19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

140. den: Experti OSN vyzývají země, aby přestaly vyzbrojovat Izrael, protože Netanjahu odhaluje poválečný plán

23. února 2024

Poválečný plán Benjamina Netanjahua by viděl, že Izrael bude vykonávat přímou kontrolu nad demilitarizovaným pásmem Gazy a zároveň trvale zlikvidovat UNRWA a pověřit „místní úředníky“, aby řídili civilní záležitosti.

Ztráty

  • 29 514+ zabito* a nejméně 69 616 zraněno v pásmu Gazy.
  • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 380 Palestinců
  • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
  • Od 7. října bylo zabito 576 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.**

*Tento údaj potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí na více než 38 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

Netanjahu představil poválečný plán Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poprvé od začátku války představil poválečný plán pro Gazu. Krátkodobé cíle plánu – plně rozložit Hamás a Palestinský islámský džihád a zajistit propuštění všech izraelských zajatců – by byly následovány plnou demilitarizací Gazy, v níž by Izrael sehrál roli při řízení civilních záležitostí, podobně na způsob, jakým v současnosti ovládá Západní břeh Jordánu.

Podle Haaretz by plán premiéra umožnil každodenní občanské záležitosti enklávy spravovat „místní úředníci“ a „profesionálové s manažerskými zkušenostmi“, kteří „nesmí být ztotožňováni se státy nebo organizacemi podporujícími terorismus a nesmí dostávat od nich platy.“

Netanjahuův plán také výslovně uvádí, že Agentura OSN pro uprchlíky a práci (UNRWA) by měla být zrušena jako odveta za údajnou roli 13 jejích zaměstnanců v Gaze při útocích ze 7. října, pro které Izrael nepředložil důkazy. 

Není překvapením, že Netanjahuův plán se dostal pod palbu jak Hamasu, tak úřadu prezidenta Palestinské samosprávy. Kancelář palestinského prezidenta výslovně odmítla Netanjahuův návrh, který rovněž uvádí, že izraelská armáda bude mít nadále „svobodu operovat“ v Gaze a v podstatě znovu okupovat enklávu.

„Gaza bude součástí palestinského státu pouze s Jeruzalémem jako hlavním městem a jakékoli jiné plány než ty jsou odsouzeny k neúspěchu,“ řekl místopředseda vlády a mluvčí Nabil Abu Rudeineh a přirovnal plán k izraelské okupaci Západního břehu Jordánu .

„Izrael neuspěje ve svých pokusech změnit geografickou realitu,“ řekl Abu Rudeineh.

Masakry v Gaze: „Nikdy jsem si nemyslel, že budu přesouvat pacienty z terciární nemocnice do polní nemocnice“

Izraelské síly zahájily sérii útoků na centrální Gazu, při nichž v probíhajícím masakru  zahynulo nejméně 40 Palestinců a dalších nejméně 100 bylo zraněno .

„Bylo kolem 6:30, když izraelští vojáci vyhodili do povětří zeď v našem domě a pak na nás náhodně zahájili palbu,“ řekl Al-Džazíře Ramadan Shamaklah, 21letý přeživší ze čtvrti Zeitoun v Gaze .

„Vojáci brutálně napadli mě a mého bratra, který trpí zraněním nohy od války v roce 2014, a značně nás zbili,“ pokračoval a popsal scénu , ve které izraelští vojáci křičeli obscénní slova na jeho rodinu a nutili ženy. odstranit jejich hidžáb. 

Mezitím pokračuje nelítostný útok izraelské armády na nemocnici Nasser v Khan Younis. Humanitární agentury doufají, že evakuují 140 pacientů, kteří tam zůstali, protože odpadní voda zaplavuje oddělení a ti, kteří zůstali, jsou ponecháni bez vody k pití, jídla a osobních hygienických potřeb.

„Nikdy jsem si nemyslela, že se to stane v nemocnici,“ řekla Dr. Sara al-Saqqa, první chirurgička v Gaze a jedna z malé hrstky zdravotnického personálu, který se v současné době stará o pacienty v obležené nemocnici.

„Nikdy jsem si nemyslela, že budu vozit pacienty z terciární nemocnice do polní nemocnice,“ pokračovala. „Ale děje se to.“ Není pro ně bezpečné tam zůstat. Nemají takovou kvalitu lékařské péče, jakou by si zasloužili a kterou potřebují, a proto pokračujeme dál.“

Mezitím několik izraelských organizací pro lidská práva – mezi nimi B’Tselem, Physicians for Human Rights a Breaking the Silence – vyzvalo země, které stáhly financování Agentury OSN pro pomoc a práci (UNRWA), aby obnovily financování.

 „Pochybnosti o zapojení zaměstnanců UNRWA do útoku na Izrael jsou velmi vážné, ale neospravedlňují represivní zmrazení financování agentury,“ uvedly organizace v prohlášení.

„Nesmíme dovolit, aby činy několika málo lidí vrhaly stín na životně důležitou humanitární práci UNRWA,“ pokračovalo prohlášení.

Lékaři bez hranic odsoudili izraelskou „válku bez omezení“ a přidali se k výzvám k příměří, zatímco tým expertů OSN vyzývá země, které do Izraele dodávají zbraně, aby „okamžitě zastavily“, protože budou pravděpodobně použity při porušování lidských práv v Gaze. Mezitím izraelský armádní rozhlas výslovně uvádí, že armáda cvičí na válku v Libanonu.

Izraelští ministři prosazují výstavbu bytových jednotek pro osadníky jako „sionistickou pomstu“ za útok na Západním břehu

Izraelský ministr financí Bezalel Smotrich oznámil, že v osadě Ma’ale Adumim na Západním břehu Jordánu bude zeleně osvětleno 3 000 bytových jednotek jako „vhodná sionistická reakce“ na čtvrteční smrtící střelbu, kdy tři palestinští ozbrojenci zahájili palbu poblíž izraelského kontrolního stanoviště. na silnici mezi Jeruzalémem a osadou Ma’ale Adumim na Západním břehu Jordánu zabil izraelského občana. 

„Kéž každý terorista, který nám chce ublížit, ví, že zvednutí prstu proti izraelským občanům bude kromě prohloubení našeho věčného sevření celé Země Izrael potrestáno smrtelnou ranou a zničením,“ řekl na setkání po incidentu. . Mnozí se domnívají, že tento krok způsobí roztržku s Bidenovou administrativou , která již uvalila sankce na násilné osadníky, kteří podkopávají „mír, bezpečnost a stabilitu“ na Západním břehu.

Mezitím pokračují izraelské vojenské razie přes Západní břeh Jordánu, přičemž izraelské síly včera v noci zadržely osm Palestinců mezi Betlémem a Tulkarem a zatkli dvě děti ve městě Sinjal severně od Ramalláhu, protože desátý palestinský vězeň umírá v izraelské vazbě od tvrdého zákroku Palestinští vězni po 7. říjnu. 

Ve čtvrtek 22. února v noci izraelský bezpilotní letoun zavraždil bojovníka v brigádě Jenin, ozbrojené odbojové skupině sídlící v uprchlickém táboře Jenin na severním Západním břehu Jordánu. Spolupracovník brigády Jenin, který raději zůstal v anonymitě, řekl Mondoweissovi , že atentát na bezpilotní letoun přichází po několika neúspěšných pokusech o atentát izraelských speciálních jednotek na zemi v táboře. Atentát je posledním ze série obnovených zásahů proti palestinskému ozbrojenému odporu na Západním břehu od 7. října.

Navzdory narůstajícímu celosvětovému tlaku na izraelské osadníky pokračuje násilí mezi osadníky, protože osadníci zapálili vozidlo poblíž Nábulusu a přerušili dodávku elektřiny do nedaleké vesnice Al-Naqoura.

V Haagu pokračují slyšení ICJ, ministři zahraničí podpořili palestinský stát na summitu G20

Mezitím pokračují slyšení Mezinárodního soudního dvora v Haagu, když několik zemí – mezi nimi Omán, Norsko a Namibie – předkládá své argumenty.

„[Lidé Palestiny] žili pod okupací, útlakem, nespravedlností a každodenním ponižováním, zatímco mezinárodní společenství jim nedokázalo pomoci při realizaci jejich aspirací na nezávislý stát,“ řekl představitel Ománu Abdullah bin Salem bin Hamad Alharthy. soud.

Zástupci Namibie srovnali mezi izraelskou okupací Palestiny a bolestnou koloniální historií Namibie, zatímco zástupce Pákistánu tvrdil, že izraelská okupace Palestiny „není nevratná“.

Ministři zahraničí, kteří se sešli na summitu G20 v Rio De Janeiru, se téměř jednomyslně shodli na podpoře dvoustátního řešení s tím, že je to „jediná odpověď“ na izraelsko-palestinský konflikt. 

„Nebude mír… nebude pro Izrael udržitelná bezpečnost, pokud Palestinci nebudou mít jasnou politickou vyhlídku na vybudování vlastního státu,“ řekl šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell.

Úvodní fotografie: PŘÍBUZNÍ PALESTINCŮ ZABITÍ PŘI IZRAELSKÝCH NÁLETECH V DEIR AL-BALAH, 23. ÚNORA 2024. (FOTO: NAAMAN OMAR/APA IMAGES)

 

Sdílet: