Pátek 31 červenec 2020
Zákonodárci útočili na antimonopolním jednání v USA   
Pridal tk Pátek 31 červenec 2020 - 04:42:45 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Výkonní ředitelé hlavních technologických společností čelili ve středu kritickému útoku ze strany zákonodárců USA na vysoce protimonopolním jednání, které by mohlo položit základy pro přísnější regulaci a právní kroky proti hlavním internetovým platformám.

Vykonní ředitelé, například Tim Cook z Apple, Jeff Bezos z Amazonu, Mark Zuckerberg z Facebooku a Sundar Pichai z Google byli grilováni po dobu více než pěti hodin v bezprecedentním společném jednání přes video, před komisí Sněmovny reprezentantů, která zkoumá dominanci na trhu.

Hlavním tématem jednání je, zda tyto společnosti zneužívají svého dominantního postavení na trhu. Ale rychle se proměnilo v jiná témata, včetně politických předsudků, soukromí, jednání s Čínou a toho, jak se platformy zabývají dezinformacemi.

„Jednoduše řečeno, mají příliš mnoho moci,“ řekl zástupce David Cicilline, demokrat z Rhode Islandu, který předsedá porotě a provádí roční šetření obchodních praktik čtyř společností.

Cicilline prohlásil, že jednání jasně ukázalo, že firmy „mají monopolní moc - některé je třeba rozdělit, všechny musí být řádně regulovány a musí být odpovědné“.

Kongres nemá při prosazování antimonopolních zákonů žádnou formální roli, ale zdálo se, že několik zákonodárců má v úmyslu revidovat americké zákony, aby se vypořádaly s mimořádnou tržní silou a dominancí velkých technologických firem.

Pandemická síla

Cicilline uvedl, že vypuknutí koronaviru posílilo ekonomický vliv všech čtyř a řekl: „Pravděpodobně vyjdou (z pandemie) silnější než kdykoli předtím.“

Několik připomínek zákonodárců se snažilo omezit škody konkurenčních společností, které také získaly pochvalu za inovaci a zavádění nových technologií a nabízení životní náplně během blokování viru.

„Být velký není ze své podstaty špatné,“ řekl Jim Sensenbrenner, republikán z Wisconsinu. „Právě naopak, v Americe byste měli být odměněni za úspěch.

Zneužívající platformy?

Někteří zákonodárci se snažili upozornit na problémy s technologickými společnostmi provozujícími platformy, zatímco konkurují soupeřům v těchto systémech.

Demokratka Pramila Jayapalová z Washingtonu položila otázku Pichaiovi o tom, jak Google provozuje svou reklamní platformu, a tvrdí, že to bolí další internetové služby, jako jsou zpravodajské služby.

Cook z Apple čelil tvrdému dotazování ohledně tržní síly společnosti App Store a jejího zacházení s vývojáři.

„Zacházíme se všemi vývojáři aplikací stejně,“ řekl Cook. „Neprovádíme odvetu ani šikanování lidí.“

Bezos ve svém prvním vystoupení před kongresovým výborem bránil po Cicillineho útoku jednání Amazonu s prodejci třetích stran.

„Není pravda, že malé podniky nemají skutečnou možnost, ale spoléhají se na Amazon, aby se spojily se zákazníky a uskutečnily prodeje in internetu?“ zeptal se předseda výboru.

„V průběhu našeho vyšetřování jsme od prodejců třetích stran znovu a znovu slyšeli, že Amazon je jediná možnost.“

Bezos to zpochybnil a dodal, že „existuje mnoho možností pro malé firmy ... myslím, že jsme nejlepší.“

Hrát politicky

Prezident Donald Trump, který obvinil Facebook a Twitter z cenzurování jeho poznámek a ze zaujatosti vůči konzervativcům, tweetoval krátce před zahájením slyšení a někteří republikánští zákonodárci tyto připomínky opakovali.

„Pokud Kongres nepřinese spravedlnost k velkým technologickým společnostem, což měl udělat už před lety, udělám to sám výkonnými příkazy,“ řekl Trump.

Zástupce Jim Jordan, republikán z Ohia, řekl během jednání: „Půjdu přímo k věci - Big Tech jde po konzervativcích. To není podezření. To není smyšlenka. To je fakt.“

Demokrat Jamie Raskin z Marylandu argument odmítl s tím, že Facebook a další platformy nedokázaly zadržet dezinformace od Trumpa a jeho příznivců, včetně neověřených tvrzení o COVID-19.

„Pokud je tam Facebook a snaží se potlačit konzervativní projevy, dělají hroznou práci,“ řekl Raskin. „Nerozumím tomu nekonečnému kňučení“ od republikánů.

Pohyb vpřed

Někteří analytici uvedli, že jednání by mohlo položit základy pro revizi antimonopolních zákonů USA, což v současné době ztěžuje výkonným agenturám cílení na společnosti jednoduše za to, že jsou velké nebo dominantní, aniž by také poškozovaly spotřebitele nebo zneužívaly tržní sílu.

„V odvětví technologií došlo k značnému skepticismu, protože zákonodárci se obávají nekalé soutěže a nekalých praktik,“ řekl Darrell West, ředitel Centra pro technologické inovace v Institutu Brookings.

„Pokud demokraté získají kontrolu v (listopadových volbách), bude toto jednání sloužit jako plán pro lepší regulační dohled,“ řekl West.

Profesor antimonopolního práva na Univerzitě Rutgers pan Michael Carrier uvedl, že „jednání ukázalo, že zástupci se dobře připravili“, a ukázal dokumenty, které naznačují protisoutěžní jednání.

„Nemyslím si, že by ze slyšení vyplynuly žádné okamžité změny, ale bude to podporovat pokračující dynamiku, která umožní čelit těmto společnostem,“ řekl.

Bývalá vládní antimonopolní právnička Avery Gardinerová, která sleduje soutěž pro Centrum pro demokracii a technologii, uvedla, že jednání bylo „promarněnou příležitostí“, která nedokázala prokázat konkrétní protisoutěžní jednání, a nyní tuto záležitost ponechává na regulačních agenturách.

„Kongresové jednání široké povahy se nehodí k promyšlené analýze toho, co velké technologické společnosti dělají, což by mohlo ovlivnit hospodářskou soutěž,” řekla.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2189 sec,0.1523 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,272kB