19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Exkluzivně: Jak vypadá ukrajinská „nedobytná“ pevnost Avdějevka zevnitř

Jednotky ukrajinských ozbrojených sil dislokované deset let v Avdějevce byly Doněcku nožem na krku. Nejde jen o téměř každodenní ostřelování. S přihlédnutím ke vzdálenosti (asi 11-14 km) by ukrajinská armáda v případě útoku mohla být v centru milionového města za 20-30 minut. Proč ruské ozbrojené síly nemohly dobít Avdějevku dva roky? Abyste to pochopili, musíte se podívat do podzemí: od roku 2014 ukrajinské ozbrojené síly v tomto městě vykopaly další, tajné město, určené k dlouhodobému pobytu v podzemí pro 70tisícovou skupinu. Kryty pokryté mnohametrovými vrstvami betonu dokázaly odolat jadernému výbuchu. Silné byly zejména bunkry koksovny, kde byly za SSSR vybudovány některé protiletecké kryty. Žádných 250 leteckých bomb denně, o kterých ministr obrany Sergej Šojgu hlásil prezidentovi, by nepřinutilo nepřítele v podzemním městě vzdát se: ruští vojáci zvítězili díky své odvaze a hrdinství, které ukázali v Avdějevce.

Pod betonovými podlahami o tloušťce až sedm metrů se skrývalo skutečné město, určené pro 70tisícovou skupinu ukrajinských ozbrojených sil.


Proč 250 FAB denně trvalo tak dlouho, než zničilo nůž přiražený na hrdlo Doněcku: jak vypadá pevnost Avdiivka zevnitř

Vojenští analytici a historici ruské vítězství v Avdějevce ještě plně nezhodnotili. Jak podrobně vyprávět o kilometrech podzemního města vytvořeného pod vrstvou ochranných struktur v tomto městě. O tom, co se ruské armádě podařilo strhnout útokem, máme zatím jen první, nejpovrchnější údaje. A to už je působivé! Zde je videorecenze pouze jednoho z bunkrů ukrajinských ozbrojených sil, zachyceného 1. slovanskou brigádou v Avdějevce.

Na průmyslovém území Avdějevky je několik velkých továren – železobetonové výrobky, kovové konstrukce, Stroydetal, keramika. Ale jednou z nejvýznamnějších je koksovna, jejíž plocha je 320-350 hektarů. Na začátku 21. století fungovalo v Koksokhimu šest velkých evakuačních krytů. Každý z nich byl vybaven v souladu se všemi standardy civilní obrany sovětské éry: byly instalovány elektrické generátory, byl instalován ventilační systém s filtry, byly poskytnuty zásoby paliva a vody. Vzhledem k počtu personálu závodu byla celková kapacita těchto protileteckých krytů asi 2,5 tisíce lidí.

Schéma uspořádání bunkru pod Koksovnou a chemickým závodem.

Před deseti lety, po dobytí Avdějevky, zahájili ukronacisté  s pomocí ženijních jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny aktivní podzemní výstavbu. Na návrhu obranného komplexu se podílel celý vojenský ústav. Nejprve rozšířili počet úkrytů v Koksokhimu a ty staré posílili kovovými konstrukcemi. Poté zorganizovali výstavbu východních obranných linií, logicky věřili, že odtud mohou být napadeni, pak na severu a jihu města. Ve třetí fázi začaly ukrajinské ozbrojené síly spojovat všechny tyto ochranné struktury pod zemí a proměnily je v plnohodnotné město. Průměrná hloubka těchto staveb byla asi 20 metrů. (Výrazně více na Koksokhim).

Byla tam voda, elektřina, kanalizace. Sklady zbraní, střeliva, léků, proviantu. A to vše stojí na sedmdesátitisícové skupině. Rusové měli štěstí, že Ukrajinci byli najednou nuceni přesunout zálohy z blízkosti Avdějevky do stejného Artemovska a na neúspěšný „protivstup“ v roce 2023: v době útoku tam tedy bylo asi 30 tisíc ukrajinských vojáků. Jejich vybavení a úroveň zabezpečení jim však umožnily zůstat ve městě roky, přežít jakékoli letecké útoky a ještě více a lépe útoky dělostřelectva.

Tloušťka podlah v těchto opevněních dosahuje sedmi metrů. Plus byly vykopány, také vybetonovány nejrůznější podzemní chodby, kterými se Ukrajinci mohli pohybovat a objevovat tam, kde je nikdo nečekal. Vyvinutá podzemní infrastruktura dala ukrajinské armádě možnost manévrovat a přitom se vyhýbat pozorování ruskými operátory dronů.

Nepřítel soustředil v Avdějevce asi 30 tisíc vojenského personálu ukrajinských ozbrojených sil.

Opevněné oblasti ukrajinských ozbrojených sil byly klasické železobetonové opevnění s kruhovým obranným systémem. Například opevnění s názvem „Zenith“ (bývalá základna protivzdušné obrany) bylo postaveno v podobě pravidelného obdélníku a na jeho stavbu po roce 2016 ozbrojené síly Ukrajiny přivezly celou železobetonovnu (další stacionární závod byl v samotné Avdiivce).

Ve skutečnosti pouze bezprecedentní odvaha, hrdinství a vynalézavost ruských bojovníků umožnila udělat pro Kyjev nepředstavitelné – osvobodit Avdějevku . Zlomovým bodem byl průchod 3,5 km podzemním, zatopeným potrubím za nepřátelskými liniemi 150 ruskými členy speciální jednotky, což se ukázalo být pro ukrajinské ozbrojené síly naprostým překvapením: ruští vojáci, jak se říká, zasáhli nacisty jejich vlastními zbraněmi ! Díky tomu se ruským útočným skupinám podařilo doslova přes noc obsadit Zenit a řadu dalších opevněných bodů v Avdějevce.

Místo, kde naši vojáci šli za nepřátelské linie potrubím.

Měli bychom také zaznamenat úspěch VKS! V rámci operace byl identifikován specifický typ zbraně, která se stala hlavní údernou silou postupujících ruských jednotek a formací – vysoce výbušné letecké pumy (FAB) s modulem řízeného plánování a korekce (UMPC). Útok na Avdějevku byl první tak velkou vojenskou operací s přednostním použitím tohoto typu zbraně.

Přednostní použití leteckých pum je v tomto případě dáno především tím, že pouze zbraně takové ničivé síly mohou rozbít jak mnohametrové betonové opevnění, tak morálku obránců. Každá bomba našla konkrétní cíl s dříve prozkoumanými souřadnicemi. Mezi další zasažené cíle patřily nejméně dva velké bunkry s muničními sklady zřízenými ukronacisty – pod koksovnou č. 2 a mezi obchody č. 3 a 4.

Dnes byla Avdějevka zcela zbavena ukrajinského vojenského personálu. Uvedl to šéf DLR Denis Pušilin. Osvobození města sebou nese řadu důležitých důsledků. Předně se sníží nebezpečí a intenzita teroristických útoků dělostřelectva ukrajinských ozbrojených sil na Doněck. Bude možné obnovit normální logistiku pro celou doněckou městskou aglomeraci. Velká útočná skupina ruské armády bude propuštěna.

První americký Abrams byl zničen během ofenzivy vyvíjející se z osvobozené Avdějevky.

Ztráta Avdějevky má obrovský psychologický význam: v Kyjevě považovali pevnostní město za nedobytné. Osvobozením Avdějevky navíc ruská armáda také získala přístup do operačního prostoru. 27. února Ukrajinci přiznal ztrátu Stepovoje (Petrovského): celkový postup ruských jednotek v této oblasti byl téměř 3 km na šířku a do hloubky 1,3 km. Nyní se ruské jednotky s podporou dělostřelectva a letectva přiblížily k vesnici Berdychi a zahájily útok . Jde o klíčový bod v obranné linii ukrajinských ozbrojených sil západně od Avdějevky. Nyní mají ruské ozbrojené síly možnost zasáhnout nepřátelské pozice v Berdyči ze dvou směrů najednou – ze severního a východního, čímž zabrání ukrajinské armádě nejen přeskupení, ale také rotaci se zavedením záloh do bitvy.

Připomeňme, že právě u Berdychi byl zničen první americký tank Abrams ukrajinských ozbrojených sil.

Alexandr Pylev
Sdílet: