19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

134. den: Biden tvrdí, že prosazuje dočasné příměří, protože USA povolují Izraeli více zbraní

17. února 2024

Po několika dnech hlášených jednání Hamás říká, že nepřijme nic menšího než úplné příměří, a obviňuje Izrael z odložení dohody o příměří.

Ztráty:

 • V Gaze bylo zabito 28 858+ Palestinců, včetně nejméně 12 000 dětí, a 68 667+ Palestinců bylo zraněno. 
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 394 Palestinců
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 569 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.**

*Tento údaj potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí na více než 36 500 , když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčové změny:

 • Americký prezident Joe Biden vedl „rozsáhlá“ jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a prosazoval dočasné příměří.
 • Hamas nepřijme nic menšího než „úplné“ zastavení nepřátelství, obviňuje Izrael z odložení dohody o příměří
 • Vedoucí egyptské státní informační služby (SIS) Diaa Rashwan odmítá zprávy, že země vytváří nárazníkovou zónu mezi Egyptem a Gazou.
 • Šest nevládních organizací vydává společné prohlášení , ve kterém varuje před „katastrofickými“ následky izraelské pozemní ofenzívy v Rafahu
 • Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) zamítá naléhavou žádost Jihoafrické republiky o ochranu Rafahu
 • Bez policejního doprovodu je prakticky nemožné dostat humanitární pomoc do Gazy
 • Izraelské vojenské tanky blokují náklaďáky s humanitární pomocí WHO, které se snaží vstoupit do léčebny Násirovy nemocnice v Khan Younis
 • Spojené státy povolily transfer zbraní do Izraele v hodnotě desítek milionů dolarů
 • Mnichovská bezpečnostní konference se zaměřuje na nepokoje na Blízkém východě a sdružuje diplomaty, politiky a vojenské vůdce z celého světa
 • Očekává se , že příští týden dorazí do Kataru delegace izraelských představitelů s cílem dosáhnout dohody o zajatcích

Hamas nebude akceptovat nic menšího než „úplné“ zastavení nepřátelství

Po třech dnech jednání o příměří Hamás oznámil, že nepřijme nic menšího než „úplné“ zastavení agrese, „stažení okupační armády z Gazy a zrušení nespravedlivého obležení“. 

Vysoký politický vůdce Hamasu Ismail Haniyeh řekl, že Izrael musí také osvobodit všechny palestinské vězně, kteří si odpykávají dlouhé tresty odnětí svobody, a obvinil Izrael z nedostatečného pokroku při dosahování dohody o příměří.

Mezitím v Rafahu 1,5 milionu Palestinců, kteří se tam ukrývají, tak zoufale touží po potravinách a humanitární pomoci, že zastavují každý kamion, který vidí, v naději, že budou moci něco sníst.

„S odchodem policejních eskort bylo prakticky nemožné, aby OSN nebo kdokoli jiný – Jordánsko, Spojené arabské emiráty, jakýkoli jiný realizátor – bezpečně přesunul pomoc do Gazy,“ řekl David Satterfield a poukázal na to, že humanitární pomoc bez policejního doprovodu Nákladní auta jsou také předmětem trestné činnosti spolu s již tak obtížnými podmínkami obléhání. Podle OCHA vstoupilo mezi 9. a 15. únorem do Gazy v průměru méně než 43 kamionů , což je významný pokles průměru.

Zatímco izraelský ministr obrany Yoav Gallant tvrdil, že Izrael „nemá v úmyslu“ evakuovat palestinské civilisty do Egypta , budovaná hraniční zeď mezi Egyptem a Gazou naznačuje , že palestinští civilisté mohou být nuceni překročit hranici a ukrýt se v Sinajské poušti. Šéf egyptské státní informační služby (SIS) Diaa Rashwan však odmítl zprávy, že země vytváří nárazníkovou zónu. 

Bez plánu se Palestinci, kteří se ukrývali v Rafahu, nyní evakuují do jiných částí pásma Gazy – z nichž mnohé byly zničeny nebo jsou stále pod leteckým bombardováním. Zrovna včera v noci izraelská válečná letadla bombardovala několik domů v okolí města Gaza , zabila nejméně deset lidí a zranila nejméně dvacet dalších. Stíhací letouny zaútočily na uprchlický tábor v Rafahu, zabily šest dalších a izraelská armáda přepadla dům v Deir el-Balah, kde mnozí z těch, kteří začínají Rafah opouštět, hledají úkryt.

„Rafah není v bezpečí,“ řekla Rida Sobh Al-Džazíře poté, co byly při útocích zabity děti její sestry, manžel, teta a bratranec. „Všude v pásmu Gazy je cíl. Neříkej, že Rafah je v bezpečí. Od Beit Hanoun po Rafah je to všechno nebezpečné.“

Během minulého týdne zatkla izraelská armáda během náletu na nemocnici Násir v Khan Younis více než 100 lidí a situace je hrozivá, protože Izrael pokračuje v obležení a tvrdí, že ji militanti Hamásu využívají jako operační základnu a ukrývají Izraelce. rukojmí v podzemí. I když neexistuje žádný důkaz o žádném z těchto tvrzení, důkazy na videu ukazují, že civilisté, kteří se skrývali v nemocnici, opouštěli prostory s bílými vlajkami, mezi jinými děsivými scénami. 

Nyní zbývá pouze pět zdravotníků, kteří se starají o 120 pacientů, kteří jsou stále v nemocnici, a kyslíkové nádrže i přívodní trubice přestaly fungovat kvůli pokračujícím výpadkům proudu.

Izrael zaútočil na pohřeb Palestince, kterého zabil na Západním břehu Jordánu

Mezitím na Západním břehu Jordánu vpadly izraelské síly do pohřebního ústavu Fadiho Jamjooma , Palestince z Hebronu, který byl toho dne zabit izraelskou střelbou.

Ti, kteří se shromáždili, aby truchlili nad Jamjoomem, byli pochopitelně pobouřeni; nejenže izraelská armáda zavraždila Jamjooma a zaútočila na jeho pohřeb, ale také provedla razii v domech jeho matky a bratra a zakázala jakákoli další pohřební shromáždění nebo symboly – jako jsou plakáty nebo palestinské vlajky – na projev úcty. To vedlo k novému kolu protestů v Hebronu, kde izraelská armáda vítala palestinské demonstranty slzným plynem, což je způsobilo, že se udusili.

Izraelské vojenské razie přes Západní břeh Jordánu pokračovaly včera v noci s několika raziemi po celém Jeninu a Barta’a, kde bylo zatčeno jedenáct pracovníků z Gazy .

USA povolují další přesuny zbraní do Izraele, protože Biden tvrdí, že prosazuje příměří

Americký prezident Joe Biden tvrdí, že opakovaně naléhal na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby alespoň dočasné příměří umožnil humanitární pomoc do Gazy a propustil rukojmí.

„Během posledních několika dnů jsem měl rozsáhlé rozhovory s izraelským premiérem, každý téměř hodinu, a tvrdil jsem, a cítím to velmi silně, že musí existovat dočasné příměří, aby bylo dosaženo vězně, aby dostali ven rukojmí,“ řekl v pátek na tiskové konferenci v Bílém domě.

Nicméně Spojené státy stále povolily převod zbraní do Izraele, který by zahrnoval 1 000 500librových bomb MK-82 a 1 000 KMU-573 Joint Directive Attack Munitions (JDAM) a zvažují odeslání rozněcovačů bomb FMU-139. Když byly vzneseny potenciální obavy v oblasti lidských práv, byly zamítnuty v hodnocení, které uvedlo: „Izrael podniká účinná opatření, aby zabránil hrubému porušování lidských práv, a nutí bezpečnostní síly, které tato práva porušují.“ 

I když Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) zamítl naléhavou žádost Jihoafrické republiky o zavedení ochranných opatření k ochraně Rafahu před potenciálním dopadem pozemní invaze, rozhodl, že Izrael by se měl řídit dřívějšími opatřeními uloženými minulý měsíc, což nastiňuje že Izrael by měl udělat vše, co může, aby se vyhnul skutkům smrti, ničení a jakémukoli činu genocidy v celém pásmu Gazy, včetně Rafahu.

Mezitím operace Ansar Allah (Houthi) s cílem zastavit pohyb izraelských lodí v Rudém moři pokračují i ​​přes pokračující stávky jak Spojených států, tak Spojeného království. Izrael tento týden sabotoval dva hlavní ropovody uvnitř Íránu , čímž přidal do zástupné války nový prvek, který by se podle mnohých mohl rychle vystupňovat.

Úvodní fotografie: PALESTINSKÝ LÉKAŘ OŠETŘUJE ZRANĚNÉ PACIENTY, KTEŘÍ LEŽÍ NA PODLAZE MUČEDNICKÉ NEMOCNICE AL-AKSÁ PO IZRAELSKÝCH ÚTOCÍCH V DAIR AL-BALAH V GAZE 16. ÚNORA 2024. (ALI HAMAD/APA IMAGES)

 

Sdílet: