Pátek 31 červenec 2020
Světová banka: posuny čínské vládní politiky mohou zmírnit šoky COVID-19   
Pridal tk Pátek 31 červenec 2020 - 04:45:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Zpráva Světové banky zdůrazňuje, že po epidemii se čínská ekonomika zotavila rychleji, než se očekávalo, ale vláda si stále musí dělat starosti kvůli slabé poptávce, napjatým příjmům z podnikání, rostoucím dluhovým a úvěrovým rizikům a nezaměstnanosti u samostatně výdělečně činných osob a pracovníků z venkova, kteří jsou zasaženi nejvíce.

Čínská ekonomika prochází „mimořádně vysokými“ riziky - letos s prudkým zpomalením růstu, které by podle poslední ekonomické zprávy Světové banky znamenalo nejpomalejší expanzi od roku 1976, i když čínský ekonom poznamenal, že země je na dobré cestě znovu - vyvážit své politiky ke zmírnění sociálních a poptávkových šoků způsobených pandemií COVID-19.

Výhled Světové banky pro Čínu („Těšíme se - COVID-19 a čínská reformní agenda, nejnovější zprávy Světové banky o čínské ekonomice v červenci 2020“) z 29. července zveřejňuje prognózu, že HDP letos poroste pouze o 1,6 % a bude se znovu rozvíjet silně o 7,9 % v roce 2021.

"Pandemie zvýšila potřebu odstranit mezery v čínských sociálních záchranných sítích, a to jak pro podporu nouze pracovníků a domácností, tak pro minimalizaci přetrvávající slabosti domácí spotřeby," řekl Sebastian Eckardt, vedoucí ekonom Světové banky o Číně.

Eckardt však v rozhovoru řekl, že existují dobrá politická opatření, která lze přijmout ke zmírnění rizik, a že čínská vláda již podnikla některé kroky k řešení problémů, jako je nezaměstnanost.

"Vidíme, že COVID-19 skutečně vyvolal v tomto směru některé kroky. Jak jsme viděli, pojištění v nezaměstnanosti začalo poskytovat určitou formu ochrany v době hospodářského útlumu, zejména v prvním čtvrtletí. Vidíme také, že politická prohlášení stále více upozorňují na obavy z vytváření pracovních míst a sociálního blahobytu, než jen na růst HDP.“ uvedl Eckardt.

Světová banka ve své zprávě uvedla, že epidemie způsobuje nejhlubší globální recesi za osm desetiletí a vyžádala si vážné oběti. Poznamenala, že bez dalších politických opatření by podle odhadů mělo v roce 2020 uniknout chudobě o 8 až 20 milionů lidí méně, než v případě před pandemií.

"Myslíme si, že příležitosti pro Čínu tentokrát skutečně znamenají investice do lidí," řekl. Podle Eckardta to zahrnovalo zvýšení veřejných výdajů na některé základní veřejné služby a vzdělávání v oblasti zdraví, uzavření některých mezer v síti sociální bezpečnosti, rozšíření pojištění pro případ nezaměstnanosti na celou městskou pracovní sílu a další reformy systému registrace domácností.

Světová banka: Čína musí posílit domácí poptávku a otevřenost

„Dobrou zprávou“ pro Čínu je, že po prudkém poklesu v prvním čtvrtletí se čínský hospodářský růst ve druhém čtvrtletí vrátil na 3,2 %, uvedl Eckardt.

Eckardt však uvedl, že základní hnací síly zůstávají slabé, zejména pokud jde o domácí poptávku, protože k oživení přispěly veřejné investice a investice do nemovitostí. Investice soukromého sektoru a zejména soukromá spotřeba zůstávají relativně slabé, zatímco maloobchodní tržby jsou stále v negativní oblasti.

Eckardt uvedl, že Světová banka doporučila vládě, aby se „opravdu nadále soustředila na posílení domácí poptávky, zejména spotřeby“, aby stimulovala důvěru spotřebitelů, což je pro Čínu rozhodující pro udržení obnovy.

"A to způsobem, který nejen napomáhá krátkodobému zotavení, ale skutečně přispívá k dosažení střednědobých cílů Číny spočívajících v opětovném vyvážení ekonomiky směrem k ekonomice založené na více spotřebních službách, která je inkluzivnější a ekologicky udržitelnější," dodal.

Mezitím Eckardt v komentáři ke zhoršujícímu se mezinárodnímu obchodnímu a investičnímu napětí řekl, že Čína se musí i nadále soustředit na udržení otevřenosti ekonomiky, kde byla přijata opatření, ale bylo by možné udělat více.

„Vyžaduje to skutečné snížení obchodních bariér způsobem, který chrání přístup čínských vývozců k nalezení klíčových zahraničních trhů, ale také to umožní vzájemně prospěšné obchodní vztahy, což znamená otevření čínských značných domácích trhů zahraničním výrobcům.“

Dodal, že to má „velké výhody pro čínskou ekonomiku“, protože má více možností pro spotřebitele, nižší ceny a rostoucí konkurenci a produktivitu, což povede k dlouhodobému růstu.

Eckardt rovněž uvedl, že Čína by se mohla ujmout vedení v regionálním obchodu podporou hlubší obchodní integrace v širším asijském regionu.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1048 sec,0.0372 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,269kB