Novinka:Hassan Rouhani: Írán může překročit limit hojnosti obohaceného uranu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pátek 05 červenec 2019 - 05:32:33

Ze včerejší zprávy iránského média vyplývá, že iránský prezident Hassan Rouhani téhož dne prohlásil, že pokud Spojené státy a Evropská unie nesplní své závazky vyplývající z íránské dohody o jaderné otázce, Írán prolomí limit hojnosti obohaceného uranu stanovený v dohodě.

Rouhani požádal Spojené státy a Evropskou unii, aby vážně plnily své závazky podle dohody o iránské jaderné otázce a podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jinak Írán již nebude od 7. července vázán 3,67% limitem hojnosti obohaceného uranu. Dodal, že Írán rozhodne, jakou hojnost obohacený uran bude mít, podle skutečných potřeb země.

Rouhani také prohlásil, že když se oni kdykoliv vrátí k íránské jaderné dohodě, vrátí se Írán k íránské jaderné dohodě.  

Íránská jaderná dohoda uzavřená v červenci 2015 stanoví, že íránský obohacený uran vyrobený během 15ti let po vstupu dohody v platnost nesmí být vyšší než 3,67% a příslušné činnosti mohou být prováděny pouze v rámci jaderného zařízení Natanz a musejí být ověřeny. Podle dohody se Írán zavazuje omezit svůj jaderný program a mezinárodní společenství zruší sankce proti Íránu. V květnu 2018 Spojené státy oznámily odstoupení od íránské jaderné dohody a postupně obnovily sankce proti Íránu, které byly pozastaveny z důvodu dohody.  Tato novinka je z -Info kuryr
( http://www.infokuryr.cz/news.php?extend.25203 )


Vygenerováno za:0.0415 sec,0.0260 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:862,200B