19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

137 den: Izrael staví dálnici, která přeruší pásmo Gazy na dvě části

20. února 2024

Několik pacientů evakuovalo nemocnici Nasser, zatímco desítky zůstaly uvězněny v izraelském obležení Khana Younise. Palestina mezitím vyzvala ICJ, aby ukončil izraelskou okupaci, a Brazilec Lula přirovnal izraelskou genocidu v Gaze k nacistickému Německu.

Ztráty

 • 29 195+ zabito* a nejméně 69 170 zraněno v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 380 Palestinců
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 575 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.**

Toto číslo potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram . Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí  blíže k 35 000  , když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Palestinský ministr zahraničí předkládá případ u ICJ a obviňuje Izrael z apartheidu v Gaze, na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě.
 • ICJ očekával, že poskytne nezávazné právní stanovisko k izraelské okupaci.
 • Izrael se vyhýbá vyslání zástupce k ICJ, archivuje pětistránkové písemné prohlášení, v němž se uvádí, že případ ICJ „je zaměřen na poškození“ Izraele.
 • USA rozesílají rezoluci Rady bezpečnosti na podporu dočasného příměří výměnou za propuštění izraelských zajatců zadržovaných Hamásem.
 • Izraelské síly spáchaly přes noc v různých oblastech Gazy devět masakrů, podle ministerstva zdravotnictví zabily nejméně 103 Palestinců a 124 zranily. 
 • Dr. Ashraf Al-Qidra říká, že 18 pacientů bylo evakuováno z Nasserova lékařského komplexu do polních nemocnic, 118 pacientů v něm zůstává.
 • Izraelské síly budují opevněný koridor z východu na západ jižně od města Gaza, přeruší pásmo Gazy na dvě poloviny a zabrání Palestincům v cestě na sever po ulici Salah al-Din.
 • Izrael bourá budovy, aby vytvořil místo pro 1kilometrovou nárazníkovou zónu kolem koridoru Netzarim, včetně turecké nemocnice, kampusu univerzity Al-Aksá a celých vesnic Mughraqa a Juhor al-Dik.
 • Experti OSN dospěli k závěru, že izraelské síly se dopouštěly násilí a sexuálního zneužívání palestinských žen a dívek v Gaze a okupovaném Západním břehu Jordánu.
 • Brazílie odvolala velvyslance z Tel Avivu poté, co brazilský prezident přirovnal izraelské akce v Gaze k nacistickému Německu.

Palestina předkládá u ICJ případ ukončení izraelské okupace 

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) uspořádal v úterý druhý den slyšení, aby se zabýval nezákonnou okupací Západního břehu, východního Jeruzaléma a pásma Gazy Izraelem. 

Více než 50 zemí se obrátí na nejvyšší soud OSN, včetně Jižní Afriky, Alžírska, Saúdské Arábie, Nizozemska, Bangladéše a Belgie.

Izrael se však vyhnul vyslání zástupce do Haagu a místo toho podal pětistránkové písemné prohlášení, v němž uvedl, že případ ICJ „směřoval k poškození práv Izraele bránit se před existenčními hrozbami“.

Bezprecedentní slyšení u ICJ bude pokračovat do 26. února a očekává se, že vyústí v nezávazné právní stanovisko soudců k izraelské okupaci palestinských území zajatých v červnu 1967.

Izraelská média se také vyhýbala pokrytí slyšení ICJ. Analytik Gideon Levy řekl Al-Džazíře : „Ať je Izraeli nepohodlné nebo nepříjemné, vždy můžete věřit izraelským médiím, že to skryjí před svými diváky a čtenáři.

Palestinský ministr zahraničí Rijád al-Málikí v pondělí u ICJ představil palestinský případ a obvinil Izrael ze spáchání koloniálního a apartheidního režimu v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě, kde žije téměř šest milionů Palestinců.

„Palestinci vydrželi kolonialismus a apartheid. Jsou tací, kteří jsou těmito slovy rozzuřeni. Měli by být rozzuřeni realitou, kterou trpíme,“ obrátil se Maliki k soudu.

„Po sobě jdoucí izraelské vlády daly palestinskému lidu pouze tři možnosti: vysídlení, podrobení nebo smrt,“ řekl. „Ale naši lidé jsou tady, aby zůstali; mají právo žít svobodně a důstojně v zemi svých předků. Nevzdají se svých práv.“

Palestinci vyzvali ICJ, aby prohlásil izraelskou okupaci za nezákonnou.

Slyšení u ICJ je oddělené od případu podaného Jihoafrickou republikou, který obviňuje Izrael ze spáchání genocidních akcí v pásmu Gazy. Koncem ledna vydal ICJ opatření, které Izraeli nařídilo „zabránit“ genocidě v Gaze.

Izraelské síly však od té doby zabily více než 3000 Palestinců. Západní a arabští představitelé varovali před bezprostředním plánem Izraele napadnout Rafah v jižní Gaze, kde se ukrývá 1,4 milionu Palestinců, a proměnit město v krvavou lázeň.  

USA budou v Radě bezpečnosti OSN vetovat rezoluci o příměří

V úterý odpoledne se očekává, že USA budou vetovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující okamžité příměří v pásmu Gazy.

Na druhou stranu USA rozeslaly konkurenční rezoluci podporující, poprvé od října, dočasné příměří a zrušení všech omezení na dodávky humanitární pomoci do Gazy za podmínky, že budou propuštěni všichni izraelští zajatci zadržovaní Hamasem. 

Zatímco diplomaté v uplynulých 24 hodinách diskutovali o palestinské otázce, izraelské síly spáchaly podle ministerstva zdravotnictví v Gaze devět masakrů v různých oblastech pásma Gazy, přičemž zabily nejméně 103 palestinských mučedníků a zranily 124 lidí.

Neznámý počet Palestinců zůstává „pod sutinami a na silnicích. Okupace brání posádkám sanitek a civilní obrany, aby se k nim dostaly,“ dodalo ministerstvo.

Pacienti evakuují nemocnici Násir v izraelském obležení

Izraelské síly po útoku na zařízení z minulého týdne a zatčení pacientů a zdravotnického personálu pevně držely kolem nemocnice Nasser v Khan Younis v jižní Gaze. 

„Osmnáct pacientů bylo evakuováno z Násirova lékařského komplexu do polních nemocnic a 118 pacientů je stále uvnitř,“ řekl Dr. Ashraf Al-Qidra, mluvčí ministerstva.

„Situace uvnitř Nasserova lékařského komplexu… přesáhla katastrofu a představuje přímou hrozbu pro životy personálu a pacientů. Zdravotnický personál a pacienti nemají elektřinu, vodu, jídlo, mléko pro děti, kyslík [láhve] a odpovídající lékařskou péči pro těžké případy,“ dodal v naléhavém volání o pomoc od mezinárodních humanitárních skupin.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že v úterý ráno evakuovala 14 pacientů z nemocnice Násir a zveřejnila video personálu, který vstoupil do komplexu, který neměl elektřinu, pomocí svítilen a převážel pacienty na úsecích do sanitek. WHO dodala, že 180 pacientů a 15 lékařů zůstává v nemocnici Násir, zatímco „probíhají jednání [s Izraelem] o jejich evakuaci“.

V pondělí Tor Wennesland, zvláštní koordinátor OSN pro mírový proces na Blízkém východě, navštívil Rafah a setkal se s několika vysídlenými palestinskými rodinami. OSN uvedla, že „je třeba udělat více“ pro dodávky humanitárních dodávek a pomoci Palestincům v Gaze.

Mluvčí OSN Stephane Dujarric řekl: „OSN potřebuje nástroje k plnění na místě, včetně potřeby, aby Izrael umožnil vstup předmětům kritickým pro operace OSN a zlepšil dekonflikt.“

Přesto Izrael neponechal pro Palestince v pásmu Gazy žádnou bezpečnou čtvereční míli. Takzvané „bezpečné zóny“ a „zóny bez konfliktů“, které určila na jihu Gazy, zejména Rafah, jsou nyní pod hrozbou vojenského útoku a bombardování.

Izrael staví opevněnou dálnici, která rozdělí pásmo Gazy na dvě části

Přes noc izraelské síly bombardovaly různé oblasti v pásmu Gazy nálety a dělostřeleckými granáty. 

V severní Gaze izraelské síly zabily nejméně 15 Palestinců ve čtvrti al-Zaytoun poblíž města Gaza a poblíž ulice Salah al-Din.

Izraelské síly budují opevněný východo-západní koridor jižně od města Gaza, který rozdělí pásmo Gazy na dvě poloviny a zabrání Palestincům v cestě na sever po ulici Salah al-Din, hlavní centrální dálnici spojující severní Gazu s jihem.

Izrael srovnal a zdemoloval četné domy a budovy, aby uvolnil místo pro 1kilometrovou nárazníkovou zónu kolem „Netzarimského koridoru“, včetně turecké nemocnice, kampusu univerzity Al-Aksá a celých vesnic Mughraqa a Juhor al-Dik v východní pásmo Gazy.

Izrael má za cíl dokončit stavbu dálnice před začátkem ramadánu 10. března a před plánovanou invazí do Rafahu.

Tisková agentura Wafa uvedla, že izraelský útok na čtvrť al-Zaytoun přes noc v severní Gaze zatlačil Palestince do západních oblastí poblíž nemocnice Al-Shifa a čtvrti al-Rimal.

V Khan Younis zahájily izraelské síly letecké nálety na obytné čtvrti, při nichž zahynulo nejméně šest Palestinců a 15 bylo zraněno, uvedla Wafa .

V uprchlických táborech Nuseirat, Bureij a Maghazi v centru Gazy izraelské nálety zabily a zranily téměř 20 Palestinců, zatímco v Rafahu Izrael bombardoval centrum města. V Deir al-Balah v centrální Gaze byli zabiti tři lidé a několik zraněných bylo převezeno do mučednické nemocnice al-Aksá.

OSN: Izraelské síly sexuálně zneužívaly palestinské ženy a dívky

V pondělí experti OSN ve zprávě dospěli k závěru , že izraelské síly se dopouštěly násilí a sexuálního zneužívání palestinských žen a dívek v pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Izraelské síly podle OSN svévolně popravovaly palestinské ženy a děti, v některých případech, když držely bílou látku nebo v úkrytech. 

Izrael od 7. října zadržel stovky žen z Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. Podle OSN byly vystaveny „nelidskému a ponižujícímu zacházení, byly jim odepřeny menstruační vložky, jídlo a léky a byly těžce bity“.

„Navíc alespoň při jedné příležitosti byly palestinské ženy zadržené v Gaze údajně drženy v kleci v dešti a chladu bez jídla,“ dodává zpráva OSN.

Zpráva odhalila, že některé ženy a dívky byly vystaveny sexuálnímu zneužívání ze strany izraelských vojáků.

„[Zneužívání], jako je svlékání donaha a prohledávání mužskými důstojníky izraelské armády. Nejméně dvě palestinské zadržené ženy byly údajně znásilněny, zatímco dalším bylo údajně vyhrožováno znásilněním a sexuálním násilím,“ uvedli experti OSN .

Diplomatický spor mezi Izraelem a Brazílií

Brazilský prezident Lula da Silva v pondělí po diplomatické hádce odvolal brazilského velvyslance z Tel Avivu.

Lula přirovnal izraelské akce v pásmu Gazy k zacházení nacistického Německa s židovskými komunitami v Evropě, což vyvolalo odsouzení ze strany izraelských představitelů a výzvy, aby se Lula omluvil.

„To, co se děje v pásmu Gazy s palestinským lidem, nemá obdoby v jiných historických okamžicích,“ řekl Lula o víkendu.

„Ve skutečnosti existoval, když se Hitler rozhodl zabít Židy,“ dodal.

V pondělí si izraelský ministr zahraničí Israel Katz předvolal brazilského velvyslance v Tel Avivu a řekl mu: „Nezapomeneme ani neodpustíme. Je to vážný antisemitský útok. Mým jménem a jménem občanů Izraele řekněte prezidentu Lulovi, že je v Izraeli persona non grata, dokud si to nevezme zpět.

Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že výroky brazilského prezidenta jsou „hanebné a vážné“.

Brazílie je poslední zemí, která od října odvolala svého velvyslance z Tel Avivu, který zahrnuje také Jižní Afriku, Čad, Belize, Honduras, Jordánsko, Kolumbii, Turecko, Bahrajn a Bolívii, která oznámila přerušení veškerých styků s Izraelem. .

Izraelští osadníci napadli dům v Sinjil; úřady demolují budovu v Jeruzalémě

Izraelské síly přes noc zatkly 20 Palestinců z různých měst na okupovaném Západním břehu Jordánu. V okupovaném Jeruzalémě izraelské úřady v úterý ráno zbouraly rozestavěnou budovu v sousedství Bejt Hanina. 

Wafa uvedla, že osmipatrová nemovitost patřila Faridovi Abu Zahariya, který nemá povolení stavět na pozemku vzhledem k tomu, že Izrael zamítá většinu palestinských žádostí o stavební povolení v Jeruzalémě, zatímco prosazuje plány na rozšíření osad pro židovské Izraelce. 

Ve vesnici Sinjil severně od Ramalláhu izraelští osadníci napadli a poničili dům Mahmúda Awašry, házeli kameny, rozbíjeli okna a stříkali rasistická graffiti.

Úvodní fotografie: PALESTINEC PROCHÁZÍ ZNIČENOU BUDOVOU BĚHEM IZRAELSKÉ VOJENSKÉ OPERACE V UPRCHLICKÉM TÁBOŘE AL-NUSEIRAT V JIŽNÍ GAZE, 19. ÚNORA 2024. (FOTO: © MOHAMMED SABER/EFE PŘES ZUMA PRESS APA IMAGES)

 

Sdílet: