19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Podněstří zvažuje připojení k Rusku – objevuje se nový krymský scénář?

Odštěpenecký moldavský region Podněstří doufá v připojení k Ruské federaci. Odpovídající rozhodnutí by mělo padnout brzy. To by ale výrazně zkomplikovalo situaci v regionu. Jak Putin zareaguje na žádost o členství?

Od rozpadu Sovětského svazu se v jedné části Moldavska (bývalá Moldavská SSR) – v Podněstří – projevuje tlak na nezávislost. Oblast, která je osídlena převážně Slovany (Rusy a Ukrajinci) a nazývá se Podněsterská, sousedí s Ukrajinou a je z velké části samosprávná od roku 1992. Tehdy došlo k ozbrojenému konfliktu s moldavskými vládními silami, přičemž podněsterská strana byla podporovaná Ruskem.

Nyní by se situace mohla dále vyhrotit. Krajský parlament plánuje oficiálně požádat o přijetí do Ruské federace 28. února. V referendu v roce 2006 hlasovalo 98 procent pro připojení k Rusku, zatímco 96 procent odmítlo reintegraci do Moldavska. Nyní, o 18 let později, to v tomto ohledu nevypadá příliš jinak. K jeho oblibě mezi Podněstří přispívá i úspěšná integrace Krymu do Ruské federace.

Podle zprávy se však v podněsterské politice objevují i ​​opatrnější hlasy, které nepovažují úplné odtržení od západních struktur za rozumné. Zejména proto, že Moldavsko chce vstoupit do NATO – navzdory neutralitě zakotvené v ústavě – a malá země by pak byla sevřena mezi západní vojenskou alianci a Ukrajinu. Takový pohraniční konflikt by nejen zablokoval ambice Moldavska ve vstupu do  NATO, ale také by vytvořil nové problémy v regionu.

 

 

Sdílet: