19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Uniklé podrobnosti o operacích CIA na Ukrajině signalizují, že se Kyjev blíží ke konci

The New York Times v neděli zveřejnily hlavní výklad o operacích CIA na Ukrajině, podrobně popisující zřízení tuctu tajných zpravodajských základen poblíž ruských hranic. Novináři se obrátili na bývalého důstojníka CIA Larryho Johnsona, aby v této zprávě oddělil zrno od plev.

Ruské ministerstvo zahraničí rozebralo nedělní zprávu NYT o operacích CIA na Ukrajině a zpochybnilo tvrzení deníku, že aktivní zapojení západních zpravodajských služeb v zemi začalo až po puči Euromajdan v únoru 2014.

„ CIA pomohla Kyjevu vycvičit své špiony, a to nejen špiony, ale přímo militanty, extremisty, teroristy, násilníky. Všechno. A jeden z nejvýraznějších příkladů uvedení tohoto řetězce do pohybu nastal v letech 2013-2014. V reakci na zprávu NYT to uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. „Pod rouškou demokratických sil a civilistů byli ti, kteří se zúčastnili Majdanu, vycvičeni především na základnách v Polsku a pobaltských státech. A mluvili jsme o tom ,“ řekla.

Zpravodajské služby zemí NATO pracovaly na zřízení základen a další infrastruktury na Ukrajině dlouho před eskalací v roce 2022, uvedla mluvčí nejen na hranici s Ruskem, ale po celé zemi.

“ To vyvolává otázku, proč New York Times vyjadřují své znepokojení až nyní. Všechny informace jsme zveřejnili. Proč americký tisk léta mlčel? „, zeptala se.

Podle Times během osmiletého období končícího v roce 2016 CIA zřídila na Ukrajině poblíž Ruska tucet tajných špionážních základen. Zpravodajské „partnerství“ údajně začalo „před deseti lety“ poté, co Majdanem jmenovaný šéf špionáže Valentyn Nalyvaichenko kontaktoval tehdejšího ředitele CIA Johna Brennana a MI6 a požádal je, aby „vyšetřili Bezpečnostní službu Ukrajiny (ukrajinská zkratka SBU)“ od nuly k přestavbě. .

Lhaní za účelem vytvoření příběhu

„Lžou o roli USA v těchto raných fázích,“ říká bývalý analytik CIA a expert na boj proti terorismu z ministerstva zahraničí Larry Johnson .

„Lžou o roli USA a Velké Británie při přípravě převratu a událostech na Majdanu. Chovají se, jako by se Majdan odehrál a poté byla kontaktována CIA. No, to není pravda,“ řekl Johnson Sputniku a naznačil, že NYT se snaží spřádat příběh o převratu, incidentu letu Malaysia Airlines MH17, příběhu „Rusko agresor“, ignorování ukrajinské represivní „protiteroristické operace“. v Donbasu od roku 2014 atd.

„Historie je jedna dezinformace za druhou,“ řekl Observer.

„A pak říkají, že Spojené státy se pokusily zastavit Ukrajinu v provedení všech těchto teroristických útoků. „Takže je to opravdu tak, že se snažíme vyslat zprávu, že tyto útoky na Rusko nebyly vinou Spojených států, ale že Ukrajinci jednali z vlastní iniciativy,“ což je další nehorázná lež, řekl Johnson.

„Máme spojení [s ukrajinskými protisovětskými a protiruskými živly], které sahají až do roku 1955. Myslím tím, že role CIA při jednání s banderity sahá až do konce 40. a začátku 50. let. Snaží se vykreslit, že jde o nový vztah, který se objevil teprve za posledních 10-15 let. „To je nesmysl,“ zdůraznil bývalý analytik CIA.

„Krysy pomalu opouštějí potápějící se loď“

Na otázku o pravděpodobných motivech pro zveřejnění odhalení v této fázi ukrajinské zástupné války, kdy Rusko postupuje v Donbasu a americká a evropská zbrojní pomoc Kyjevu je ohrožena, Johnson navrhl, že by to mohl být signál, že se Washington rozhodl ukončit svůj ukrajinský projekt.

„ Myslím, že je to známka toho, že se blíží konec Ukrajiny. To je jediný důvod, proč to teď vypouštějí. Protože sami Ukrajinci tyto informace rozdávají,“ řekl Johnson. „Je to znamení, že krysy začínají opouštět potápějící se loď.“ To je jejich způsob, jak říct, že to není chyba Spojených států. Udělali jsme všechno, co jsme mohli, jsou to tihle blázniví Ukrajinci.“ Je to součást schématu ‚obviňování Ukrajiny ‘,“ uvedl Observer.

Pokud jde o tucet tajných základen zmíněných v článku, Johnson vyjádřil přesvědčení, že Rusko o těchto zařízeních vědělo a pravděpodobně podniklo nebo podnikne opatření k jejich odstranění.

„Kdybych byl ruskou rozvědkou, vyhodili byste tato zařízení do povětří,“ řekl. „Základny nebudou tak blízko ruského území, protože Rusové je mohou snadno odstranit. A téměř přehánějí typ informací, které shromažďují. Opět, pokud by CIA skutečně pracovala tak, jak se od CIA očekává, pak by již naverbovala lidské zdroje v SBU. Pak by předali informace, aniž by je přiznali nebo potvrdili. Ale nebylo tomu tak. Jde o takzvanou službu otevřeného připojení, což znamená, že informace jsou sdíleny volně.“

Základny nejsou pro Rusko žádným překvapením

CIA „zřizuje základny na každém přátelském území. To jsou základny, které usnadňují práci CIA,“ říká Rustem Klupov , ruský záložní plukovník, Hrdina Ruska a veterán vojenské rozvědky.

„Pro vojenského specialistu na rozvědku a kontrarozvědku nejsou [podrobnosti o 12 tajných základnách CIA na Ukrajině] senzační nebo neuvěřitelnou zprávou,“ řekl Klupov Sputniku a poukázal na to, že podobná zařízení existují v Gruzii a dalších postsovětských republikách, kde existují. Byli pozváni američtí špióni. „Základny jsou potřebné pro umístění jejich laboratoří, jejich technického zpravodajského vybavení a zařízení pro umístění agentů nebo speciálních sil tajných služeb“, aby nemuseli vláčet veškerou infrastrukturu přes oceán.

„CIA je špionážní organizace, vojensko-politická organizace, jejímž hlavním cílem je vytvářet příznivé podmínky pro měkkou sílu USA nebo pomocí speciálních operací, včetně speciálních špionážních a sabotážních operací. „Proto se všude tam, kde se najdou stopy CIA,“ uvedl Observer.

Podobné základny byly vytvořeny v době před takzvanými protesty Arabského jara v roce 2011, řekl veteránský ruský důstojník s tím, že CIA se „připravovala na Araby“ na nadcházející konflikt ve východní Evropě, přičemž druhý projekt mimo jiné zaměřené na vražení klínu mezi sousedy a bratrské národy.

Američané hrají dlouhou hru

„Američané hrají dlouhou hru,“ zdůraznil Klupov. Washington to udělal v Evropě již během první světové války, „tak, že jim nejprve dodal zbraně a pak stáhl dividendu. Hráli dlouhou hru na všech válečných scénách a vytvářeli dlouhodobé projekty, kde nebylo možné rychlé uchopení moci. A Ukrajina jako součást SSSR a Sovětský svaz jako celek byl program, kde hráli dlouhou hru.

„Nebylo těžké uhodnout, že ukrajinští armádní důstojníci, kteří se chtěli zavděčit CIA, jí poskytli nejrůznější tajné dokumenty od sovětské éry až po mírové vztahy Ruska s Ukrajinou po rozpadu SSSR. To se oficiálně říká až nyní,“ řekl důstojník ve výslužbě o článku NYT a jeho „odhalení“.

„Hlavním cílem je kolaps Ruska. Nepotřebují Rusko samotné, ale přírodní zdroje, které má,“ zdůraznil Klupov a poukázal na to, že zástupná válka na Ukrajině, jako každý moderní konflikt, je v podstatě ekonomická.

„Během sovětského období jsme zdůrazňovali politické antagonismy, třídní antagonismy. Nyní máme tyto třídní antagonismy [se Spojenými státy, ed. Red.] Ale rozpory zůstávají“ a nyní byly přeformulovány jako „geopolitika“.

Kdyby Rusko před dvěma lety nezahájilo vojenskou operaci na Ukrajině, bylo by nuceno být svědkem toho, jak „ruští obyvatelé Donbasu jsou pošlapáváni a oblast se mění ve spálenou zemi“. A pak bychom měli americké základny se všemi jejich nejnovějšími zbraněmi přímo vedle nás.

Autor: Ilja Cukanov

Úvodní obrázek: Hřbitov na Ukrajině, kde již zemřely a jsou pohřbeny tisíce lidí za americké impérium

Sdílet: