23. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

136. den: Netanjahu schválil omezení ramadánu na mešitu Al-Aksá

19. února 2024

Hamás kritizuje Izrael kvůli plánům omezit přístup palestinských věřících do mešity Al-Aksá v okupovaném Jeruzalémě během svatého měsíce ramadánu. Mezitím více Palestinců umírá z příčin, kterým lze předejít, když Izrael obléhá nemocnice v Gaze.

Ztráty 

 • 29 092+ zabito* a nejméně 69 028 zraněno v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 380 Palestinců
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 574 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.**

*Tento údaj potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv přibližují počet obětí 36 500, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Indický odborový svaz odmítne nakládat se zásilkami zbraní do Izraele
 • Ministerstvo zdravotnictví Gazy: Nedostatek kyslíku, elektřiny zabil 8. člověka v nemocnici Násir v Gaze.
 • Netanjahu schvaluje omezení Al-Aksá během ramadánu
 • Euro-Med Human Rights Monitor: Izraelské síly zahajují palbu na Palestince, kteří se blíží k nákladním autům ve městě Gaza. 
 • Netanjahuova vláda formalizuje svůj nesouhlas s „jednostranným uznáním“ palestinské státnosti jednomyslným hlasováním kabinetu.
 • Norsko pomůže převést zmrazené finanční prostředky Palestinské samosprávě
 • Slyšení ICJ o izraelské okupaci Palestiny začalo v pondělí ráno. 
 • Izraelští demonstranti nadále blokují vstup pomoci do Gazy
 • Izraelští představitelé: Očekává se, že izraelské vojenské operace v plném rozsahu budou pokračovat dalších šest až osm týdnů

Obléhání nemocnic v Gaze izraelskou armádou si vyžádalo další oběti 

Měsíce po počátečním prohlášení Izraele, že nikdy nezaútočí na nemocnici, zaútočila izraelská armáda na několik zdravotnických zařízení v Gaze, učinila je nefunkční a nechala obyvatele Gazy pomalou a bolestivou smrtí. 

V neděli ráno vyšel Nasserův lékařský komplex v Khan Younis z provozu po brutálním vojenském náletu, který v průběhu minulého týdne trval několik dní. 

Kromě několika Palestinců, kteří byli zabiti izraelskými odstřelovači poblíž vchodu do nemocnice, zemřelo později osm lidí v nemocnici kvůli obléhání zařízení, které bránilo vstupu elektřiny a zdravotnického materiálu do nemocnice, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze.

„Je tu o jednu nemocnici méně, jedna hodnotná nemocnice, která byla schopna sloužit pacientům, která již není schopna obsluhovat pacienty,“ řekl Al Jazeera lékař na pohotovosti Tarek Loubani, který dříve pracoval v nemocnicích v Gaze .

„Je to další záchranné lano pro lidi v Gaze, kam se již nemohou léčit,“ řekl Loubani a označil pokračující izraelský útok na Gazu za „genocidu“.

Doktor Ahmed al-Moghrabi, vedoucí oddělení plastické chirurgie a popálenin v nemocnici Násir, řekl Al-Džazíře , že se považuje za šťastného, ​​že unikl z „kontrolního stanoviště smrti“, když izraelští vojáci 15. února provedli razii v nemocnici.

Podle al-Moghrabího dorazili izraelští vojáci do zařízení asi v 1:30 ráno a nařídili všem, aby se okamžitě evakuovali. O půl hodiny později bombardovali třetí patro nemocnice, kde al-Moghrabi pobýval se svou rodinou, kolegy a pacienty.

„Bylo to jako soudný den,“ řekl al-Moghrabi a dodal, že se mu podařilo odvézt svou rodinu z nemocnice a část svého zdravotnického personálu. Naproti tomu byl zatčen zbytek personálu, včetně zdravotní sestry, od které ho oddělili izraelští vojáci u brány nemocnice.

„Ptám se vůdců tohoto světa, kolik videí musíte vidět, jak jsme zabiti? Vidět tuto skutečnou genocidu, která se odehrává před vašima očima, a nic – jen ticho?

Od pondělí zůstává v nemocnici téměř 200 lidí, včetně 25 zdravotnického personálu a 136 pacientů, kteří se potýkají s bez elektřiny, vody, jídla, kyslíku a bez možnosti léčby těžkých případů, uvedlo ministerstvo zdravotnictví Gazy. 

Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) pokračuje ve svém úsilí o evakuaci těch, kteří zůstali v nemocnici, Izrael tvrdošíjně odmítá povolení lékařské a humanitární pomoci do komplexu, dodalo ministerstvo.

Mezitím nemocnice al-Amal v Khan Younis stále čelí brutálnímu vojenskému obležení ze strany armády a téměř jí došly zásoby. 

„Ztratil jsem přehled o dnech, kdy jsme byli obléháni v nemocnici Al-Amal, ale chci vám sdělit, že naším největším přáním je teď se zastavit u okna. Bohužel to není bezpečné,“ řekl palestinský dobrovolník a koordinátor pomoci z Červeného půlměsíce Saleem Aburas ve videu na sociálních sítích zevnitř lékařského komplexu, který je v obležení téměř měsíc.

„Toužíme vidět slunce z ulice, ale být blízko okna znamená riskovat naše životy. Odstřelovač se zaměřuje na vše, co se v nemocnici pohybuje,“ dodal Aburas. 

V reakci na neopodstatněná tvrzení Izraele, že Hamás působí v nemocnicích, Osaid Alser, gazský chirurg a lékař s rezidentem na Texaské technické univerzitě, říká, že od roku 2010 při práci v několika lékařských střediscích v Gaze nikdy neviděl žádnou vojenskou aktivitu, včetně al- nemocnice Shifa a Nasser.

„Když mluvíme o tunelech a o tom všem, myslím, že je to izraelská propaganda, na kterou by si v tuto chvíli měl každý zvyknout,“ řekl Al-Džazíře.

„Každý, kdo pracoval v některé z těchto nemocnic, může snadno říci, že je to nesmysl. Nikdy jsme neměli omezený přístup do žádné oblasti v těchto nemocnicích. Mohli bychom jít doslova do jakékoli oblasti v nemocnici a nikdo by neřekl stop.“ 

Hrozící invaze do Rafahu 

Rozšíření izraelské pozemní operace do Rafáhu se stále rýsuje, navzdory rozsáhlému mezinárodnímu pokřiku nad tím, že by to ohrozilo 1,4 milionu lidí hledajících úkryt v nejjižnějším městě, kteří nemají kam utéct. 

Předseda palestinské samosprávy (PA) se sídlem v Ramalláhu Mohammad Shtayyeh vyzval izraelské úřady, aby umožnily obyvatelům nacpaným na jihu pásma Gazy vrátit se do svých domovů dále na sever, uvedla Al Jazeera . 

 Shtayyeh na mnichovské bezpečnostní konferenci varoval Netanjahua, aby se nepokoušel nutit Palestince přes hranici do Egypta.

„Vím a víme, že to byl izraelský program vytlačit lidi z Gazy. My a Egypťané tvrdě pracujeme na tom, abychom to nedovolili,“ řekl.

„Egypt nikomu nedovolí překročit hranici,“ řekl Shtayyeh uprostřed nedávných zpráv, že Egypt staví na své straně hranice  přijímací tábor pro umístění palestinských uprchlíků.

Britská charitativní organizace Oxfam v příspěvku na X obnovila své výzvy k příměří a citovala jednoho zaměstnance, který řekl: „Tváře lidí v Rafahu jsou plné zoufalství. Jejich mysl pohlcuje hrozící hrozba pozemní invaze… Všichni se bojí.“

Oxfam je jednou z mnoha mezinárodních humanitárních skupin, které kritizovaly izraelské plány na útok na Rafah. 

Avi Melamed, bývalý izraelský zpravodajský úředník, však agentuře Reuters řekl , že je malá šance, že by Netanjahuova vláda dbala mezinárodní kritiky a odvolala pozemní útok v Rafahu.

„Rafah je poslední baštou kontroly Hamásu a v Rafahu zůstávají prapory, které musí Izrael rozložit, aby dosáhl svých cílů v této válce,“ řekl Melamed. 

Melamed řekl, že jediné možné zdržení izraelského útoku na Rafah nastane, pokud Hamás povolí jednání v zajetí a předá je.

„I to by jen zdrželo postup na Rafah, pokud to nebude spojeno s demilitarizací města a odevzdáním praporů Hamasu,“ pokračoval.

února Netanjahu odmítl dohodu s Hamásem a označil ji za „šílenou“. Návrh nastínil třífázový plán konce války, který zahrnoval dočasné příměří a propuštění mnoha palestinských zajatců výměnou za izraelské zajatce.

Anonymní vojenští představitelé řekli agentuře Reuters , že se očekává, že izraelské vojenské operace v plném rozsahu budou pokračovat nejméně dalších šest až osm týdnů. Věří, že během této doby mohou významně poškodit zbývající schopnosti Hamásu.

Děti hledají zbytky jídla, zatímco Gaza hladoví

Situace v Gaze se každým dnem zhoršuje a palestinští civilisté stále více hladoví. Izraelská vojenská blokáda se v novém roce pouze zpřísnila, na jih Gazy povoluje pouze omezenou pomoc a na sever prakticky žádnou. 

Izrael plánuje zavést čtyřhodinové pauzy denně od 10 do 14 hodin místního času, které se budou podle Al-Džazíry konat každý den v různých částech Gazy , aby údajně umožnily distribuci pomoci.

Hani Mahmoud z Al-Džazíry , reportující z Rafahu, však říká, že na plánovaných pauzách není nic pozitivního.

„Prohlížíme si silnice plné sutin, viděli jsme děti, jak hledají zbytky jídla, a trhy jsou v Rafahu prázdné. Pokud je jídlo k dispozici, je za velmi vysokou cenu. Ne každý má prostředky na nákup potravin. Bez výplaty po dobu pěti měsíců jsou jejich finanční možnosti vyčerpány.“

„Kromě toho počet pomocných vozů, které byly dosud vpuštěny do pásma Gazy, nestačí. I kdyby tam bylo 300 kamionů denně, stále by to nesplňovalo potřeby celé populace, která byla vysídlena, traumatizována a bez jakýchkoli nezbytných věcí,“ pokračoval Hani. 

Mezitím v severní Gaze lidé čelí hladomoru a uchýlili se k pojídání rostlin a krmiva pro zvířata. 

„Celý mechanismus pomoci je narušen, od uvolnění kontrolních bodů a přechodů až po skutečnost, že mezinárodní humanitární organizace nemohou zaručit bezpečnost svých posádek na zemi.

To znamená, že se pomoc nedostane na určená místa,“ řekl Hani.

I když se pomoc dostane do určených distribučních oblastí, Palestinci jsou cílem, aby se k ní pokusili dostat. 

Ve městě Gaza oznámil Ramy Abdu, vedoucí Euro-Med Human Rights Monitor, že izraelské síly zahájily palbu na Palestince, kteří se blíží k nákladním autům.

Abdu popsal incident, který se odehrál na ulici Al-Rasheed, západně od města Gaza, jako „děsivý, bolestivý a brutální“. 

„[V neděli] dorazilo velmi malé množství jídla a je nemožné, aby se dostali do táborů v severní Gaze,“ pokračoval.

Incident nebyl ojedinělý; Izraelské síly se opakovaně zaměřovaly na lidi, kteří se seřadili pro tolik potřebné humanitární zásoby. V lednu izraelské síly zabily nejméně 20 lidí, kteří se snažili získat humanitární pomoc ve městě Gaza.

Tareq Abu Azzoum , který se hlásil pro Al Jazeera z Rafahu, řekl, že cílem jsou dokonce i palestinské rybářské lodě. U pobřeží Gazy v neděli izraelské dělové čluny střílely na muže pomocí malých člunů k lovu ryb u pobřeží poblíž Rafáhu, které ohrožovaly životně důležitý zdroj potravy.

„Obrovský“ rozsah humanitární pomoci potřebné v Gaze nelze poskytnout „bez trvalého zastavení bojů a bombardování,“ napsalo několik šéfů předních humanitárních organizací ve spoluautorském článku pro USA Today . 

„Není příliš pozdě na to změnit tento příběh, pokud budou přijata naléhavá opatření k dosažení příměří a propuštění rukojmích a umožnění dostatečného přílivu pomoci do Gazy,“ pokračovalo. 

„Rychlost zhoršování stavu Gazy je v nedávné historii bezprecedentní,“ uvedl článek, jehož autory je osm přispěvatelů, včetně šéfa Norské rady pro uprchlíky a generálního ředitele Oxfam America. 

Netanjahu schvaluje plány na omezení muslimského uctívání v Al-Aksá během ramadánu

Ramadán, nejposvátnější měsíc v islámském kalendáři, se rychle blíží a Izrael již plánuje svá omezení vůči palestinským muslimům. Očekává se, že svatý měsíc začne 10. března.

V neděli izraelská média uvedla, že Netanjahu přijal návrh krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben-Gvira na omezení počtu Palestinců vstupujících do mešity Al-Aksá během ramadánu, jak cituje Al-Džazíra.

Izraelské síly již od 7. října výrazně omezují přístup Palestinců k mešitě Al-Aksá, třetímu nejposvátnějšímu místu islámu, a opakovaně Palestincům brání ve vstupu na místo na páteční modlitby.

„Bezpečnostní síly dokončí svá doporučení v souladu s nejnovějšími vyhodnoceními situace a následně budou předloženy politické vrstvě k rozhodování,“ uvedl člen izraelského válečného kabinetu Benny Gantz na X .

Hamás kritizoval izraelské plány omezit přístup na svaté místo během ramadánu s tím, že plán je odrazem náboženské války vedené zastánci tvrdé linie v izraelské vládě proti palestinskému lidu, uvedla Al Jazeera .

Skupina uvedla, že omezení by bylo „porušením svobody uctívání“ ve svaté mešitě a dodala, že plán ukazuje záměr Izraele zvýšit své útoky na mešitu během ramadánu.

Prohlášení vyzvalo Palestince v okupovaném východním Jeruzalémě, okupovaném Západním břehu Jordánu a Izraeli, aby odmítli a postavili se proti tomuto „trestnému rozhodnutí“, a vyzvali je, aby „podnikli kroky a hrnuli se do mešity Al-Aksá“.

Ahmad Tibi, člen izraelského Knessetu, označil Netanjahuův plán na zákaz modliteb v mešitě Al-Aksá během ramadánu za „do očí bijící porušení svobody vyznání“ na sociálních sítích.

„Zákaz pro muslimy, jak ze Západního břehu, tak v rámci demarkační linie, modlit se v mešitě Al-Aksá během svatého měsíce ramadánu, si zaslouží, aby byl projednán v OSN,“ dodal Tibi.

Pokračující eskalace izraelského násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu 

Na okupovaném Západním břehu izraelské síly pokračují ve svých nočních vojenských nájezdech a terorizují palestinská města. 

Izraelští vojáci během náletů za posledních 24 hodin smrtelně zastřelili tři Palestince. 

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví byli v uprchlickém táboře Tulkarem zabiti dva muži, včetně 19letého střeleného do hlavy, Atta Muhammad Amer a 36letý Muhammad Ahmad Fayez Al-Awfi.

Faisal Salama, který řídí výbor, který poskytuje služby táboru na okupovaném Západním břehu Jordánu, řekl Al-Džazíře , že izraelské síly „chladnokrevně“ zabily dva mladé muže jako součást širšího plánu nátlaku na palestinské komunity násilím, ničením a ničením. zastrašování.

„Speciální izraelská jednotka se vkradla do tábora a vypukly střety. Následoval příjezd izraelských vojenských posil a velkých buldozerů do tábora za bílého dne. Během operace také obléhali občany na trzích a studenty ve školách,“ řekl Salama.

Izraelské síly také smrtelně zastřelily 26letého Palestince Anase Jamila Dwaika na kontrolním stanovišti Bejt Furik východně od Nábulusu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Palestinské ministerstvo zahraničí odsoudilo útok na uprchlický tábor Tulkarem a zároveň odsoudilo „stupňující se vpády“ izraelské armády do několika oblastí na okupovaném Západním břehu Jordánu. 

Útoky „často vedou k většímu počtu mučedníků, zranění a obětí a terorizují mírumilovné civilisty v jejich domovech a také ničí infrastrukturu, jak se v současnosti děje v uprchlickém táboře Tulkarm“.

„Izraelským vojákům z politického patra byla dána carte blanche, která jim umožnila střílet Palestince z rozmaru a bez jakékoli hrozby,“ pokračovalo ministerstvo.

Izrael ohlašuje formální opozici vůči palestinskému státu

Izrael v neděli formalizoval svůj nesouhlas s „jednostranným uznáním“ palestinské státnosti s tím, že jakékoli takové dohody musí být dosaženo prostřednictvím přímých jednání.

„Izrael odmítá přímý mezinárodní diktát ohledně trvalé dohody s Palestinci. Dohoda, pokud by k ní bylo dosaženo, vzejde pouze prostřednictvím přímých jednání mezi stranami, bez předběžných podmínek,“ uvedl Netanjahuův úřad podle agentury Reuters . 

Netanjahu na začátku týdenního zasedání vlády řekl, že tento krok přichází po „nedávných rozhovorech v mezinárodním společenství o pokusu jednostranně vnutit Izraeli palestinský stát“.

V reakci na to palestinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „plné členství Státu Palestina v OSN a jeho uznání státy nepotřebuje licenci od [izraelského premiéra Benjamina] Netanjahua“, jak cituje Al Jazeera . 

Americký kongresman Robert Garcia také vyjádřil podporu pro „svobodné a bezpečné“ dvoustátní řešení a „trvalé příměří“ v příspěvku na sociálních sítích po deklaraci Izraele. 

„Životy Palestinců a Izraelců mají stejnou hodnotu – musíme se soustředit na vyjednávání o trvalém příměří, propuštění všech rukojmích a ukončení války,“ řekl Garcia na X.

Hamas uvedl, že symbolické hlasování izraelské vlády za odmítnutí jakéhokoli mezinárodního uznání palestinského státu podtrhuje izraelské „darebácké“ chování a zneužívání mezinárodního práva a smluv, uvedla Al Jazeera . 

Palestinská skupina dodala, že Izrael využívá mírových rozhovorů po desetiletí, aby získal čas a dále upevnil svou okupaci a krádeže palestinské půdy. 

Izraelská politika musí přimět mezinárodní společenství, aby odmítlo izraelskou „manipulaci“ a porušování práva Palestinců na sebeurčení, řekl Hamás.

Úvodní fotografie: PALESTINCI PRONÁŠEJÍ MODLITBY TARAWEEH BĚHEM SVATÉHO MĚSÍCE RAMADÁNU V AREÁLU MEŠITY AL-AKSÁ V JERUZALÉMĚ, 3. DUBNA 2023. (FOTO: ODDĚLENÍ ISLÁMSKÉHO AWQAF V JERUZALÉMĚ/APA IMAGES)

AUTOR: 

 

Sdílet: