19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Britský premiér vylučuje „velké“ nasazení ukrajinských jednotek

Londýn se distancoval od slov francouzského prezidenta o vyslání sil NATO na pomoc Kyjevu

Spojené království neplánuje nasadit na Ukrajině další boty, kromě personálu, který už v zemi má, řekl v úterý mluvčí premiéra Rishi Sunaka poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl, že by síly NATO mohly být nakonec nasazena na Ukrajině.

Macron se v pondělí v Paříži setkal s několika vůdci NATO a EU, a přestože nepanovala shoda ohledně vyslání západních jednotek na pomoc Kyjevu, francouzský vůdce tvrdil, že tuto možnost nemůže vyloučit. „Uděláme vše potřebné, abychom zabránili Rusku ve vítězství v této válce,“ prohlásil Macron.

Následujícího dne učinili generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, stejně jako vůdci Německa, Polska a dalších států – včetně Spojeného království – prohlášení, v nichž se od tohoto konceptu distancovali.

„Kromě malého počtu personálu, který máme v zemi podporující ozbrojené síly Ukrajiny, nemáme žádné plány na rozsáhlé nasazení,“ řekl mluvčí kanceláře britského premiéra Rishi Sunaka. Dodal, že Londýn převzal roli výcviku velkého počtu ukrajinských vojáků ve Spojeném království a také podpory Kyjeva výzbrojí a zásobami.

Podle údajů německého Kielského institutu již Spojené království poskytlo téměř 10 miliard dolarů vojenské pomoci válečnému úsilí Ukrajiny. Ministerstvo obrany Spojeného království v sobotu oznámilo, že během příštího roku poskytne dalších 311 milionů dolarů na pomoc při zmírnění nedostatku dělostřelecké munice na Ukrajině.

Moskva tvrdí, že dodávky západní výzbroje a munice do Kyjeva nemění průběh konfliktu a způsobují pouze zbytečná úmrtí, zatímco západní sponzoři jsou stranou konfliktu a zvyšují riziko eskalace.

 

Sdílet: