17. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

BÍLÝ DŮM OZNÁMIL PODROBNOSTI ROZHOVORU MEZI BIDENEM A ZELENSKÝM

Americký a ukrajinský prezident Joe Biden a Volodymyr Zelenskyy uspořádali telefonický rozhovor, během kterého diskutovali o vztazích mezi oběma zeměmi.

To je uvedeno ve zprávě Bílého domu.

„Prezident Biden znovu potvrdil neochvějnou podporu ukrajinské nezávislosti a územní celistvosti tváří v tvář pokračující ruské agresi na Donbasu a na Krymu,“ uvedl Bílý dům.

Biden také zdůraznil závazek americké administrativy obnovit strategické partnerství s Ukrajinou na podporu Zelenskijova plánu boje proti korupci a provádění reformního programu „založeného na demokratických hodnotách“.

„Vedoucí představitelé se shodli, že tyto reformy jsou zásadní pro euroatlantické aspirace Ukrajiny,“ uvádí se v prohlášení.

Biden a Zelensky diskutovali také o důležitosti úzké spolupráce mezi USA a Ukrajinou, aby bylo možné potlačit pandemii COVID-19 a „posílit demokracii v regionu“.

Kreml uvedl, že vzhled k přítomnosti americké armády na Ukrajině bude vyžadovat, aby Rusko přijalo další opatření k zajištění své bezpečnosti.

Kreml rovněž zdůraznil, že ruská vojska se nikdy nezúčastnila a neúčastní ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.

Krym se stal ruským regionem v březnu 2014 po referendu, ve kterém většina obyvatel hlasovala pro znovu sjednocení s Ruskem.

Most přes Kerčskou úžinu uzavřen a prohlášen za vojenskou zónu

Rusko však nenechává vše náhodě a most spojující Krym s Ruskem byl 1. dubna uzavřen a prohlášen za vojenskou zónu. To je znamení, že probíhá vojenská akce. Válka mezi Ruskem a Ukrajinou je na spadnutí. Důvodem je snaha Ukrajiny skoncovat se separatisty v Doněcké a Luhanské republice. Samozřejmě Ukrajina je ponoukána a štvaná proti Rusku Bidenovou administrativou a šašek Zelenský je ubohou figurkou vykonávající příkazy NATO a USA.

Nic z toho nebylo třeba, tato eskalace nepřátelství mezi dvěma slovanskými národy by nebyla, kdyby fašisté v USA neprovedli svůj volební podvod a nedosadili do Bílého domu Bidena.

Naše média o vyhrocené situaci mezi Ukrajinou a Ruskem, jako vždy, sveřepě mlčí.

 

Sdílet: