19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Egypt opouští americký dolar

Další rána pro dolar! Severoafrický národ oznámil plány na používání národních měn při obchodu v rámci BRICS

Egypt plánuje vyjednat přechod od amerického dolaru směrem k národním měnám pro vypořádání obchodu s ostatními státy BRICS, uvádí se v prohlášení vydaném ministerstvem zahraničních věcí začátkem tohoto týdne.

Používání národních měn zmírní rostoucí náklady na používání cizích měn v důsledku vysoké globální inflace, uvedlo ministerstvo s odkazem na Ragy El Etreby, nově jmenovaného velvyslance země v BRICS, který také slouží jako asistent ministra zahraničí pro mezinárodní a regionální ekonomické záležitosti. .

Oznámení představuje další krok ve směru dedolarizace, o který usiluje BRICS, skupina rozvíjejících se ekonomik, která dříve zahrnovala Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku, ale na začátku tohoto roku byla rozšířena o pět nových členů včetně Egypta.   

Údaje z let 2022 a 2023 ukazují, že obchodní obrat Egypta se členy BRICS – jak zakládajícími, tak novými – dosáhl 46,673 miliardy dolarů, což je více než třetina celkového zahraničního obchodu země.

Globální trend směřující k používání národních měn v obchodě namísto amerického dolaru nabral významnou dynamiku poté, co bylo Rusko odříznuto od západního finančního systému a jeho zahraniční rezervy byly v roce 2022 zmrazeny.

Země BRICS aktivně podporují používání národních měn ve vzájemném obchodu a na příštím summitu v srpnu dokonce naznačily možnost zavedení nové jednotné obchodní měny. Zatímco na takové měně se stále pracuje, někteří západní představitelé připustili, že nově rozšířený BRICS, který kromě Egypta nyní zahrnuje také Saúdskou Arábii, Írán, Etiopii a Spojené arabské emiráty, má moc svrhnout dominanci amerického dolaru i bez vlastní měny.

 

 

Sdílet: