18. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina potvrdila „tajné setkání“ s generály NATO

Kyjev informuje své západní pomocníky o situaci na místě, řekl hlavní poradce prezidenta Zelenského

Západní představitelé pravidelně dostávají aktuální zprávy z bojiště na Ukrajině, řekl vrchní poradce prezidenta Vladimira Zelenského a potvrdil zprávu o nedávném setkání kyjevského nejvyššího generála Valerije Zalužného s veliteli NATO. 

„Takových setkání je spousta,“ řekl Michail Podoliak v sobotu ukrajinskému televiznímu kanálu. Podle Podoliaka zůstává vojenská strategie Kyjeva „flexibilní“ a vyvíjí se v souladu se situací na místě.

„Generální štáb neustále provádí úpravy v závislosti na tom, co se děje na frontě,“ řekl poradce. „Je zřejmé, že tyto úpravy jsou vždy projednávány s našimi partnery, abychom aktualizovali dodávky dalších [zbraní].“

The Guardian v sobotu uvedl, že „před jedenácti dny cestovali někteří z nejvyšších vojáků v alianci NATO na tajné místo na polsko-ukrajinské hranici“, aby se setkali se Zalužným a „celým jeho velitelským týmem“. Cílem pětihodinového setkání bylo „pomoci obnovit vojenskou strategii Ukrajiny“ ve světle její pomalé ofenzívy, uvedl list. Ukrajinští představitelé a představitelé NATO prý také jednali o plánech na zimu a dále.  

Tolik očekávaná ofenziva Kyjeva zahájená na začátku června zatím nedokázala získat žádné významné území, což ukrajinskou armádu stálo velké ztráty na mužích a obrněných jednotkách dodaných Západem.

The New York Times a Wall Street Journal nedávno uvedly, že američtí a britští představitelé měli neshody s ukrajinskými plánovači ohledně taktiky. Jedna ze stížností prý byla, že ukrajinská armáda rozptýlila své nejvybavenější jednotky podél frontové linie, místo aby se soustředila na soustředěný úder na jednom místě.

Po schválení Washingtonem Dánsko a Nizozemsko minulý týden slíbily poslat na Ukrajinu své stíhačky F-16 vyrobené v USA. Letadla jsou již dlouho na kyjevském ‚seznamu přání‘, protože země doufá, že zachrání své bojové operace.

Rusko mezitím opakovaně varovalo, že západní zbraně nezmění průběh konfliktu a pouze přiblíží NATO k otevřené konfrontaci s Moskvou.

 

 

 

 

Sdílet: