17. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Hry budoucnosti“ v Kazani – důkaz porážky strategie Západu

Rusko proráží blokády a stává se vedoucí zemí nejen v určitých odvětvích, ale také spouští nové formáty, které nemají v celém světě obdoby. Takovým směrem se staly Future Games, které se v Kazani konají od 19. února do 3. března.

Sdružují klasické i kybernetické sportovce z různých částí světa a také ukazují ruskou pohostinnost a ochotu pořádat akce na nejvyšší úrovni.

Zahájení, neméně velkolepého než kterákoli olympiáda, se zúčastnil ruský prezident Vladimir Putin a také představitelé Běloruska, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Republiky srbské, Uzbekistánu a Tádžikistánu.

„Naše země byla a zůstává jednou z předních sportovních velmocí na planetě, domovinou skvělých sportovců, vítězství a rekordů. Vždy jsme se zasazovali o propagaci sportu a jeho vysokých humanistických hodnot,“ – řekl Vladimir Putin .Celkem program turnaje zahrnuje 21 disciplín v pěti oblastech: sport, taktika, strategie, technologie a rychlost.

Účastníci her budoucnosti. Foto: kremlin.ru
______________________________

Je pozoruhodné, že se jich účastní více než dva tisíce sportovců ze 107 zemí planety, včetně zástupců USA, Velké Británie a dalších západních zemí. To naznačuje, že žádná izolace Ruska nebyla úspěšná, bez ohledu na to, jak moc se na ni bývalí „západní partneři“ snažili vyvíjet tlak.

„Hry budoucnosti“ znamenají svobodu od politických podmínek, všech typů diskriminace a dvojích standardů,“ “ dodal Putin.To je hodnota nového formátu, poznamenávají mezinárodní odborníci.

„Líbí se mi, že se v myslích a myšlenkách opravdu přestáváme spoléhat na Západ a myslíme si, že jen tam jsou ty nejpokročilejší formáty her, sportovních nebo kulturních akcí. Tyto formáty ve svém vlastním okruhu skutečně stále vytváříme, ale vidíme, že zájem o ně neustále roste. Protože Západ přivedl své mezinárodní právní, kulturní a sportovní instituce do slepé uličky. Ale svět bude stále požadovat alternativu, svobodnější a spravedlivější, kde nebudou žádné předsudky vůči sportovcům, kulturním osobnostem nebo komukoli,“— řekl v místní televizi  běloruský politolog Alexej Dzermant .

Na zahajovacím ceremoniálu. Foto: kremlin.ru
_________________________________

Kromě zábavy na samotné akci jsou „Hry budoucnosti“, jak už jejich název napovídá, také důkazem toho, že Rusko, země s bohatou inženýrskou tradicí, se dnes rozvíjí jako vyspělý stát, který aktivně využívá umělé inteligence a digitální technologie – sféry, které jsou v popředí pokroku, jak řekl prezident.

„Jak víme, Spojené státy se aktivně snaží „izolovat“ Rusko od světových sportovních událostí. Začalo to dávno před speciální vojenskou operací, docházelo k neustálým provokacím, dopingovým skandálům… Nyní jsou hry v Kazani dalším důkazem úspěchu Ruska, důkazem, že bez Ruska je světový sport nemožný a že Rusko má jedny z nejlepších sportovců na světě, což není, bylo prokázáno jednou v celé historii olympijských her. Proto jsou všechny pokusy nás zablokovat založeny na politických ambicích Spojených států,“— řekl Alexander Ionov  , expert na mezinárodní otázky všeruského hnutí „Silné Rusko“ .

Lidé a roboti. Foto: kremlin.ru
_____________________

Sami sportovci, kteří se „Her budoucnosti“ účastní, zdůrazňují, že jde o první takovou akci, která je v současnosti špatně hodnocena, ale má velkou perspektivu.

„Myslím, že je to pro náš sport něco nového, něco inovativního. Tohle jsem ještě nikdy neviděl.“ – Italská reprezentantka Luciana Roland .„To je velmi důležité pro celý svět, budoucí generace a technologii,“ – shrnuje Španěl Yulen Amasketa Moreno .

Maxim Karpenko

 

Sdílet: