Pátek 04 leden 2019
Izrael dovršuje blokádu Pásma Gazy. Mořská zeď je téměř hotová   
Pridal tk Pátek 04 leden 2019 - 03:38:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Izrael dokončuje stavbu kontroverzní mořské zdi kolem pobřeží Pásma Gazy. Tel Aviv tvrdí, že je tato zeď nezbytná pro zajištění izraelské bezpečnosti. Kritici se však domnívají, že porušuje práva Palestinců a ohrožuje ekologii.

Stavba zdi začala v květnu minulého roku a stala se terčem mezinárodní kritiky. Izraelští představitelé tvrdí, že je nová zeď nezbytná. Podle nich má zabránit pronikání ozbrojenců z organizace Hamás mořskou cestou, jak k tomu došlo během konfliktu v roce 2014.

Jak uvádí deník Times of Israel, tato betonová konstrukce je 200 metrů dlouhá, 50 metrů široká a tyčí se do výšky šest metrů nad mořem. Je opatřena seismickými detektory a dalšími bezpečnostními systémy, které mají zabránit pronikání teroristů na izraelské pobřeží. Kromě toho Izrael pracuje na projektu tzv. podzemních zdí, které mají Hamásu znemožnit stavbu tunelů.

Izraelské ministerstvo životního prostředí však varovalo, že mořská ochranná bariéra může poškodit izraelské pláže. Další kritici tvrdí, že Tel Aviv se snaží dovršit totální blokádu Pásma Gazy, která začala v roce 2007. Kromě toho může bariéra uškodit také rybářskému průmyslu Gazy, který je už i tak ve špatném stavu.

V souladu s dohodami z Osla má mít Pásmo Gazy přístup ke dvaceti námořním mílím od pobřeží. Izraelské námořní síly však omezily jakoukoliv námořní dopravu v dané oblasti. Rybáři z Gazy tak mohou lovit ryby pouze ve vzdálenosti šest až devět námořních mil od pobřeží.

V roce 2014 během operace Ochranné ostří se skupina ozbrojenců pokusila dostat do Izraele přes pláž Zikim, která leží hned u Pásma Gazy. Hamás tvrdil, že jejich ozbrojenci zaútočili na izraelskou námořní základnu. Izraelské ozbrojené síly však jejich útok odrazily.

Zdroj: https://sptnkne.ws/kxtu

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0699 sec,0.0262 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,023,832B