19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Maduro: Izrael má stejnou západní podporu jako Hitler

Venezuelský prezident podpořil hodnocení konfliktu v Gaze, které učinil jeho brazilský protějšek Lula da Silva

Moderní Izrael se těší „stejnému povzbuzení, stejnému financování a stejné podpoře“ kolektivního Západu jako nacistické Německo Adolfa Hitlera před druhou světovou válkou, prohlásil venezuelský prezident Nicolas Maduro.

Prezident to uvedl ve svém vlastním televizním pořadu S Maduro Plus, čímž podpořil hodnocení situace na Blízkém východě, které nedávno poskytl jeho brazilský protějšek Lula da Silva.

„Mocná rodinná jména v USA, Evropě a Londýně podporovala a oslavovala Hitlerův nástup k moci v roce 1933. Povzbuzovali ho a dovolili mu pronásledovat mé židovské předky,“ uvedl Maduro. Prezident zveřejnil své židovské předky na začátku roku 2010 a odhalil, že jeho prarodiče byli sefardští Židé, kteří konvertovali ke katolicismu.

Západní elity „mlčely, protože připravovaly Hitlera, aby zahájil svou vojenskou sílu proti Sovětskému svazu,“ vysvětlil Maduro a zdůraznil, že Hitler byl nakonec „konstrukt, monstrum“ vytvořené kolektivním Západem.

Moderní Izrael se proměnil ve stejnou věc, prohlásil prezident a vyzval Židy, kteří jsou stále věrní svým kořenům, aby ukončili pokračující „masakr“ Palestinců.

„Zločinecký vojenský aparát Státu Izrael má také stejné povzbuzení, stejné financování a stejnou podporu“ Západu, zdůraznil Maduro. „Jak řekl prezident Lula da Silva, izraelská vláda dělá totéž [Palestincům], co Hitler udělal židovskému lidu.“

Brazilský da Silva pronesl o víkendu výbušné poznámky a označil izraelskou vojenskou akci proti militantům Hamasu v Gaze jako „genocidu“ a „vraždu“.

„To, co se děje v pásmu Gazy a s palestinským lidem, v žádném jiném historickém okamžiku neexistovalo. Ve skutečnosti existoval: když se Hitler rozhodl zabít Židy,“ uvedl.

Tyto poznámky se v Izraeli setkaly s extrémně špatným přijetím a několik nejvyšších představitelů vyjádřilo své rozhořčení nad jeho komentáři k holocaustu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kritizoval slova brazilského prezidenta jako „hanebná a vážná“ a varoval, že „překračují červenou čáru“.

Nakonec byl brazilský prezident v Izraeli prohlášen za personu non-grata, když tamní ministr zahraničí Israel Katz varoval západní Jeruzalém „nezapomene ani neodpustí“ údajný „závažný antisemitský útok“ Luly a vyzval vůdce, aby vzal své slova zpět. Brasilia však tuto kritiku zjevně pokárala, přičemž Lulův hlavní poradce Celso Amorim označil krok prohlášení prezidenta za personu non grata za „absurdní“.

 

 

Sdílet: