19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Maduro: Venezuela se „brzy“ připojí k BRICS

„Starý koloniální svět“ podle jihoamerického vůdce končí a bude nahrazen

Venezuela si klade za cíl stát se „brzy plnohodnotným členem skupiny BRICS “, oznámil v pondělí prezident Nicolas Maduro a prohlásil, že vznik nového multipolárního světa je „nevratný“.

V rozhovoru pro kanál Venezolana de Televisión vůdce trval na tom, že „starý koloniální svět“ charakterizovaný „invazemi, genocidou, válkami a komplexem nadřazenosti“ je nahrazen novým, ve kterém je zaručena konsolidace BRICS.  

„Venezuela brzy pojede do BRICS,“ prohlásil Maduro. 

Minulý měsíc popsal venezuelský vůdce skupinu rozvíjejících se ekonomik BRICS – původně zahrnující Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku a nedávno vítající Egypt, Etiopii, Írán, SAE a Saúdskou Arábii – jako „budoucnost lidstva“. .“

Maduro vyjádřil naději, že jeho země může zajistit členství v BRICS na příštím summitu skupiny v Rusku v říjnu.   

Minulý rok se ke skupině přihlásila také Argentina, ale v prosinci tyto plány zvrátila poté, co nově zvolený prezident Javier Milei zrušil rozhodnutí svého předchůdce. 

Rusko oficiálně převzalo rotující jednoleté předsednictví BRICS 1. ledna. Prezident Vladimir Putin slíbil, že „usnadní harmonickou integraci“ nových partnerů, a poznamenal, že téměř 30 zemí již vyjádřilo přání stát se součástí bloku nebo se s ním spojit. . 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který je v současné době na cestě po Latinské Americe a v úterý navštívil Venezuelu, aby projednal bilaterální spolupráci, rovněž slíbil, že Moskva pomůže BRICS expandovat v průběhu celého roku a také zajistí, aby noví členové „ organicky zapadli“ do společné cíle skupiny. 

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) BRICS v současné době tvoří až 36 % celosvětového HDP v paritě kupní síly (PPP), zatímco ve skupině G7 je to jen něco málo přes 30 %.

 

 

Sdílet: