28. 2. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americká letadlová loď připlouvá do Jižní Koreje v souvislosti s vypuštěním severokorejského satelitu

Americká letadlová loď USS Carl Vinson dorazila na námořní základnu v jihokorejském městě Pusan ​​v úterý uprostřed oznámení Severní Koreje o nadcházejícím startu nosné rakety se satelitem, uvedla agentura Yonhap s odkazem na jihokorejské námořnictvo.

„Návštěva americké Carrier Strike Group 1 demonstruje silný závazek jihokorejsko-americké aliance ke společné obraně a pevné odhodlání reagovat na rostoucí severokorejské jaderné a raketové hrozby,“ — cituje agentura ředitele střediska námořních operací flotily Korejské republiky Kim Ji-hoona .

Je třeba poznamenat, že připlutí letadlové lodi nastalo v době, kdy KLDR oznámila Japonsku plánované vypuštění vojenské družice mezi 22. listopadem a 1. prosincem. Severokorejská strana informovala Tokio o plánech vypustit nosnou raketu se satelitem ve směru Žlutého moře a Jihočínského moře od 22. listopadu do 1. prosince.

Půjde o třetí podobný pokus KLDR. Pchjongjang se v květnu a srpnu letošního roku dvakrát neúspěšně pokusil vynést na oběžnou dráhu průzkumnou družici.

Již dříve v úterý vydalo jihokorejské ministerstvo oceánů navigační varování pro lodě v reakci na nadcházející vypuštění družicové nosné rakety Severní Koreje.

Letadlová loď USS Carl Vinson bude třetí americkou letadlovou lodí, která letos navštíví Jižní Koreu. V březnu sem dorazila letadlová loď USS Nimitz a v říjnu sem dorazila USS Ronald Reagan.

 

 

 

 

Sdílet: