Pátek 11 říjen 2019
EU zažalovala Polsko tři dny před parlamentními volbami. Útok Bruselu má jednoduché vysvětlení, tvrdí Ovčáček   
Pridal tk Pátek 11 říjen 2019 - 08:43:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Jen několik dní před polskými parlamentními volbami zažalovala Evropská komise danou zemi, a to kvůli novému zákonu, který zavádí možnost postihů pro soudce. Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček ale na svém účtu jednoduše vysvětlil, co za tím ve skutečnosti stojí.

Nově zveřejněná žaloba z Bruselu na namířena proti části polské justiční reformy, jejímž prostřednictvím se, podle polské opozice i Evropské komise, snaží přední vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) omezit nezávislost soudů a posílit svou moc. Kvůli novému disciplinárnímu řádu polských soudců tak Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Polsko u Soudního dvora EU.
„Polský zákon především umožňuje, aby byli řadoví soudci podrobováni disciplinárnímu vyšetřování, procedurám a sankcím na základě obsahu jejich soudních rozhodnutí,“ zdůvodnila komise svůj krok.

Ovčáček o žalobě

Jiří Ovčáček se k celé věci vyjádřil dnes, tedy ve čtvrtek 10. října, a to na svém Facebooku. Mluvčí se domnívá, že Brusel chce tímto způsobem ovlivnit výsledek parlamentních voleb v Polsku a nepříznivě ovlivnit vedoucí pozice PiS.

„Tak jak je to s tím ovlivňováním voleb? Další útok Bruselu na Polsko má jednoduché vysvětlení: Brusel přichází s novým krokem jen několik dní před polskými parlamentními volbami, jejichž jasným favoritem je vládní strana Právo a spravedlnost (PiS),“ uvedl.

Návrh novely a PiS

V červnu letošního roku Soudní dvůr Evropské unie dospěl k závěru, že polské právní předpisy snižující věkovou hranici pro odchod do důchodu soudců polského nejvyššího soudu jsou v rozporu s unijním právem. Návrh novely předložila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Na základě stížností z Bruselu polský parlament schválil novelu, která určitá problematická ustanovení, zejména pokud jde o důchodový věk, zrušila či upravila. Nicméně z pohledu komise na výhrady nereagovala dostatečně. Od přijetí zákona o Nejvyšším soudu Polska bylo propuštěno více než 20 soudců starších 65 let.

Bruselu se již dlouhodobě nelíbí, že vládnoucí polská strana Právo a spravedlnost kontroluje státní televize, čímž prý ovlivňuje vnitřní volby v zemi.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AadV

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0736 sec,0.0278 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,092kB