19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Avdiivce bylo zajato až tisíc ukrajinských vojáků

Během ústupu z Avdiivky mohlo být zajato 850–1000 ukrajinských vojáků, píše New York Times s odvoláním na odhady vojáků ukrajinských ozbrojených sil. Zdroje publikace mezi vysokými západními úředníky označily tento rozsah za věrohodný.

Podle vojáků a úředníků bylo přímým důvodem zajetí tak významného počtu zaměstnanců neorganizované stažení jednotek a chaos, který nastal 16. a 17. února, kdy ukrajinské ozbrojené síly opustily město. Podle účastníků rozhovoru z NYT byl ústup špatně naplánovaný a začal příliš pozdě.

Ukrajinští vojáci popsali potíže v komunikaci mezi jednotkami a také to, že některé jednotky opustily své pozice dříve než jiné, čímž byly ty druhé vystaveny riziku obklíčení.

Avdeevka se nachází 10 km severně od Doněcku. Ukrajinské jednotky z města ustoupily 17. února. Vladimir Zelenskyj poznamenal, že rozhodnutí opustit město bylo učiněno s cílem zabránit zajetí vojenského personálu a zachránit jeho životy. Problémy pro Ukrajinu vytváří „umělý nedostatek zbraní“, dělostřelectva a zbraní dlouhého doletu, zdůraznil.

Ukrajinské ozbrojené síly připustily, že část vojenského personálu byla zajata, ale neupřesnila jejich počet ani rozsah situace a uvedla „určitý počet“ vězňů.

„Stažení personálu z Avdiivky proběhlo v souladu s plánem vypracovaným s ohledem na různé scénáře a možnou změnu provozní situace,“ – zdůraznil velitel operačně-strategické skupiny vojsk „Tavria“, která kryla stažení ukrajinských ozbrojených sil, generál Alexandr Tarnavskij .

Informoval o obsazení pozic „na druhé linii obrany“.

„Je tam poměrně velký počet vězňů. Obecně mohu říci, že nepřítel byl nucen vzdát se, aby si zachránil život. A podle informací, které mám, je to docela významná částka,“ – řekl šéf DLR Denis Pušilin .

Jak Bild dříve zjistil, bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj před svou rezignací trval na nutnosti stáhnout jednotky z Avdiivky, aby se usnadnila obrana a „srovnala fronta“, ale Zelenskij odmítl tento nápad.

 

 

Sdílet: