19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Číně už Izrael z map vymazávají

Dvě z největších čínských technologických společností – Baidu a Alibaba – účinně vymazaly Izrael z mapy. Hranice jsou stále zobrazeny, ale název země byl odstraněn. Nepřímé kývnutí z Pekingu na Tel Aviv?

V posledních týdnech byla Čínská lidová republika, pokud jde o současný konflikt mezi Izraelem a Hamásem, demonstrativně neutrální. Ale geostrategické úvahy Pekingu (také s ohledem na „Novou hedvábnou stezku“) způsobují, že islámský svět se zdá být podstatně důležitější než malý Izrael, který je již blízkým spojencem Spojených států. Zatímco komunistické vedení nadále vyzývá strany konfliktu k umírněnosti, nyní se zdá, že vyvíjejí určitý tlak na Tel Aviv prostřednictvím zástupců.

Největší vyhledávač v Lidové republice Baidu vymazal jméno Izraele z online map, stejně jako gigant e-commerce Alibaba. Stále můžete vidět hranice země (viz obrázek v tweetu níže), stejně jako města Tel Aviv a Jeruzalém, ale nic nenasvědčuje tomu, že jde o mezinárodně uznávaný stát Izrael. Velká americká média, jako je Wall Street Journal, to již velmi kritizují.

Když Hamas 7. října zaútočil na Izrael a zabil přes 1400 Izraelců, Čínská komunistická strana odpověděla výzvami k příměří a mírovým rozhovorům. „Pro ukončení začarovaného kruhu konfliktu mezi Palestinou a Izraelem je nezbytné obnovit mírová jednání, realizovat dvoustátní řešení a plně a řádně vyřešit palestinskou otázku politickými prostředky,“ řekla Mao Ning, mluvčí ministerstva zahraničí . prohlášení dva dny po útoku. Státní cenzoři v Číně přitom otevřeně tolerují antisemitské příspěvky na tamních vládou kontrolovaných sociálních sítích.

Čínská státní média také stojí na straně Hamásu a Palestinců. Noviny China Daily například v úvodníku prohlásily, že Spojené státy jsou ohledně Pásma Gazy „na špatné straně historie“ a ostře kritizovaly Washington za „slepou podporu Izraele“. Takový článek by se neobjevil bez souhlasu pekingských státních cenzorů.

V případě další eskalace blízkovýchodního konfliktu je pravděpodobné, že se Čína postaví na stranu Arabů. I proto, aby nebyly ohroženy dodávky ropy a plynu, na kterých je čínská ekonomika nadále silně závislá. To však lze vnímat i jako krok k oslabení pozice Spojených států – a posílení jejich vlastní.

 

 

 

 

Sdílet: