23. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Eskalace v Rudém moři: USA a britská koalice ztratila další loď a dron MQ-9 Reaper

Jemenští Húsíové pokračují ve svých úspěšných operacích v Rudém moři na podporu boje palestinského lidu. Jen za posledních 24 hodin oznámil Ansar Allah několik úspěšných operací proti zahraničním silám v regionu.

Húsíové zaútočili na britskou loď Rubymar v Adenském zálivu. V důsledku úderů dvou protilodních střel byla loď těžce poškozena a může se potopit.

Bezpečnostní společnost Embry lodi potvrdila vážné škody a tvrdila, že se zvažovaly způsoby jejího odtažení. Posádka údajně bezpečně opustila loď.

V roce 2022 byla tato loď zapojena do „dohody o obilí“, v rámci které se podílela na přepravě ukrajinských zemědělských produktů.

 

 

V noci sestřelily síly Houthi americký útočný dron MQ-9 Reaper, jak je uvedeno v oficiálním prohlášení. Video výše údajně ukazuje sestřelení amerického dronu.

Jde o druhou americkou ztrátu tohoto typu dronu na Blízkém východě v roce 2024. ODKAZ

Již dříve Húsíové poprvé použili podvodní dron v Rudém moři. Nasazení podvodních dronů ve službě s Húsíy je velkou hrozbou pro zahraniční lodě v Rudém moři. ODKAZ

Americká a britská vojenská operace proti jemenským silám nevedla k uvedenému cíli. Zahraniční intervence nezajistila plavbu v Rudém moři, ale pouze eskalovala hrozbu, především západním lodím; ale Západ nemůže ustoupit.

Evropská unie tak oznámila své rozhodnutí zahájit vlastní námořní operaci proti jemenským Húsíům v Rudém moři. Cíle této operace jsou stejné, výsledek bude pravděpodobně stejný. „Inspirována“ Washingtonem a Londýnem, EU také ponese náklady operace a lodě evropských států budou při pokusu proplout Adenským zálivem vystaveny četným hrozbám.

Húsíům se skutečně podařilo zablokovat jednu z hlavních námořních cest na planetě.

 

 

Sdílet: