19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kyjevské síly popravily žoldáky a znetvořily mrtvá těla výbušninami před útěkem z Avdějevky

Kyjevské síly před útěkem ze strategického města Avdějevka popravovaly zraněné zahraniční žoldáky a znetvořovala těla ukrajinských vojáků výbušninami, řekl 22. února agentuře TASS poradce hlavy Doněcké lidové republiky Igor Kimakovskij.

Ruská armáda uvalila plnou kontrolu nad Avdějevkou a blízkými oblastmi 17. února. V té době bylo při pokusu o útěk z města zabito asi 1500 ukrajinských vojáků. Mnoho dalších bylo údajně zajato živých.

„V Avdějevce byla nalezena těla cizích žoldáků. Podle všeho byli tito lidé nejprve vážně zraněni a poté zastřeleni pistolí,“ řekl poradce s tím, že většina nalezených měla zranění výbuchem.

Těla byla nalezena na okraji města směrem k osadě Lastochkino. Podle Kimakovského to vylučuje možnost, že žoldáci byli zabiti v boji zblízka s ruskými jednotkami.

„Můžete vidět, že [ukrajinští] vojáci odcházeli a tito [žoldáci] už sami nemohli jít dál. Jednoduše se neobtěžovali se o ně starat, aby ušetřili čas a udrželi při životě ty, kteří se ještě mohli pohybovat sami. Byli zastřeleni z bezprostřední blízkosti, aby skryli svou identitu a nedali jim žádnou šanci na dopadení,“ vysvětlil s tím, že vojenští lékaři potvrdili informaci, že všichni žoldáci, jejichž těla byla nalezena, byli zastřeleni zblízka.

O jejich příslušnosti podle Kimakovského svědčí nejen chevrony, ale i znaky nalezených těl. „Podle informací z terénu je těchto orgánů poměrně hodně. Povaha a příčiny smrti všech zraněných jsou stejné. Nikdo se je nepokusil skrývat, kromě jejich příslušnosti,“ dodal.

Kimakovsky také řekl, že ruští vojáci objevili několik soukromých domácností v Avdějevce, kde byla nalezena těla ukrajinských vojáků uvězněná v pasti.

„Během prohlídky se ukázalo, že těla byla vybavena výbušninami,“ řekl.

Podle poradce byla nastražená těla nalezena podél silnice, kterou se ukrajinské síly stáhly z Avdějevky.

Ruské ministerstvo obrany také odhalilo nové podrobnosti o poslední bitvě v Avdějevce 22. února. Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že kyjevské síly proměnily téměř každý sklep ve městě ve sklad dovezené munice.

„Probojovat si cestu a přesunout se do středu města bylo úkolem 55. strážní brigády,“ poznamenalo ministerstvo. Útočné skupiny se tlačily vpřed podél několika os. Hlavní síly se vydaly po ulici Sobornaya.

„Téměř v každém domě byly nepřátelské palebné jednotky, poblíž byly řetězy vykopaných a krycích pozic a vojenská technika ukrytá mezi domy. Téměř každý sklep byl přeměněn na muniční sklad [obsahující] minomety, ruční granátomety, plechovky s municí, granáty až granátomety, přičemž většina zbraní a zásob byla odhalena jako zahraniční produkce,“ uvádí se v prohlášení.

Při útěku z Avdějevky zanechaly kyjevské síly mnoho důkazů potvrzujících účast žoldáků ze Spojených států, Kanady a zemí Evropské unie na vojenských akcích na straně Ukrajiny, dodalo ministerstvo.

„Příslušníci bojové skupiny Center poznamenali, že když nepřítel utíkal ze svých pozic, zanechal mnoho důkazů potvrzujících přímou účast žoldáků z USA, Kanady a zemí EU v nacionalistických divizích ukrajinské armády,“ stojí v prohlášení.

Jednotky 55. strážní brigády vojenského okruhu Střed podle ministerstva ukázaly, jakým způsobem se útočné skupiny dostávaly do centra Avdějevky.

„Servisníci 55. strážní motostřelecké (horské) brigády Vojenského okruhu Střed ukázali způsob, jakým se útočné skupiny dostávaly do centra města, a také pozice ukrajinské armády a trofejní zbraně, které ukrajinské jednotky zanechaly při vzdalování. Avdějevka,“ uvedlo ministerstvo.

Jedna z nejnásilnějších bitev se odehrála u městského nádraží, kde byly nasazeny nejúčinnější jednotky ukrajinských ozbrojených sil, poznamenalo ministerstvo.

Ruské vítězství v Avdějevce bylo velkou ranou pro kyjevský režim. Ukrajinská porážka přišla také těsně po neúspěchu tzv. jarní protiofenzívy, která byla financovaná desítkami miliard dolarů ze Spojených států a dalších spojenců Kyjeva.

Sdílet: