19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pepe Escobar: Dva roky po startu SMO je Západ zcela paralyzován

Přesně před dvěma lety, 24. února 2022, oznámil Vladimir Putin zahájení speciální vojenské operace (SMO) na Ukrajině – a popsal její cíle. To byl nevyhnutelný důsledek toho, co se stalo o tři dny dříve, 21. února – přesně 8 let po Majdanu v Kyjevě – kdy Putin oficiálně uznal samozvané republiky Doněck a Luhansk.

Během těchto krátkých tří významných dnů všichni očekávali, že ruské síly vojensky zasáhnou, aby ukončily masivní ostřelování, které pokračovalo podél frontové linie po tři týdny – a dokonce donutily Kreml k evakuaci ohrožených lidí do Ruska. Ruská rozvědka měla nezvratné důkazy, že kyjevské síly podporované NATO byly připraveny provést etnické čistky rusky mluvícího Donbasu.

24. únor 2022 byl dnem, který navždy změnil geopolitiku 21. století mnoha a složitými způsoby. Především znamenal začátek kruté, všeobjímající konfrontace, „vojensko-technické“, jak ji Rusové nazývají, mezi Říše chaosu, lží a loupeží, její snadno tvární vazalové NATOstan a Rusko – a Ukrajina je bojištěm.

Není pochyb o tom, že Putin před oněmi třemi osudnými dny a během nich vzal v úvahu, že jeho rozhodnutí spustí bezmezný hněv kolektivního Západu spolu s tsunami sankcí.

Ano, a přesně v tom je zakopaný pes. Jde o suverenitu. A skutečně suverénní mocnost nemůže žít pod neustálými hrozbami. Je dokonce možné, že Putin chtěl, aby bylo Rusko sankcionováno k smrti. Koneckonců, Rusko má tolik přírodního bohatství, že bez vážné výzvy zvenčí je pokušení použít příjem z tohoto bohatství k dovozu toho, co by mohlo snadno vyrobit samo.

Výjimeční lidé vždy mluvili o Rusku jako o „čerpací stanici s jadernými zbraněmi“. To je směšné. Ropa a plyn v Rusku přispívají asi 15 % HDP, 30 % státního rozpočtu a 45 % exportu. Ropa a plyn dávají sílu ruské ekonomice – nejsou překážkou. Putin otřásl samolibostí Ruska a vytvořil čerpací stanici, která vyrábí vše, co potřebuje, spolu s bezprecedentními jadernými a hypersonickými zbraněmi. Tak to vypadá.

Ukrajina „nikdy nebyla národem“

Xavier Moreau je francouzský politický a strategický analytik, který žije 24 let v Rusku. Je absolventem prestižní vojenské akademie Saint-Cyr a má diplom ze Sorbonny. Moderuje dva pořady na RT France.

Jeho nejnovější kniha „Ukrajina: Pourquoi La Russie a Gagné“ („Ukrajina: Proč Rusko zvítězila“), právě vydaná, je pro evropské publikum základním průvodcem o válečné realitě, spíše než o dětských fantaziích, které se v Sféra NATO okamžitými „odborníky“ s méně než nulovými vojenskými zkušenostmi s kombinovanými zbraněmi.

Moreau velmi jasně objasňuje to, co bylo jasné od začátku každému nestrannému, realistickému analytikovi: zničující ruská vojenská převaha, která určí konečný výsledek. Problémem však je, jak dosáhnout této konečné hry – „demilitarizace“ a „denacifikace“ Ukrajiny, o kterou Moskva usiluje.

Již nyní je jasné, že tato „demilitarizace“ Ukrajiny a NATO je ohromným úspěchem, který žádné nové zázračné zbraně – jako F-16 – nemohou změnit.

Moraeu přesně chápe, proč Ukrajina, téměř deset let po Majdanu, není národem, „a nikdy národem nebyla“. Je to území, na kterém se spojily populace, které se ve všem liší. Navíc je to od své nezávislosti „groteskně“ zhroucený stát. Moraeu tráví několik velmi zábavných stránek podrobně o groteskních korupcích na Ukrajině v režimu, který „má své ideologické referenční body mezi obdivovateli Stepana Bandery a Lady Gaga“.

O ničem z toho se samozřejmě v evropském mainstreamovém tisku kontrolovaném oligarchy nepíše.

Dávejte pozor na Deng Xiao Putina

Kniha nabízí mimořádně užitečnou analýzu těch bláznivých polských elit, které „nesou obrovskou odpovědnost za strategickou katastrofu, která čeká Washington a Brusel na Ukrajině“. Poláci skutečně věří, že se Rusko rozpadne zevnitř, včetně barevné revoluce proti Putinovi. Myslím, že byste tomu mohli říkat Brzezinski na cracku.

Moreau ukazuje, že rok 2022 byl rokem, kdy země NATO, zejména Anglosasové – historicky rasističtí rusofobové – byli přesvědčeni, že Rusko se zhroutí, protože je „chudá velmoc“. Zjevně nikdo z těchto osobností nepochopil, že Putin posílil ruskou ekonomiku stejným způsobem, jakým Deng Siao-pching posílil čínskou ekonomiku. Tato „sebeotrava“, jak ji Moreau nazývá, byla pro Kreml dobrá.

Nyní je i hluchým a slepým jasné, že zničení evropské ekonomiky bylo pro hegemona masivním taktickým a historickým vítězstvím – stejně jako blesková válka proti ruské ekonomice byla propastným selháním.

To vše nás přivádí k setkání ministrů zahraničí G20 v Riu. To nebyl průlom. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dal jasně najevo, že kolektivní Západ se všemi prostředky snažil „ukrajinizovat“ agendu G20 – bez jakéhokoli úspěchu. Členové BRICS a globálního jihu byli početnější a odolávali.

Na své tiskové konferenci měl Lavrov zcela jasno o vyhlídkách na kolektivní válku Západu proti Rusku. Zde jsou hlavní body:

Západní země kategoricky odmítají seriózní dialog o Ukrajině.

Ze strany Spojených států nebyly předloženy žádné vážné návrhy na navázání kontaktů s Ruskou federací v oblasti strategické stability; důvěru nelze obnovit, dokud bude Rusko prohlášeno za nepřítele.

Na okraj summitu G20 nebyly žádné kontakty ani s Blinkenem, ani s britským ministrem zahraničí.

Ruská federace bude na nové západní sankce reagovat praktickými opatřeními souvisejícími se soběstačným rozvojem ruské ekonomiky.

Pokud se Evropa pokusí obnovit vztahy s Ruskou federací a učiní to závislými na svých rozmarech, pak takové kontakty nejsou nutné.

Zkrátka – diplomaticky řečeno: vy jste irelevantní a je nám to jedno.

To bylo doplněno Lavrovovými poznámkami během summitu, které opět definovaly jasnou a slibnou cestu k multipolaritě. Zde jsou hlavní body:

Vznik spravedlivého, multipolárního světového řádu bez jasného centra a periferie v posledních letech výrazně zesílil. Asijské, africké a latinskoamerické země se stávají důležitou součástí globální ekonomiky. Často udávají tón a určují dynamiku.

Na tomto pozadí mnoho západních ekonomik, zejména v Evropě, stagnuje. Tyto statistiky pocházejí od institucí pod západním dohledem – MMF, Světové banky a OECD.


Tyto instituce se stávají relikty minulosti. Západní dominance již ovlivňuje jejich schopnost vyhovět požadavkům doby. Dnes je zcela jasné, že současné problémy lidstva lze vyřešit pouze společným úsilím a zohledněním zájmů globálního Jihu a obecně všech globálních ekonomických skutečností.


Instituce jako MMF, Světová banka, EBRD a EIB upřednostňují vojenské a jiné potřeby Kyjeva. Západ vyčlenil více než 250 miliard dolarů, aby zabránil kolapsu země, což vede k nedostatku financí v jiných částech světa. Ukrajina zabírá většinu zdrojů a tlačí Afriku a další regiony globálního jihu do přídělového systému.

Země, které se zdiskreditovaly nezákonným jednáním – od jednostranných sankcí a konfiskace státního majetku a soukromého majetku až po blokády, embarga a diskriminaci ekonomických subjektů na základě jejich národnosti – za účelem vyrovnání účtů se svými geopolitickými protivníky, nelze považovat za garanty finanční stability. platí.

K demokratizaci systému globálního ekonomického řízení jsou nepochybně zapotřebí nové instituce zaměřené na konsensus a vzájemný prospěch. Dnes existuje pozitivní impuls k posílení různých aliancí, včetně BRICS, SCO, ASEAN, Africké unie, LAS, CELAC a EAEU.


Letos Rusko předsedá BRICS, k nimž přibylo několik nových členů. Uděláme, co bude v našich silách, abychom posílili potenciál tohoto sdružení a jeho propojení s G20.


Vzhledem k tomu, že 6 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN zastupuje západní blok, podpoříme rozšíření tohoto orgánu výhradně přistoupením zemí z Asie, Afriky a Latinské Ameriky.

Tomu se říká skutečný stav věcí, geopoliticky, dva roky po zahájení SMO.

Pepe Escobar

Sdílet: