19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

145. den: Hamas varuje Izrael a USA před „politickými machinacemi“ uprostřed jednání o příměří

28. února 2024

Humanitární představitelé OSN tvrdí, že tisíce Palestinců v Gaze jsou do května „jen krůček od hladomoru“. Rusko vyzývá členy Rady bezpečnosti OSN, aby se zdrželi podpory rezoluce Washingtonu o Gaze a odsuzují ji jako „povolení zabíjet“ pro Izrael.

Ztráty

 • 29 954+ zabito* a nejméně 70 352 zraněno v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 380 Palestinců
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 582 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.**

Toto číslo potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram . Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí  blíže k 35 000  , když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Ozbrojené křídlo Hamasu odpálilo ve středu ráno salvu raket z jižního Libanonu na cíle v severním Izraeli.
 • Hamas říká, že bombardoval „ústředí izraelské 769. východní brigády a její letištní kasárna v Bejt Hilal na severu okupované Palestiny (dnešní Izrael) dvěma raketovými salvami sestávajícími ze 40 raket Grad.
 • Útok Hamasu způsobil vážné poškození izraelských budov v osadě Kirjat Šmona v oblasti Galilee, poblíž hranic s Libanonem.
 • Ismail Haniyeh říká, že „jakákoli flexibilita, kterou prokážeme při vyjednávání, z obavy o krev našich lidí, je spojena s ochotou je bránit“.
 • Při rozhovorech o příměří říká vysoký představitel Hamasu Basem Naim: „Propast je stále velká. Musíme projednat spoustu bodů s mediátory.“
 • Rusko vyzývá členy Rady bezpečnosti OSN, aby se zdrželi podpory rezoluce navrhované Spojenými státy o Gaze s tím, že pro Izrael představuje „další povolení k zabíjení“.
 • Carl Skau, zástupce výkonného ředitele WFP, říká, že do května [v Gaze] existuje reálná vyhlídka na hladomor.
 • Nemocnice Al-Awda v severní Gaze ruší všechny ortopedické a plastické operace poté, co izraelské bombardování zničilo dva operační sály.
 • Komise pro vězně varuje, že život palestinského vězně Moatasem Raddad (38) je v izraelském vězení ohrožen.
 • Izraelští osadníci brání palestinským autům v jízdě po silnici spojující vesnice Asira Al-Qibliya a Urif jižně od Nábulusu. 

Hamas vypálil salvu raket na Izrael z Libanonu

Ozbrojené křídlo Hamasu, brigády Izz El-Din Al-Qassam, zahájilo ve středu ráno palbu raket z jižního Libanonu na izraelské cíle na severu. 

Brigády Al-Qssam uvedly, že bombardovaly „ústředí 769. izraelské východní brigády (Camp Ghaibour) a její letištní kasárna v Bejt Hilal na severu okupované Palestiny dvěma raketovými salvami obsahujícími 40 raket Grad.

Uvedla, že útok přichází jako reakce na „sionistické masakry proti civilistům v pásmu Gazy a zavraždění umučených vůdců a jejich bratrů na jižním předměstí Libanonu,“ s odkazem na Saleha Al-Arouriho, zástupce politického vůdce Hamasu a čtyř Velitelé Al-Qassamu zavražděni Izraelem v lednu. 

Izraelské síly a libanonské hnutí Hizballáh bojují od 8. října a vyměňují si palbu a raketové útoky a nálety podél modré linie OSN, která odděluje jejich území. 

Brigády Al-Qassam odpálily několik raket na izraelské osady z libanonského území po útocích ze 7. října. Středeční raketový útok je však největší od prosince a způsobil vážné škody v izraelské budově v osadě Kirjat Šmona v oblasti Galilee, poblíž hranic s Libanonem.

Izraelské síly ve středu bombardovaly několik oblastí v jižním Libanonu a zahájily nálet na město Bint Jbeil, kde nad čtvrtí Al-Maslakh stoupaly oblaky kouře. Ve středu ráno nebyly hlášeny žádné oběti.

Izraelští představitelé už měsíce vyhrožují zahájením vojenské operace v Libanonu, protože útoky Hizballáhu na izraelské severní osady a vojenská kasárna zůstávají stabilní. Analytici se shodují, že takový čin zažehne regionální válku.

V úterý Hizballáh provedl osm vojenských útoků na izraelské cíle.

Ismail Haniyeh varuje Izrael a USA před „politickými machinacemi“

Politický vůdce Hamasu Ismail Haniyeh ve středu řekl, že Izrael a USA nebudou moci dosáhnout politickými machinacemi toho, co se jim nepodařilo dostat armádu na území Gazy.

Haniyeh je nejvyšší postavou, kterou komentoval od doby, kdy se v posledních několika týdnech široce psalo o podrobné dohodě o možném příměří mezi Izraelem a Hamásem.

„Jakákoli flexibilita, kterou projevíme při vyjednávání, kvůli obavám o krev našich lidí, je spojena s ochotou je bránit,“ řekl Haniyeh.

Dodal, že „sionistický okupant páchá ty nejstrašnější zločiny, jaké lidstvo zná, pokud jde o vraždu, vyhlazování a vysídlení v Gaze…“

„Ujišťujeme sionisty a Spojené státy, že to, co nebyli schopni prosadit na poli [vojensky], neprojdou politickými machinacemi,“ dodal.

Haniyeh řekl, že ramadán je „měsícem džihádu“, a vyzval Palestince na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Izraeli, aby od 10. března cestovali do mešity Al-Aksá v Jeruzalémě. Izrael nedávno oznámil, že uvalí přísná omezení na přístup Palestinců do Mešita Al-Aksá během měsíce ramdánu, která hrozí dalším rozdmýcháním napětí v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu. 

Haniyeh dodal, že „svět, zejména arabské země, musí tomuto [izraelskému] nepříteli čelit a omezit ho, aby mu zabránil v invazi do Rafahu. Každý musí převzít iniciativu a prolomit politiku hladovění v Gaze,“ dodal s odkazem na malou humanitární pomoc a potraviny, které se do pásma Gazy dostaly od ledna. 

Ve středu Izrael tvrdil, že povolil vstup 31 nákladním autům s humanitární pomocí do severní Gazy a 50 kamionům za poslední tři dny. Před 7. říjnem vjelo do pásma Gazy nejméně 500 nákladních aut, aby pomohly nemocnicím, školám a centrům vyrovnat se s izraelskou blokádou.

Haniyehovy poznámky o rozhovorech o příměří odrážejí dříve uvedenou poznámku Hamasu, že optimismus americké administrativy a jejích západních spojenců k jeho dosažení byl daleko od pravdy.

„Propast je stále velká. Musíme projednat spoustu bodů s mediátory,“ řekl ve středu Basem Naim, šéf Hamasu pro politické a mezinárodní vztahy.

Rusové a Američané se pohádali o rezoluci o Gaze v OSN

V úterý se sešla Rada bezpečnosti OSN, aby projednala americký návrh, který propukl v roztržku mezi ruským vyslancem Vasilijem Nebenziou a zástupci USA a západní Evropy.

„Washington nese plnou odpovědnost za bezprecedentní počet civilních obětí této eskalace. Jejich počet se nyní blíží 30 000. A to jsou náklady na americké veto v Radě bezpečnosti v Gaze,“ řekl Nebenzia.

USA vetovaly čtyři rezoluce, které vyzývaly k příměří v pásmu Gazy a také k zamezení hladomoru a hromadného hladovění. 

Zástupce amerického velvyslance Robert Wood však na Nebenzia zaútočil a obvinil Moskvu z toho, že nutí Ukrajince žít pod „surově, barbarským bombardováním a zabíjením, s nimiž se musí potýkat každý den“.

„Jen bych všem v této místnosti připomněl, že Ruská federace je zemí, která nepřispívá k řešení humanitárních krizí. Vytváří je,“ řekl Wood.

Nebenzia vyzval členy BR OSN, aby se zdrželi podpory rezoluce navrhované Spojenými státy o Gaze s tím, že pro Izrael představuje „další povolení k zabíjení“.

„Tohle není alternativa.“ Toto je další povolení k zabíjení, které chtějí Spojené státy dát Izraeli, ale tentokrát s podpisem Rady bezpečnosti. Vyzývám členy rady, aby nepodporovali tuto destruktivní iniciativu,“ řekl ruský vyslanec při OSN. 

Palestinci v Gaze jsou „jen krůček od hladomoru“

Katarské ministerstvo zahraničních věcí ve středu během týdenního brífinku pro média uvedlo, že mezinárodní společenství nedělá dost pro to, aby Izraeli zabránila v úmyslném vyhladovění Palestinců v Gaze.

„Zatím jsme nezaznamenali žádný skutečný tlak ze strany mezinárodního společenství, abychom umožnili plný a bezpodmínečný vstup pomoci [do Gazy],“ řekl mluvčí ministerstva Majed al-Ansari.

Dodal, že 2,5 milionu Palestinců „žije v naprosté absenci zdravotních a pohotovostních služeb“, více než jeden milion ve městě Rafah na jihu Gazy.

Humanitární představitelé OSN v úterý informovali Radu bezpečnosti o potravinové bezpečnosti v Gaze. Carl Skau, náměstek výkonného ředitele Světového potravinového programu (WFP), uvedl, že do května [v Gaze] existuje reálná vyhlídka na hladomor.

„Gaza zažívá nejhorší úroveň dětské podvýživy kdekoli na světě,“ řekl Skau, přičemž „jedno dítě z každých šesti do dvou let je akutně podvyživené.“

Pro tisíce Palestinců v pásmu Gazy je „hladomor jen krůček“, varovala OSN . 

Nemocnice Al-Awda ruší všechny chirurgické operace 

Za posledních 24 hodin spáchaly izraelské síly osm „masakrů“ v různých oblastech pásma Gazy, podle telegramu ministerstva zdravotnictví Gazy zabily nejméně 76 palestinských mučedníků a zranily 110 lidí.

Od října Izrael zabil 29 954 Palestinců a zranil 70 325 dalších. Pod troskami zůstávají tisíce civilistů.

Tisková agentura Wafa uvedla, že izraelský bombový útok na město Gaza zabil přes noc šest lidí a 22 dalších zranil.

Čekali, až k pobřežní silnici Harun al-Rashid, západně od města Gaza, dorazí nákladní auta, když je smrtelně zranily šrapnely bomb. Později zemřeli v nemocnici Al-Shifa ve městě Gaza.

Izraelské síly také bombardovaly čtvrti Al-Zaytoun, Al-Sabra a Al-Rimal Al-Janoubi ve městě Gaza. Bombardovala také východní části Khan Yunis a jižní město Rafah dělostřeleckými granáty, poblíž úkrytů.

Palestinská společnost Červeného půlměsíce (PRCS) uvedla, že zachránila 34 Palestinců po izraelském bombardování dvou domů v Deir Al-Balah v centru Gazy. PRCS zveřejnilo záběry posádek s pochodněmi, které pátrají po přeživších uprostřed betonových trosek a rozbitých a popraskaných zdí.

Nemocnice Nasser i nemocnice Al-Amal se stále potýkají s hroznými podmínkami v izraelském obležení, bez elektřiny, dostatku jídla a pitné vody.

Na severu Gazy musel lékařský personál v nemocnici Al-Awda zrušit všechny ortopedické a plastické operace poté, co izraelské bombardování zničilo dva operační sály.

Ředitel Al-Awda, Muhammad Salha, řekl Al-Džazíře , že to znamená „všechny lékařské služby související s porodnictvím a gynekologií byly úplně zastaveny“.

„Byli jsme jedinou nemocnicí v severní Gaze pro ortopedické operace… V severní Gaze nebo ve městě Gaza neexistuje žádné jiné alternativní místo, protože nemocnice ministerstva zdravotnictví jsou zcela mimo provoz,“ řekl.

V izraelském vězení je ohrožen život palestinského vězně

Komise pro záležitosti vězňů a bývalých zadržených varovala, že život Moatasema Raddada (38) je v izraelském vězení ohrožen. Raddad pochází z města Sidon v Tulkarmu a jeho zdraví se zhoršilo ve vojenské věznici Ofer poblíž Ramalláhu.

V roce 2006 byl zatčen a odsouzen k 20 letům vězení. Komise uvedla, že Raddad trpěl střevním krvácením a silnými bolestmi.

„Zacházení, které se mu dostává ve vězení, je nevhodné a jídlo, které je mu poskytovány, je extrémně špatné, pokud jde o kvalitu i kvantitu,“ dodal.

Minulý týden zemřel v izraelském vězení Khaled Al-Shawish (53) z uprchlického tábora Al-Fara’a severně od Tubasu.

Shawish je zadržován od roku 2007 a byl odsouzen k 11 doživotním trestům. Je devátým palestinským vězněm, který zemřel v izraelské vazbě od října, a 246 vězni od června 1967.

Od října izraelské síly zatkly nejméně 7 305 Palestinců na okupovaném Západním břehu Jordánu a Jeruzalémě, dodala Komise; 20 z nich za posledních 24 hodin, zachycených při nočních náletech v několika městech.

Palestinské, izraelské a mezinárodní skupiny pro lidská práva odsuzují žalostné podmínky v izraelských věznicích a detenčních centrech, kde byli palestinští zadržovaní mučeni , zneužíváni a vystaveni sexuálnímu násilí. 

Izraelské síly zničily dva domy poblíž Betléma

Izraelští osadníci zablokovali palestinským autům cestu po silnici spojující vesnice Asira Al-Qibliya a Urif jižně od Nábulusu, uvedl Wafa . Osadníci dorazili z ilegální základny Yitzhar a zřídili na silnici provizorní kontrolní stanoviště, stříleli živé kulky a nutili Palestince, aby udělali zajížďku, aby dosáhli svých cílů.

Al-Walaja poblíž Betléma izraelské síly zničily dům a mobilní dům ve městě. Izraelské síly také přes noc zaútočily na Jenin a jeho uprchlický tábor.

V úterý večer se stovky Palestinců zúčastnily pohřbu Nizara Mahmúda Abdela Mutiho Hassasny (34) z města Al-Ubaidiya. Izraelské síly zastřelily Hassanu poblíž vojenského kontrolního stanoviště Mazmoria, které odřízlo Jeruzalém od Betléma.

Úvodní fotografie: PO IZRAELSKÝCH ÚTOCÍCH V DEIR AL-BALAH V GAZE 27. ÚNORA 2024 JSOU ZRANĚNÍ PALESTINCI PŘEVEZENI DO NEMOCNICE MUČEDNÍKŮ AL-AKSÁ. (ALI HAMAD/APAIMAGES)

 

 

Sdílet: