Pátek 09 srpen 2019
V Íránu skončil český velvyslanec kvůli údajnému kupčení s vízy. Případem se bude zabývat i zahraniční výbor PS   
Pridal tk Pátek 09 srpen 2019 - 05:38:01 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V červenci byl z Íránu po třech letech svého působení předčasně odvolán český velvyslanec Svatopluk Čumba. Podle serveru Deník N je podezírán z kupčení se schengenskými vízy pro íránské podnikatele. Asistovat mu údajně měl i bývalý ministr zahraničí ČR Jan Kavan.

Čumba své pochybení odmítá a pro Deník N řekl, že skončil po standardní době působení ve své funkci. O podezření z kupčení s vízy reagovat nechtěl. Server tvrdí, že odvolaný velvyslanec zajistil přednostní vydání víza zhruba 400 íránským podnikatelům. Ty mu měla doporučovat Česko-slovensko-íránská obchodní komora vedená Janem Kavanem a podnikatelem Zdeňkem Zbytkem.

Deník N tvrdí, že Česko-slovensko-íránská obchodní komora měla vytipovaným íránským podnikatelům posílat pozvání, na jejichž základě jim pak Čumba v krátkém čase uděloval víza. Vybrané podnikatele měl Komoře doporučovat íránský občan Amir Tavakoli. Ten připustil, že pomáhal pro íránské podnikatele zprostředkovat víza, ale tvrdí, že za své služby žádné peníze nedostával.

Šetření ministerstva zahraničí

Deník N s odvoláním na vysoce postavené zdroje v Černínském paláci tvrdí, že Čumba byl odvolán poté, co na ambasádu v Teheránu před několika měsíci dorazili lidé z generální inspekce ministerstva zahraničí, aby udělování víz prošetřili. Jejich zpráva údajně vedla k předčasnému povolání velvyslance zpět do Prahy.

Jan Kavan Deníku N potvrdil, že se ministerstvo zahraničí vydáváním víz zabývá, ale kupčení s vízy označil za spekulace. Podle něj za kauzou stojí spor mezi Čumbou a pracovnicí ambasády. Samotné Čumbovo odvolání považuje za běžné střídání. Proti spekulacím se ohradil i Zbytek.

„Já ani pan Kavan jsme s vízy nekšeftovali a nekšeftujeme. Jsme dospělí chlapi,“ uvedl. „Vystavovali jsme oficiální pozvání, jak to děláme a budeme dělat všem, kteří s námi mají zájem ekonomicky spolupracovat. Je jedno, jestli to je Írán, Rusko, Vietnam nebo Čína. Oni (lidé z těchto zemí) potřebují pozvání a bez pozvání vám víza nedají,“ doplnil Zbytek.

Česko-slovensko-íránská obchodní komora se zároveň obrátila na advokáta Miroslava Kříženeckého a chtějí kvůli případu žalovat MZV.

„Máme připravenou žalobu na ochranu osobnosti právnické osoby,“ sdělil Deníku N Kříženecký.

Případem se bude zabývat zahraniční výbor

Piráti hodlají o možném kupčení s vízy jednat na zahraničním výboru Poslanecké sněmovny.

„Kupčení s vízy považuji za velice závažné. Podezření tedy nejde vůbec brát na lehkou váhu. Budu požadovat, aby nám ministr zahraničí Tomáš Petříček poskytl jasné a přesvědčivé vysvětlení na jednání sněmovního zahraničního výboru,“ cituje Deník N místopředsedu výboru Jana Lipavského (Piráti).

Lipavský bude rovněž chtít vědět, zda se resort diplomacie obrátil v této věci na policii a jak jsou nastaveny vnitřní kontrolní mechanismy při vydávání víz, aby se podobná situace již neopakovala.

Zdroj: https://sptnkne.ws/8UzZ
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon



Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.org



www.slevyusteckykraj.cz



TOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1532 sec,0.0479 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,265kB