19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Thomas Röper: Průběh fronty ve třetí světové válce se vyjasňuje

V současnosti je zřejmé, že konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě mají potenciál stát se jedním velkým konfliktem. Fronty v tomto konfliktu jsou stále jasnější.

To, že od února 2022, tedy od eskalace na Ukrajině a prvních sankčních balíčků ze Západu, zastávám názor, že to je už třetí světová válka, není novinka, protože jsem to často veřejně říkal. Chybí už jen přímá konfrontace mezi NATO a Ruskem, protože ani jedna strana nechce jadernou válku. Západ pod vedením USA však bojuje proti Rusku za použití všech ekonomických, diplomatických, propagandistických a vojenských prostředků, kromě použití vlastních vojáků. Je to válka mezi Západem a Ruskem, která neskončí ukončením bojů na Ukrajině.

Formálně spolu konflikty na Ukrajině a v Gaze nesouvisí, ale frontové linie mezinárodní politiky se v obou konfliktech stále více podobají, a proto mají potenciál splynout v jeden velký konflikt, jako tomu bylo ve 2. světové válce. např. když se od konce roku 1941 konflikty v Evropě a Asii spojily v jednu velkou světovou válku.

Kolektivní západ a globální jih

Na Ukrajině je věc zcela jasná: kolektivní Západ vede válku na ukrajinském území proti Rusku, které je víceméně oficiálně podporováno Čínou, Severní Koreou a Íránem. Globální jih by rád zůstal neutrální, ale Západ na něj tlačí, aby si vybral stranu. A protože Rusko a Čína nediktují jiným zemím, jaké „hodnoty“ nebo politické a ekonomické systémy by měly mít, a protože obě země neprovádějí neokoloniální politiku na rozdíl od Západu, tím se globální Jih přiklání k Rusku a ne k Západu.

Mimochodem, už to pochopil i šéf diplomacie EU Borrell, jak ukázal článek, který nedávno napsal . Borrell v něm připustil, že éra západní dominance skončila a že Západ ztrácí globální jih ve prospěch Ruska, proto Borrell rozsáhle hledá strategii proti tomuto trendu.

Válka v Gaze má nyní zhruba stejné frontové linie. Západ vedený USA podporuje Izrael, zatímco mnoho zemí na globálním jihu obviňuje Izrael z genocidy proti Palestincům. A cynický dvojí standard Západu v tomto konfliktu žene globální Jih dále do náruče Ruska a Číny.

Rusko a Izrael

Vztah mezi Izraelem a Ruskem se zdál být dlouho dobrý, a to i přes rozdílné zájmy například v Sýrii. V zákulisí to ale zřejmě už nějakou dobu vypadá jinak, protože Izraeli vadí dobré vztahy Ruska s Íránem, zatímco Rusko nemá vůbec pochopení pro ilegální izraelské bombardování ruského spojence Sýrie. A po zahájení ruské operace na Ukrajině bylo jen málo zpráv o kontaktech mezi Ruskem a Izraelem.

V polovině října 2023 bylo  oznámeno , že oficiální izraelští vojáci zřejmě bojují proti Rusku na Ukrajině. Pokud je to pravda, vztah mezi Ruskem a Izraelem byl pravděpodobně již nějakou dobu ledový, i když to ani jeden z nich veřejně neukázal a nesdělil svůj postoj.

Se začátkem války v Gaze se to změnilo a ze strany Izraele došlo k divokým urážkám a nepřátelství vůči Rusku, protože ruská vláda  od začátku kritizovala brutální činy Izraele  a nakonec důrazně volala po řešení dvou států. Rusko tradičně kritizuje izraelskou palestinskou politiku a právě na této chybné linii politických zájmů vypukl v říjnu spor mezi Izraelem a Ruskem a ruská vláda  stále více kritizuje izraelské akce proti Palestincům .

Mezitím si Izrael a Rusko vyměnily urážky na půdě OSN. 21. února Rusko prohlásilo, že „neakceptuje izraelskou logiku ospravedlňovat násilí v Gaze“, načež Izrael přirovnal Rusko k tomu, co považuje za teroristické Hamás. Rusko poté postavilo Izrael na roveň – v jeho očích nacistickou – Ukrajinu a prohlásilo, že „Izrael a Ukrajina vedou boj proti lidskosti “ . Vztah mezi těmi dvěma se nemohl o moc zhoršit.

Bojující země postupují společně

Skutečnost, že Izrael nyní oznámil, že Ukrajině poprvé dodá vojenskou techniku, ukazuje, že roztržka mezi Ruskem a Izraelem musí být velmi hluboká. K tomu se přidala dobrá ruská spolupráce s úhlavním nepřítelem Izraele, Íránem, a zvěsti, že Írán dodá Rusku drony a rakety.

Húsíové v Jemenu vyhlásili válku Izraeli a navzdory útokům lodí NATO ostřelují v Rudém moři obchodní lodě spojené s Izraelem. A nyní také aktivně střílejí na obchodní lodě ze všech zemí, které bombardují Jemen. Dokonce sestřelili drahé americké drony .

Nebylo žádným překvapením, že Rusko a Jemen se nyní dohodly na vzájemných návštěvách technických skupin , aby projednaly spolupráci v oblasti nerostných surovin. Na tiskové konferenci po jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to prohlásil jemenský premiér a ministr zahraničí Ahmed Awad bin Mubarak.

Je vidět, že země bojující v konfliktech se sbližují. I když spolu konflikty formálně nemají nic společného, ​​mohou se rozvinout ve velký konflikt.

Ačkoli je Turecko formálně v NATO, zůstává v ukrajinském konfliktu neutrální. Turecko je jedním z nejhlasitějších kritiků izraelských akcí v Gaze a požaduje , aby osoby odpovědné za válečné zločiny v Izraeli byli odsouzeni Mezinárodním trestním soudem , což z Turecka nedělá zemi, která stojí na straně Západu, ale – pokud ano si musel vybrat stranu – pravděpodobně by se Turecko postavilo na stranu Ruska.

Bitva o Indii

Pokud i USA budou na Tchaj-wanu následovat ukrajinský model a budou svádět Tchaj-wan k provokacím proti Číně, konflikt by se mohl rozšířit i do Asie. K tomu se přidává stále napjatější situace na Korejském poloostrově.

Vzhledem k tomu, že Indie soupeří s Čínou a má dobré vztahy s Tchaj-wanem , eskalace ohledně Tchaj-wanu by mohla zatlačit Indii do náruče Západu vedeného USA.

Indie se snaží zachovat svou neutralitu a ve skutečnosti má s Ruskem výborné vztahy, které se datují od založení indického státu po druhé světové válce. Indie se spoléhala téměř výhradně na ruské zbraně, ale nyní se nechala přesvědčit USA, aby diverzifikovala svůj arzenál. Rozchod s Ruskem si ale nepřeje ani Indie.

Pokud však konflikty eskalují a dokonce se rozšíří do Asie, Indie si možná bude muset vybrat stranu. A otázka je, jaká by to byla.

Dalo by se o tom napsat mnohem více, ale myslím, že už je jasné, že jsme pravděpodobně stále na samém začátku třetí světové války. Konfrontace budou nadále narůstat a svět bude v nejlepším případě čelit jen neklidným časům.

Thomas Röper

 

Sdílet: