19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Palestinští bojovníci čelí v Gaze okupačním izraelským jednotkám železem a ohněm

Izraelské obranné síly (IDF) i nadále čelí tvrdému odporu palestinských ozbrojených frakcí a pokoušejí se rozšířit svou kontrolu v pásmu Gazy.

Brigády al-Quds, vojenské křídlo palestinského islámského džihádu – druhé největší frakce v Gaze po vládnoucím hnutí Hamás – zveřejnily 15. února video ukazující minometný útok na izraelské jednotky v severní Gaze.

Skupina zveřejnila 17. února další video ukazující útok minometů a raket na velké shromáždění IDF a zásobovací trasu na sever a severovýchod od města Khan Younis v jižní části Pásma.

Brigády al-Mudžahedínů, jedna z nejmenších frakcí v Gaze, také zveřejnila 15. a 16. února dvě videa. První ukazuje, jak jeden z odstřelovačů skupiny útočí na izraelského vojáka v západní části Khan Younis, zatímco druhý ukazuje útok minometem a rakety na shromáždění IDF ve městě.

Brigády Abu Ali Mustafa, vojenské křídlo Lidové fronty pro osvobození Palestiny, mezitím zveřejnily videozáznam, který ukazuje, jak jeden z jejích bojovníků útočí na izraelský hlavní bojový tank Merkava v Khan Younis s raketovým granátem.

IDF utrpělo určité ztráty v důsledku nedávných palestinských útoků. Oznámila smrt dvou členů služby 15. a 16. února, oba z výsadkové brigády.

Jejich smrt zvýšila počet zabitých izraelských vojáků od zahájení pozemních operací v Gaze na 234. Více než 1300 dalších bylo údajně zraněno. Někteří jsou stále v ohrožení života.

Navzdory tvrdému odporu se IDF v současné době připravuje k zahájení velké ofenzívy v jižní oblasti Gazy v Rafáhu poblíž hranice s Egyptem. V současnosti se tam ukrývá více než milion Palestinců. Hamás už Izrael před takovým krokem varoval.

 

 

Sdílet: