19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americká armáda potvrdila odpálení raket povstalci a oznámila další údery na Jemen

Ústřední velení Spojených států (CENTCOM) 17. února uvedlo, že Húsíové (Ansar Alláh) vypálili čtyři protilodní balistické střely z Jemenu do Rudého moře o den dříve.

Nejméně tři z raket byly odpáleny směrem na Pollux, plavidlo pod panamskou vlajkou, vlastněné Dánskem a registrované v Panamě, uvedlo velení v prohlášení a dodalo, že nedošlo k žádnému zranění ani poškození plavidla ani žádné jiné lodi v zemi. plocha.

Húsíové se přihlásili k odpovědnosti za útok na tanker Pollux a tvrdili, že plavidlo bylo spojeno se Spojeným královstvím.

Zatímco CENTCOM uvedl, že Pollux nebyl poškozen, jak britské námořní obchodní operace, oddíl Royal Navy, tak britská námořní bezpečnostní firma Ambrey potvrdily, že tanker byl zasažen 16. února.

Ve stejném prohlášení velení oznámilo, že jeho síly provedly dva „sebeobranné“ útoky proti jedné mobilní protilodní řízené střele a jednomu mobilnímu bezpilotnímu povrchovému plavidlu (USV) v oblastech kontrolovaných Houthi v Jemenu.

„CENTCOM identifikoval mobilní raketu a USV v oblastech Jemenu kontrolovaných Houthi a rozhodl, že představují bezprostřední hrozbu pro lodě amerického námořnictva a obchodní plavidla v regionu,“ stojí v prohlášení.

Jemenská televize Al-Masirah, kterou provozují Húsíové, uvedla, že „americko-britské“ údery zasáhly oblasti al-Kuwayzi, al-Jah, al-Jabbana, al-Zahra a al-Jarbani v západní provincii al. -Hudaydah 16. února. Zpravodajský kanál informoval o dalším úderu v oblasti Ras Issa, také v al-Hudaydah, 17. února.

Húsíové, kteří jsou podporováni Íránem, se od 19. listopadu v reakci na pokračující izraelskou válku a obléhání v pásmu Gazy zaměřili na desítky plavidel přidružených k Izraeli a na další ve vlastnictví USA a Spojeného království v Rudém moři a Adenském zálivu.

Spojené státy a Spojené království odvetou provedly desítky úderů na oblasti v Jemenu kontrolované Houthi. Skupina však zůstává neodstrašená.

 

 

Sdílet: