Čtvrtek 14 listopad 2013
Nový projekt boje s nezaměstnaností   
Pridal tk Čtvrtek 14 listopad 2013 - 17:11:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Teplice - Ústecký kraj patří dlouhodobě mezi oblasti s nejvyšší nezaměstnaností v České republice. K 30. září letošního roku podíl nezaměstnaných na celkovém obyvatelstvu kraje dosáhl 11,1 %. Velkou část nezaměstnaných tvoří lidé se základním vzděláním. Projekt z Evropského sociálního fondu hledá způsoby, jak kvalifikaci uchazečů o zaměstnání zvýšit. Zájem je o skladníky, řidiče, strojníky nebo kuchaře. Za prací ale musí cestovat, ovšem pokud je jak a hlavně kam.

Zatímco v průběhu let podíl občanů se základním vzděláním v rámci republiky klesá, na Ústecku stagnuje a dosahuje úrovně 22,3 %. Práce ovšem není ani pro bývalé zaměstnance zrušených podniků a továren.
„Mezi lidmi, kteří v Ústeckém kraji hledají práci, je hodně uchazečů se základním vzděláním a pak těch, po jejichž profesi v současnosti již není poptávka,“ konstatuje František Koníček ministr práce a sociálních věcí a dodává: „Mezi uchazeči o práci jsou i vyučení v žádaných oborech, ovšem chybí jim potřebná praxe.“ Právě na tyto cílové skupiny se zaměřuje program Práce pro každého v Ústeckém kraji. Od loňského září jej realizuje Úřad práce ČR a potrvá až do konce srpna 2015. Počítá s využitím více než 59 milionů korun.

Projekt nabízí širokou škálu aktivit. Na začátku všeho je nezbytná personální diagnostika, personální poradenství a motivace k aktivnímu přístupu v boji s nezaměstnaností. Velkou pomoc představuje například kurz finanční gramotnosti. Samostatnou kapitolou jsou pak nabízené rekvalifikace a zprostředkování zaměstnání s případným mzdovým příspěvkem pro zaměstnavatele. Ovšem to má své zádrhele. Leckteří zaměstnavatelé využívají těchto mechanismů k získávání zaměstnanců zdarma a po spotřebování dotace pracovní poměr ukončí. Vzápětí však naberou jiného zaměstnance a kolotoč dotace jede nanovo.

Možností, jak lidem z cílové skupiny pomoci najít cestou rekvalifikace nové zaměstnání, není zase tak málo. Ukazuje se například, že i na Ústecku roste poptávka po skladnících, kteří to umí s vysokozdvižnými a paletovými vozíky. Žádaní jsou i řidiči a strojníci, kuchaři, číšníci
a servírky. Potíž někdy nastává s tím, že nabízená pracovní příležitost není přímo v místě bydliště, ale musí se za ní cestovat. Lidí ochotných za prací dojíždět je ale naštěstí stále víc. Stavební dělníci se s principem cestování za prací již dávno sžili a dnes nejsou v Ústeckém kraji žádnou výjimkou ani lidé, kteří každý den za prací dojíždějí až do Prahy. Problémy ovšem nastávají ve chvíli, kdy budoucí zaměstnanec nemá možnost dopravy. To pak má s odpuštěním smůlu.

(Text, foto: Siegfried Neumaier)
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0987 sec,0.0380 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,228kB