19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izraelská armáda stahuje poslední záložní brigádu z Gazy, protože ztráty rostou

20. února izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že stáhly svou poslední záložní brigádu z pásma Gazy, 646. brigádu.

Jednotky záložní brigády výsadkářů nejprve v posledních měsících operovaly ve střední Gaze a poté v Chán Júnis na jihu, zabíjely četné bojovníky Hamásu, lokalizovaly zbraně a ničily tunely, uvedla IDF v prohlášení.

IDF v posledních týdnech stahuje většinu svých záložních sil z pásma Gazy a ponechává stálou armádu, aby pokračovala v bojích proti Hamásu.

The Times of Israel s odvoláním na představitele izraelské armády uvedly, že cílem IDF je propustit záložníky, aby pomohli posílit ekonomiku země a dát jim pauzu, než budou pravděpodobně znovu povoláni, protože se očekává, že boje v Gaze potrvají celý rok.

Hlavní ofenziva IDF v Khan Younis je také blízko ukončení, ačkoli podle vojenských představitelů nebylo rozhodnuto o přesném datu jejího konce.

Úředníci tvrdili, že prapory Hamasu ve městě byly demontovány. Frakce a její spojenci tam ale stále hlásí útoky.

Stažení 646. brigády a přípravy na ukončení ofenzívy v Khan Younis přišly s tím, jak izraelské ztráty v Gaze stále rostou.

IDF oznámila smrt tří štábních seržantů mezi 19. a 21. únorem, jednoho z 202. praporu výsadkové brigády, druhého z průzkumné jednotky téže brigády a dalšího z 932. praporu brigády Nahal.

Jejich smrt vynesla počet izraelských vojáků zabitých od zahájení pozemních operací v Gaze na 237. Více než 1300 bylo údajně zraněno.

Izraelská armáda stahuje poslední záložní brigádu z Gazy, protože ztráty rostou (Video)

Kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikosti. Přes X.

Zatímco nedávný vývoj může naznačovat, že Izrael svou válku vzdává, IDF se ve skutečnosti připravuje na rozsáhlou ofenzivu v jižní oblasti Gazy Rafah, která se nachází přímo na hranici s Egyptem. Více než milion Palestinců se tam ukrývá.

Izraelský útok na Rafah by mohl vést k výraznému nárůstu počtu palestinských obětí, který již přesáhl 29 000.

 

 

Sdílet: