19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Hizballáh udržuje tlak na Izrael z Libanonu

22. února zahájil Hizballáh další vlnu útoků proti izraelským obranným silám (IDF) ze svého srdce, jižního Libanonu.

Skupina v prohlášení oznámila, že zamířila na velitelství 769. teritoriální brigády IDF „Hiram“ v kasárnách Kirjat Šmona za použití „vhodných zbraní“. Ve dvou dalších prohlášeních uvedla, že její bojovníci zasáhli dům obsazený izraelskými jednotkami v osadě Kfar Yuval a stříleli na sledovací zařízení v lokalitě Birkat Risha.

Bojovníci Hizballáhu také ostřelovali lokality Ruwaisat al-Alam a Sammaqa, podle dalších dvou prohlášení zveřejněných skupinou.

Útoky byly provedeny na podporu palestinského lidu v pásmu Gazy a v reakci na nedávné izraelské útoky na jižní Libanon, poznamenal Hizballáh ve svých prohlášeních.

Samostatně IDF oznámila, že protiraketové střely byly vypáleny na dva „podezřelé vzdušné cíle“, které vstoupily do izraelského vzdušného prostoru z Libanonu. Ze severoizraelského města Safed byly vidět stopy kouře z interceptorů. IDF uvedla, že není jasné, zda byly cíle sestřeleny. Hizballáh se k odpovědnosti nepřihlásil.

V reakci na nedávné útoky Hizballáhu IDF uvedla, že jeho stíhačky zaútočily na budovu ve městě Maroun al-Ras a další infrastrukturu patřící této skupině ve městech Kafr Kila a Khaim v jižním Libanonu. Tank podle IDF také ostřeloval oblast poblíž města Jebbayn.

Libanonská média navíc informovala o izraelském útoku na obytnou vícepodlažní budovu ve městě Kfar Roummane v jižním Libanonu. Podle předběžných informací zahynuli čtyři lidé.

Hizballáh a jeho spojenci podnikají útoky z jižního Libanonu proti IDF od vypuknutí války v Gaze.

Dosavadní střety na hranicích si vyžádaly na izraelské straně šest mrtvých civilistů a také nejméně deset vojáků a záložníků IDF. Na libanonské straně bylo zabito více než 300 lidí, včetně 195 bojovníků Hizballáhu a nejméně 40 civilistů.

 

 

Sdílet: