Středa 02 říjen 2019
Zelenskyj potvrdil, že Kyjev podepsal „Steinmeierův vzorec“   
Pridal tk Středa 02 říjen 2019 - 04:18:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že Kyjev podepsal „Steinmeierův vzorec“ určující způsob nabytí platnosti zákona o zvláštním postavení Donbasu.

„Odpověděli jsme na dopis pana Sajdika, že schvalujeme text „Steimeierova vzorce“. „Steinmeierův vzorec“ musí být zařazen do nového zákona o zvláštním statusu (Donbasu – poz.red.), který ještě není,“ řekl Zelenskyj na úterním briefingu.

Podle jeho slov odsouhlasený „Steinmeierův vzorec“ znamená provádění voleb na těch území v Doněcké a Luhanské oblasti, která nespadají pod správu Kyjeva, podle ukrajinských zákonů, poté nabývá platnost zákon o zvlášním postavení Donbasu, pokud pozorovatelé OBSE konstatují, že volby proběhly v souladu se standardy OBSE.

Zelenskyj také prohlásil, že počítá s tím, že v nejbližší době bude dohodnuto datum setkání „v normandském formátu“ (Francie, Německo, Rusko a Ukrajina).

„Dnes byly odstraněny poslední překážky na cestě k provedení summitu Normandské čtyřky. Myslím si, že v nejbližší době už budeme znát data,“ řekl ukrajinský prezident na briefingu.

Kromě toho tato kontaktní skupina pro řešení situace na východě Ukrajiny odsouhlasila oddělení sil v Petrovském a Zlatém v Donbasu.

„Bylo dosaženo dohody o zahájení oddělení vojsk, všem blahopřeji k začátku, velmi věřím v toto oddělení vojsk v Petrovksém a Zlatém,“ prohlásil Zelenskyj.

Reakce Moskvy

Rusko doufá, že podepsání „Steinmeierova vzorce“ vytvoří vhodnou atmosféru pro další realizaci Minských dohod na Ukrajině, a pozitivně hodnotí výsledek schůzky kontaktní skupiny.

„Pozitivně hodnotíme dohodnutí kontaktní skupinou mechanismu zavedení zvláštního postavení Donbasu a oddělení sil a prostředků v uvedených oblastech. Doufáme, že to vytvoří vhodnou atmosféru pro další realizaci Minských dohod," uvedla oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Steinmeierův vzorec

„Steinmeierův vzorec“ (německý prezident, bývalý předseda OBSE, bývalý ministr zahraničních věcí SRN Frank-Walter Steinmeier) definuje mechanismus pro přijetí zákona o zvláštním postupu pro místní samosprávu v některých oblastech Doněcké a Luganské oblasti dočasně v den voleb a trvale - po zveřejnění zprávy OBSE o výsledcích voleb OBSE.

Ukrajinská vláda v dubnu 2014 zahájila vojenskou operaci proti jednostranně vyhlášeným LLR a DLR, které oznámily svou samostatnost po státním převratu na Ukrajině v únoru 2014. Podle posledních údajů OSN se obětí konfliktu stalo 13 tisíc lidí. Otázka řešení situace v Donbasu je projednávána, a to i během setkání v Minsku kontaktní skupiny, která od září 2014 přijala už tři dokumenty, doporučující kroky k deeskalaci konfliktu. Nicméně i po dohodě o příměří dochází mezi stranami konfliktu k přestřelkám.

Zdroj: https://sptnkne.ws/9Vds
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0963 sec,0.0346 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,222kB