Pátek 15 listopad 2013
Snowden by v Česku asi seděl   
Pridal tk Pátek 15 listopad 2013 - 07:05:28 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 

Česká republika nedostatečně chrání tak zvané whistleblowery, tedy oznamovatele nekalých praktik na pracovišti. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnila organizace Transparency International (TI).

Bývalý pracovník tajných služeb Edward Snowden, který vyzradil informace o globálním špehování, prováděné americkými tajnými službami, by v Česku asi skončil ve vězení. Soudě alespoň podle zprávy o stavu ochrany oznamovatelů nekalých praktik na pracovišti v Evropě.

Zpráva, která hodnotila celkem 27 států, zařadila Českou republiku mezi šestnáctku evropských zemí s částečnou právní ochranou tak zvaných whistleblowerů. Dalších sedm zemí unie, mezi něž rovněž patří sousední Slovensko, je schopno právně chránit oznamovatele z řad zaměstnanců jen velmi málo nebo vůbec.

Pouze čtyři země – Lucembursko, Velká Británie, Slovinsko a k velkému překvapení Rumunsko – mají takové legislativní mechanismy, chránící ty, jež se rozhodli zevnitř bojovat proti podvodům a klientelismu. Česko má v tomto směru ještě co dohánět.

„Whistleblowing je jako jeden ze způsobů ochrany proti nezákonným a nekalým praktikám v soukromém i veřejném sektoru v České republice stále v plenkách. Přestože se tato situace pomalu mění, na příkladu posledních dvou let je vidět, že whistleblowing je stále fenoménem, který zajímá pouze omezené množství lidí, zejména žurnalisty a odborníky, místo toho, aby byl obecně probíraným tématem (jako korupce nebo státní rozpočet),“ hodnotí stav Transparency International.

České republice je především vytýkáno, že jí dosud chybí komplexní právní úprava ochrany whistleblowerů. Oznamovatele málo chrání jak zákony o pracovněprávním vztahu, tak i trestněprávním vztahu. „V oblasti trestněprávní pak například o specifickou úpravu utajení totožnosti a podoby svědka a případně o ochranu, kterou poskytuje zákon na ochranu svědků. Ohledně posledně jmenovaných institutů spadajících do trestněprávní oblasti je však třeba konstatovat, že jejich praktické využití je značně limitující,“ uvádí organizace.

Transparency International podotýká, že v české společnosti panuje zkreslená představa o úloze whistleblowerů. Oznamovatelé jsou nezřídka vnímáni jako potížisti, případně donašeči. Podle názoru expertů z TI je v tomto směru vidět vliv, který zanechaly předchozí režimy. Spolupráce se státními orgány může být vnímána jako „kolaborace.“ „Chápání whistleblowingu jako cenného nástroje k omezení kriminality, porušování pracovněprávních předpisů a mnohých dalších forem nezákonného nebo nelegitimního chování může tedy být těžko pochopitelné,“ stojí ve zprávě.

Jak moc se v České republice zaměstnancům vyplatí upozorňovat na nekalé praktiky šéfů ukazuje případ Libora Michálka. Aféru nejznámějšího českého whistleblowera odstartovalo upozornění na korupci na ministerstvu životního prostředí. Michálek, který tehdy zastával post ředitele Státního fondu životního prostředí, koncem roku 2010 podal trestní oznámení kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami na jeho úřadě.

Tehdejší ministr životního prostředí a místopředseda ODS Pavel Drobil se vypořádal s problémem po svém: Michálka odvolal. Whistleblower navíc musel čelit hrozbě trestního oznámení a pomlouvačné kampani, která trvala bezmála rok. Mimochodem, to je také názorný příklad, jak bývalá Nečasova vláda bojovala s korupcí.

Jak by se české orgány zachovaly, pokud by se v České republice objevil místní Edward Snowden? O tom se lze jen dohadovat. Česká armáda se s whistleblowery ale také příliš „nemaže.“ Pokud by měl český Snowden štěstí, byl by pouze soudně popotahován za zneužívání nezletilé. Jako třeba expert na vojenskou techniku Karel Daňhel, který je jedním z klíčových svědků v aféře o nákupu letounů CASA. Možná, že by byl bez milosti odsouzen jako špion a rozvraceč českých ozbrojených sil.

Česká republika se má o boji proti korupci a klientelismu ještě co učit. Dokonce i od Rumunska.

Vyšlo: HR
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0959 sec,0.0350 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,232kB