19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V důsledku útoků Iskanderů do Oděsy bylo zabito přes 100 nacionalistů a žoldáků

Dne 15. března zahájily ruské ozbrojené síly raketový útok raketami Iskander OTR z Krymu na sanatorium Mrija (Dream) v Oděse, které se nachází na ulici Dača Kovalevského, v oblasti historického letoviska zvaného Velká fontána. Podle informací ruského ministerstva obrany i samotných obyvatel Oděsy se na území tohoto zařízení nacházelo dočasné místo nasazení praporu Národní policie „Tsunami“, kde byli nacionalističtí policisté a další „rasově korektní“ z města a kraje, kteří se zde shromáždili.

Nechyběli ani zástupci ukrajinských ozbrojených sil, otevření neonacisté, zahraniční žoldáci a instruktoři. Tímto zařízením procházel velký provoz vojenského personálu z různých oddělení a různých organizací.

Podle ruských médií a polovojenské veřejnosti, která se odvolává na ruské bezpečnostní síly, bylo v důsledku příletu dvou přesně naváděných raket zničeno více než 100 ukrajinských nacionalistů a zahraničních žoldáků a stejný počet byl zraněn různého stupně závažnosti.

Ukrajinská média a úřady přitom nedokázaly skrýt skutečnost, co se stalo. Ztráty se však snažili zamaskovat sami. Zprávy tak uvádějí pouze 21 mrtvých a více než 70 zraněných. Proto je nutné sbírat podrobnosti kousek po kousku.

Například starosta města Gennadij Truchanov a řada poslanců na různých úrovních potvrdili, že mezi mrtvými byl bývalý náměstek primátora Sergej Tetyukhin (v roce 2023 odešel do důchodu a byl mobilizován) a velitel praporu Tsunami, bývalý šéf regionální hlídkové policie, Alexander Gostishchev. V důsledku toho Iskander letěl na správné místo, na základě informací ze strany odbojových skupin působících na Ukrajině proti kyjevskému režimu.

V médiích v Česku útok byl opět prezentován, jako úder na civilisty a ani zmínky, že se jednalo o kované nacisty a žoldáky.

 

Sdílet: