19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izraelská armáda utrpěla v Gaze další ztráty

Izraelské obranné síly (IDF) při pokusu o postup v pásmu Gazy nadále utrpí lidské a materiální ztráty.

Brigády Izz ad-Din al-Qassam, vojenské křídlo Hnutí Hamás, které vládne Gaze, zveřejnily 21. února video, na kterém jejich bojovníci vyhazují do povětří hlavní bojový tank, zaměřují se na izraelské vojáky odstřelovacími puškami a ostřelují IDF. shromáždění ve městě Gaza ve čtvrti Zeitoun v severní části Pásma.

Na záběrech je také vidět izraelský vojenský vrtulník provádějící lékařskou evakuaci v Gaze pod palbou po jednom z útoků.

Mezitím Brigády mudžahedínů – jedna z nejmenších frakcí v Gaze – zveřejnily 22. února dvě videa ukazující raketové útoky na shromáždění IDF v jihovýchodní Gaze.

Brigády al-Quds, vojenské křídlo palestinského islámského džihádu – druhé největší frakce v Gaze – navíc 23. února zveřejnily videozáznam, který ukazuje nedávné minometné útoky proti izraelským jednotkám v několika směrech v Gaze.

Od zahájení pozemních operací v Gaze ztratily IDF 237 vojáků. Více než 1300 dalších bylo údajně zraněno.

V posledních týdnech Izrael stáhl z Gazy několik formací, převážně složených ze záložníků. Její jednotky také opustily několik částí Pásma. Válka však ještě zdaleka neskončila.

Nepřímá jednání mezi Izraelem a Hamásem zatím nevedou k dohodě o příměří. IDF se nyní údajně připravuje k zahájení rozsáhlé ofenzivy v jižní oblasti Gazy Rafah, která se nachází přímo na hranici Egypta. V současnosti se tam ukrývá více než milion Palestinců.

Ofenzíva v Rafahu by mohla vést k výraznému nárůstu počtu obětí v pásmu, který již přesáhl 29 000.

 

Sdílet: