Jazeera .  

„Když izraelská armáda zahájila palbu na žadatele o pomoc, izraelské tanky postupovaly a přejely mnoho mrtvých a zraněných těl v jihozápadních částech města Gaza. Je to masakr navíc k hladovění, které ohrožuje občany v Gaze,“ řekl korespondent Al-Džazíry Ismail al-Ghoul. 

Při útoku bylo zraněno více než 250 Palestinců, z nichž většina byla převezena do nemocnice al-Shifa a nemocnice Kamal Adwan. 

„Někteří ostatní jsou převezeni do nemocnice Ahli a Jordánska.“ [počet mrtvých] poroste. Nemocnice už nejsou schopny pojmout obrovské množství pacientů, protože jim chybí palivo, natož léky. Nemocnicím také došla krev,“ dodal al-Goul.

Muž, který byl svědkem útoku, dodal: „Říkám arabským státům, pokud nás chcete nechat zabít, proč posíláte pomoc? Pokud to bude pokračovat, nechceme, aby byla poskytnuta vůbec žádná pomoc. Každý přijíždějící konvoj znamená další masakr.“

„Mnoho mladých mužů a žen bylo zabito a mnohem více zraněno, když mířili pro pomoc. Je selským rozumem, že pokud je poskytnuta pomoc, musí být dodrženo příměří. To se neděje na zemi… to je zločin, je to hřích,“ uzavřel.  

Po útoku Jadallah al-Shafei, vedoucí oddělení sester v nemocnici al-Shifa, řekl Al-Džazíře , že „situaci nelze popsat slovy“.

„Připomíná to temné scény z Baptistické nemocnice před čtyřmi měsíci, kde bylo při jednom izraelském leteckém útoku zabito 500 lidí,“ řekl.

„Od časných ranních hodin je nemocnice zaplavena desítkami mrtvých těl a stovkami zraněných. Většina obětí utrpěla střelná poranění a střepiny do hlavy a horní části těla. Byli zasaženi přímým dělostřeleckým ostřelováním, dronovými střelami a výstřely. 

„Jsme mimo operační sály, natož lékařský personál. Došly nám lékařské zásoby a palivo na provoz nemocnice. Doufáme, že budeme schopni poskytnout zraněným pomoc při záchraně života. Všichni jsou v kritickém stavu, leží na podlaze. Stojíme bezmocní uprostřed tohoto nedostatku zásob a personálu,“ prohlásil al-Shafei. 

Palestinské ministerstvo zahraničí odsoudilo podle něj chladnokrevný „masakr“ civilistů.

tiskovém prohlášení ministerstvo uvedlo, že útok byl součástí probíhající izraelské „genocidní války“. Prohlášení vyzvalo mezinárodní společenství, aby „urychleně zasáhlo“ a uzavřelo příměří jako „jediný způsob ochrany civilistů“.

Podobně vládní mediální úřad Gazy řekl: „Považujeme administrativu USA, mezinárodní společenství, [izraelskou] okupaci a mezinárodní organizace za odpovědné za zabíjení civilistů ve světle jejich hladovění [izraelskou] okupací,“ jak citoval Al Jazeera .

Severní nemocnice v Gaze jsou nefunkční 

Uprostřed probíhajících izraelských útoků a brutálního obléhání zdravotnický sektor Gazy drasticky utrpěl a nemůže držet krok s rostoucím počtem pacientů. 

Další zdravotnické zařízení v severní Gaze, nemocnice Kamal Adwan, bylo prohlášeno mimo provoz poté, co došlo palivo. 

Ahmed al-Kahlout, ředitel nemocnice, řekl, že zastavení všech lékařských aktivit by připravilo tisíce pacientů o právo na lékařskou péči, jak uvádí Al-Džazíra.

Nemocnice Al-Awda ve městě Jabalia na severu Gazy také oznámila úplné pozastavení všech svých lékařských služeb kvůli vážnému nedostatku paliva a zdravotnického materiálu.

Ředitel oddělení monitorování a hodnocení v al-Awda, Dr. Muhammad Salha, v tiskovém prohlášení varoval, že vývoj povede k „úplnému zbavení základních zdravotnických služeb pro občany, zejména ve světle ukončení služeb všemi nemocnice na severu,“ uvedla agentura Wafa .

Dr. Salha naléhavě apeloval na všechny mezinárodní, humanitární a lidskoprávní organizace, aby tlačily na Izrael, aby nemocnici dodal léky, spotřební materiál, zdravotnický materiál a palivo.

Hamás uvedl, že uzavření nemocnice na severu Gazy zhorší zdravotní a humanitární krizi v oblasti, uvedla Al-Džazíra.

Aby toho nebylo málo, nejenže Izrael aktivně připravuje nemocnice o adekvátní zásoby, ale armáda pokračuje v útocích na zařízení. 

Izraelské síly obléhaly nemocnici al-Awda 18 dní a způsobily vážné poškození horních pater budovy, kromě toho zničily několik sanitek, dodal Wafa. 

Navíc ve středu vypukl požár v jedné z budov Násirova lékařského komplexu v Khan Younis poté, co izraelské dělostřelecké granáty zasáhly místo v jižním městě, uvedla Al Jazeera Arabic a sdílela video plamenů, které zachvátily části nemocnice uprostřed. pokusy je uhasit.

Tania Hary, výkonná ředitelka Gisha-Legal Center for Freedom of Movement, říká, že izraelská vláda nadále „zasévá chaos a popírá svou odpovědnost vůči obyvatelstvu“, protože veřejný pořádek v Gaze se rozpadá s rostoucím zoufalstvím a hladem.

„Prozatímní opatření ICJ [Mezinárodního soudního dvora] uvádí, že Izrael musí ‚přijmout okamžitá a účinná opatření, která umožní poskytování naléhavě potřebných základních služeb‘, nikoli zesměšňovat, zesměšňovat a ohrožovat humanitární pracovníky, kteří se snaží poskytnout pomoc 2,2 milionům Palestinců v Gaze,“ Hary pokračoval na X.

Zdravotnický personál je stále nezákonně zadržován 

Zatímco izraelské síly brutalizovaly zdravotnická zařízení, pokračovaly také v útocích na zdravotnický personál. Armáda má sedm členů Palestinské společnosti Červeného půlměsíce (PRCS) ve vazbě 20. den po sobě, včetně posádek sanitky, anesteziologů a lékaře.

„Byli zatčeni během izraelské okupace při náletu na nemocnici Al-Amal a jejich osud zůstává v tuto chvíli neznámý. PRCS vyjadřuje své největší obavy o bezpečnost zadržených týmů a požaduje jejich okamžité propuštění,“ uvedl PRCS . 

Podle Amani Sarhaneh z Palestinian Prisoners Society jsou lidé zadržovaní v obležené pobřežní enklávě vystaveni nucenému zmizení ze strany izraelské armády.

„Izrael odmítá poskytnout jakékoli informace o místě pobytu nebo osudu zadržených,“ řekla Sarahneh Al-Džazíře .

Dodala, že propuštění vězni hovořili o „strašných praktikách mučení, které proti nim prováděli během jejich zadržování v izraelských táborech“.

„Od 7. října došlo k radikální změně podmínek vazby. Palestinští vězni jsou vystaveni systematické politice mučení, ponižování a zneužívání,“ řekla s tím, že deset zadržených zemřelo ve vězení.

Zadržení jsou také vystaveni podvýživě a přeplněnosti cel. Kromě toho izraelské vězeňské orgány na začátku zimní sezóny odebraly vězňům teplé oblečení a přikrývky, přičemž jim zabránily v každodenním sprchování a odepřely jim návštěvy rodiny a právníků, řekla Sarahneh. 

Sedm dětí umírá na podvýživu  

Situace v gazanských komunitách se každou hodinou zhoršuje, protože nad obleženou enklávou se vznáší hrozba umělého hladomoru. 

Ředitel nemocnice Kamal Adwan Ahmad al-Kahlout řekl Al Jazeera Arabic , že ​​sedm dětí nyní zemřelo kvůli podvýživě. Samotnému zdravotnickému zařízení došlo palivo na provoz generátorů. 

Několik hodin předtím, než došlo v nemocnici palivo, řekl Dr. Hossam Abu Safia, vedoucí pediatrie v nemocnici, Al-Džazíře , že nemocnice přijímá 1 000 až 1 200 dětí denně ve srovnání s 500 až 600 denními příjmy. před válkou.

„Všimli jsme si, že všichni pacienti vykazují známky bledosti a slabosti. Dokonce i novorozenci jsou vyhublí,“ řekl.

„Většina novorozenců, které dnes ošetřujeme v nemocnici Kamal Adwan, je bez rodičů. Doporučili nám je útulky nebo jiné nemocnice a jsou bez matek,“ řekl Abu Safia.

Dodal, že nemocnice se snaží najít dostatek mléka pro děti, i když tolik mléka potřebovalo, aby se jejich imunitní systém zotavil.

„Ať už máme jakékoli mléko, je rozděleno mezi všechny stejně, a to rozhodně ovlivní váhu dětí a jejich každodenní pokrok,“ řekl. 

Humanitární organizace Project Hope provozující kliniku v pásmu Gazy tvrdí, že 21 procent těhotných žen, které léčila v posledních třech týdnech, trpí podvýživou. Navíc 11 procent dětí mladších pěti let léčených ve stejném období trpí podvýživou.

„Lidé uvedli, že nejedí nic jiného než bílý chléb, protože ovoce, zeleninu a další potraviny bohaté na živiny je téměř nemožné sehnat nebo jsou příliš drahé,“ dodala skupina.

Zásobování vodou v Gaze bylo také kriticky ovlivněno přísnými omezeními dodávek paliva a nedostatkem fungujících odsolovacích zařízení.

„Podvýživa, epidemické nemoci a traumata jsou všude,“ řekl Jan Egeland, generální tajemník Norské rady pro uprchlíky, během návštěvy Rafahu v jižní Gaze.

Při návštěvě školy poskytující útočiště asi 4500 vysídleným lidem, kteří uprchli z města Gaza na severu enklávy a poblíž Khan Younis, Egeland na sociálních sítích uvedl , že byl „šokován podmínkami“, ve kterých byli lidé nuceni žít.

„Postižení, těhotné a novorozenci sdílejí 18 latrín se 4 500 dalšími,“ napsal na sociálních sítích.

V dřívějším příspěvku z hraničního přechodu Rafah do Gazy Egeland uvedl, že stovky nákladních aut s humanitární pomocí čekají na cestu na palestinské území, aby pomohly „hladovějícímu civilnímu obyvatelstvu“.

„Systém je rozbitý,“ řekl o procesu, který zahrnuje povolení pomoci do Gazy.

„Izrael by to mohl opravit v zájmu nevinných,“ dodal.  

„Rozsah humanitárních potřeb lidí v Gaze není nijak omezen. Nemoci bují. Výroba potravin se zastavila. Více než 1/4 vodních studní bylo zničeno,“ uvedla Agentura OSN pro pomoc a práci pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v příspěvku na sociálních sítích . 

„Hrozí hladomor. Nemocnice se proměnily v bojiště. 1 milion dětí denně čelí traumatu.“ 

Meinie Nicolai, ředitelka skupiny Lékaři bez hranic (MSF), uvedla, že lidé v Gaze jsou „zoufalí“. 

„Žijí v provizorních přístřešcích. Je zima. Není dost jídla. Není dost vody. Není dostatek zdravotní péče,“ řekl Nicolai .

„Zdravotnictví bylo napadeno, hroutí se. Celý systém se hroutí. Pracujeme ze stanů a snažíme se dělat, co můžeme. Ošetřujeme zraněné. S přesuny byly infikovány rány lidí. A to ani nemluvím o duševních zraněních. Lidé jsou zoufalí. Už nevědí, co mají dělat.“ 

„To místo je velmi tmavé a světlo sem proniká pouze úzkými otvory mezi zbytky trosek,“ citovala agentura UNRWA 12letou Alau, která byla spolu se svou rodinou nucena hledat úkryt ve zbořené budově v Rafahu.

„Pro obyvatele Gazy už není doslova kam jít,“ dodala agentura OSN spolu s fotografiemi rodiny ve vybombardované budově.

Kongresistka Pramila Jayapalová, vedoucí progresivního výboru, napsala dopis, v němž vyzývá k úplnému obnovení amerického financování pro primárního distributora pomoci v Gaze, UNRWA, který byl stažen kvůli nepodloženým izraelským obviněním, že se v říjnu účastnilo několik jeho zaměstnanců. 7 útoků. 

Dopis podepsali zástupci Andre Carson a Jamie Raskin.

„Pozastavení financování UNRWA v kontextu, kde existují alarmující známky genocidy, riskuje, že se výrazně zhorší, pokud nepřispěje ke škodám, kterým se Úmluva o genocidě snaží zabránit,“ napsala v dopise generální tajemnice Amnesty International Agnes Callamard. předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, která naléhá na EU, aby „bezodkladně pokračovala ve financování UNRWA“.

Callamard také uznal, že je třeba nezávisle prošetřit obvinění proti tuctu z 30 000 zaměstnanců UNRWA, ale řekl, že „pozastavení financování UNRWA také riskuje legitimizaci praxe kolektivního trestání Palestinců“. 

Logistika pomoci

Ve světle alarmující míry hladovění v Gaze v důsledku snahy Izraele bránit pomoci, země stále více zvažují výsadek humanitární pomoci nad Gazou, včetně USA.

„Stovky nákladních aut s humanitární pomocí čekají ve frontě na přechod do Gazy na přechodech Rafah a Kerem Shalom [Karam Abu Salem] k hladovějícímu civilnímu obyvatelstvu,“ uvedl na sociálních sítích Jan Egeland, generální tajemník Norské rady pro uprchlíky .

„Neexistoval jediný den, kdy bychom převezli potřebných 500 kamionů. Systém je rozbitý a Izrael by ho mohl opravit v zájmu nevinných,“ pokračoval Egelandův příspěvek doplněný videem ukazujícím desítky seřazených nákladních aut.  

Administrativa prezidenta Joea Bidena uvedla, že se diskutuje o pomoci amerických vojenských letadel při výsadku, uvedla agentura Reuters s odkazem na amerického činitele. 

Několik organizací pro lidská práva však uvedlo, že způsob doručení je pro drastické a kritické potřeby Gazy neefektivní. 

Světový potravinový program (WFP) také uvedl, že výsadky jsou „poslední možností“ z několika důvodů, včetně „relativně malého množství“, které lze dodat v porovnání s konvojem kamionů.

„Usnadnění výsadků – a šíření mediálního pokrytí kolem nich – dává veřejnosti najevo, že Izrael spolupracuje s humanitárním úsilím,“ řekl Jeremy Konyndyk , prezident Refugees International.

Konyndyk dodal, že množství pomoci dodané ve výsadcích je tak „zanedbatelné“, že pomáhá „udržovat celkovou strategii blokády“.

„Skutečnost, že je třeba o nich uvažovat, je velkým politickým selháním,“ uzavřel.

Žurnalistika pod útokem 

Novináři, kteří se zabývají izraelskými agresemi v pásmu Gazy, jsou i nadále cílem a bráněním Izraele. 

Zahraniční reportéři mají až na vzácné výjimky od začátku války soustavně zakázán přístup na obležené území, zatímco izraelské síly od 7. října zabily nejméně 89 palestinských novinářů, uvádí Výbor na ochranu novinářů (CPJ) .  

Více než dvě desítky zákonodárců ze strany amerického prezidenta Bidena podepsaly dopis požadující , aby ministr zahraničí Antony Blinken podnikl kroky k ochraně bezpečnosti novinářů v pásmu Gazy a zajistil svobodu tisku.

„Vzhledem k tomu, že během tří měsíců bylo zabito více novinářů, než kdy bylo zabito v jedné zemi za celý rok, zůstáváme znepokojeni tím, že nebylo podniknuto dostatečné množství kroků k ochraně životů civilního obyvatelstva v Gaze, včetně novinářů,“ napsali členové. kongresu.

Členové kongresu také požadovali ujištění, že zahraničním novinářům a všem členům tisku (včetně Palestinců, kteří již v Gaze jsou) bude umožněn přístup k osobním ochranným výstrojím a zároveň jim bude umožněn volný vstup a výstup z Gazy dle libosti bez izraelského vojenského doprovodu. 

Zákonodárci navíc požadovali, aby komunikační infrastruktury byly chráněny, kdykoli je to možné. 

Skupina 55 mezinárodních novinářů napsala otevřený dopis, v němž naléhá na izraelskou vládu, aby jim umožnila vstoupit do Gazy a informovat o válce, uvedl Press Gazette .

V dopise se uvádí, že zahraničním reportérům byl odepřen přístup na toto území od vypuknutí války, „kromě vzácných a eskortovaných cest s izraelskou armádou“, a vyzývá Izrael a Egypt, aby všem médiím poskytly „volný a neomezený přístup“.

Vyzývá také k opatřením na ochranu místních novinářů, z nichž 126 bylo zabito od vypuknutí války, uvedl vládní mediální úřad v Gaze.

Biden bez závazků

Ve středu prezident Joe Biden vyhrál demokratické primárky v Michiganu. Více než 100 000 lidí však hlasovalo „ nezávazně “ pro politiku administrativy v Gaze.

„Naše hnutí dnes večer zvítězilo a výrazně překonalo naše očekávání. Desetitisíce michiganských demokratů, z nichž mnozí [ sic ] hlasovali pro Bidena v roce 2020, nejsou odhodláni k jeho znovuzvolení kvůli válce v Gaze,“ napsala na Twitteru skupina Listen to Michigan , která kampaň za nezávazné hlasování zorganizovala. 

„Prezident Biden financoval bomby padající na rodinné příslušníky lidí, kteří žijí přímo tady v Michiganu. Lidé, kteří ho volili, kteří se nyní cítí zcela zrazeni. Prezidente Bidene, poslouchejte Michigan. Počítejte s námi, Joe,“ pokračovala skupina. 

Po výsledcích kongresmanka Pramila Jayapalová, předsedkyně Kongresového progresivního výboru, řekla : „Výsledky v Michiganu jsou jasné: Voliči nejsou spokojeni s tím, jak USA řeší válku v Gaze,“ uvedl Jayapal v příspěvku na sociálních sítích s odkazem na solidní projev „nezavázaných“ voličů ve včerejších demokratických primárních volbách v Michiganu.

„Toto je hluboký morální problém – a je čas naslouchat.“

Úvodní fotografie: PALESTINCI ČELÍ EXTRÉMNÍMU HLADU A POTENCIÁLNÍMU HLADOMORU, KDYŽ IZRAELSKÉ SÍLY ZAHÁJÍ PALBU NA PALESTINCE ČEKAJÍCÍ NA VZDUCH. (FOTO: OMAR ASHTAWY/APA IMAGES)

 

Sdílet: