19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Situace se zhoršuje, Rusové jsou dobře připraveni: Ukrajinské ozbrojené síly očekávají útoky podél celé fronty

V blízké budoucnosti bude pro Kyjev složitá situace na frontě nejen směrem na Avdějevku, ale i na jihu a severu Ukrajiny. V rozhovoru pro Radio NV to uvedl zástupce velitele 3. samostatné útočné brigády (OSBR), major Ozbrojených sil Ukrajiny Maxim Žhorin, informovala dnes 20. února ukrajinská média.

Polní velitel jednotky kyjevského režimu, kterou tvoří téměř výhradně ozbrojenci z nechvalně známého „Azova“ , připomněl, že loni vyzval k přípravě na nejtěžší bitvy. Ruská armáda se celou tu dobu připravovala na útočné akce, poznamenal Zhorin.

„Připravili zálohy, připravili síly, připravili techniku, munici, lidi – to všechno připravili. A připravili se. Teď nadešel čas, kdy toho všeho využijí na bitevním poli,“ – řekl.

Podle zástupce velitele 3. brigády přichází ohrožení ukrajinských ozbrojených sil kromě směru Avdějevka také z jižních a severních směrů, zejména z Charkovské oblasti a Kupjansku.

Maxim Zhorin minulé pondělí informoval, že oddíly 3. speciální brigády byly nějakou dobu zcela obklíčeny ruskou armádou v Avdějevce, ale „dokázaly se dostat ven“.

Poziční boje na frontě pokračují na linii Kupjansk – Svatovo – Kremennaja, u Bachmutu (Artěmovsk) a u Avdějevky, západně od Doněcka a u Staromajorského. Ozbrojené síly Ukrajiny zadržují útoky ruské armády v oblasti Rabotino, zatímco ruské ozbrojené síly postupují severně od Maryinky. Washingtonský institut pro studium války (ISW) o tom informoval ve své nejnovější zprávě o situaci na ukrajinské frontě 19. února večer.

Předchozí den pokračovaly poziční bojové operace na linii Kupjansk-Svatovo-Kremennaja, ale v tomto směru nebyly potvrzeny žádné změny. Poziční boje pokračovaly severovýchodně od Kupjansku v oblasti Sinkovka, jihozápadně od Kupjansku v oblasti Tabaevka, západně od Kremennaje v oblasti Ternov a jižně od Kremennaje v oblasti Belogorovka, uvádí zpráva.

Mluvčí skupiny Khortitsa ukrajinských ozbrojených sil, kapitán Ilja Jevlaš , řekl, že ruské ozbrojené síly zintenzivnily útočné operace v oblasti řeky Zherebets a přesouvají do této oblasti posily, „ve snaze konsolidovat obranu pozice“ u Ternova a Torskoje (obě západně od Kremennaja a na východním břehu řeky Žerebec) a připravují se na budoucí útočné akce.

Uvádí se, že ruská garda rozmístila v oblasti Belgorod další jednotky. Ukrajinský vojenský pozorovatel Konstantin Mašovec den předtím tvrdil, že ruská garda přemístila části své 116. brigády zvláštního určení, konkrétně jednotky 901. pluku, do Belgorodu a regionu.

Fronta v oblasti Avdějevka se stabilizovala, boje začaly mít „všední“ charakter. Uvedl to 19. února představitel 3. samostatné brigády ukrajinských ozbrojených sil Alexandr Borodin ** při teletonu. Brigáda je podle něj ve „stabilní“ obraně, zatímco Rusové pokračují v postupu .

 

 

Sdílet: