Středa 14 únor 2018
Situace mezi pravoslavnými věřícími v České republice   
Pridal tk Středa 14 únor 2018 - 17:00:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V České republice v současné době působí několik pravoslavných církví, které svoji činnost a působení zaregistrovaly různou právní formou. Některé pravoslavné církve mají registraci podle zákona č. 3/2002 Sb. v rámci Ministerstva kultury ČR a některé církve využily §16 ústavního zákona č. 23/1991 Sb. a svoji činnost zaregistrovaly jinou formou právní registrace


A. Registraci podle zákona č. 3/2002 Sb. na Ministerstvu kultury mají následující církve:


1.Pravoslavná církev v českých zemích

IČO: 00445177

K této církvi se přihlásilo v České republice 20 tisíc věřících. Včele církev stojí arcibiskup pražský Th.Lic Michal Dandár, Ph.D., agent StB pod krycím jménem „Míša“ , drží promoskevský kurs a jako proruský satelit vytváří pátou kolonu v České republice. Celá tato církev je prošpikována nejen bývalými agenty StB. ale i současnými spolupracovníky s ruskou FSB. Arcibiskup Dandár nemá řádný kanonický rozvod svého bývalého manželství a tudíž je na tuto osobu nahlíženo jako na nekanonického biskupa, drží se u moci jen díky ruskému patriarchátu.

Církev jako jediná z pravoslavných církví se podílí na restitučních penězích (obdržela 1,3 miliardy Kč) a je placená státem. V zahraničí a to na Slovensku se k této církvi hlásí dalších 49 tisíc věřících, kteří mají své centrum na východě Slovenska v Prešově.

V této církvi v České republice zároveň působí dvě rozkolné skupiny. Jedna je vedena bývalým a zběhlým biskupem Romanem Hrdým (známý jako biskup Jáchym), který dříve patřil ke skupině Hare Krišna a druhá skupina je vedena zběhlým husitským jáhnem, kterého pravoslavní kooptovali do své církve Markem Martinem Krupicou (známý pod přezdívkou Martin Luther Krupica). Oba tito pánové jsou dlouhodobě léčeni na psychiatrii pro své psychické defekty.

Církev nevykonává žádnou charitativní činnost a v České republice nemá ani svá teologická studia a mnozí duchovní nemají ani ukončené vysokoškolské pravoslavné vzdělání.

Fakulta (VŠ studium): NE

Farností v Čechách: 42 (z toho některé jsou založen jen úředně, bez obsazení řádným duchovním, podle ověřených informacích je aktivních zhruba 15 – 19 farností)

Farností na Moravě a Slezsku: 15

Kláštery: 1 mužský (2 mniši)
2 ženské

Registrace: http://www3.mkcr.cz/cns_internet/

Web: http://orthodoxy.cz/
http://www.ob-eparchie.cz/

Facebook:
https://www.facebook.com/Olomoucko-brn%C4%9Bnsk%C3%A1-eparchie-pravoslavn%C3%A9-c%C3%ADrkve-443329879135059/


2. Ruská pravoslavná církev - podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi v České republice

IČO: 73634166

Ruská pravoslavná církev působí na základě této registrace v České republice a jedná se o řídící článek, kterým moskevský patriarchát ovládá Pravoslavnou církev v českých zemích. K této církvi se při posledním sčítání lidí přihlásilo 6 tis. věřících a jejich duchovní působí pouze na jedné farnosti v Karlových varech a jednu filiální farnost mají při Ruském velvyslanectví v Praze. Centrum této církve v Karlových varech je dlouhodobě považováno za bývalou rezidenturu špionážní služby KGB a současné FSB, odkud je řízena veškerá činnost Pravoslavné církev v českých zemích, jak je výše o této církvi uvedeno. Celkem by se dalo přepokládat, že zajištují duchovní misi pro 30 tisíc žijících Rusů na území České republiky. Představitelem této církve je ruský duchovní Mgr. Nikolay Lishchenyuk.

Fakulta (VŠ studium): NE

Farnosti: 1 (+1 filiálka)

Registrace: http://www3.mkcr.cz/cns_internet/

Web: http://info.pravoslaviecz.cz/karlovy-vary/


3. Arménská apoštolská církev – registrována v České republice pod názvem: Církev Svatého Řehoře Osvětitele

IČO: 01544004

Tato církev s působením na území České republiky patří mezi starobylé východní církve, též nazývané staré východní církve nebo staré pravoslavné církve, jsou skupinou křesťanských starobylých autonomních církví Předního východu vzniklých z christologických sporů 5.–7. století. Mají odlišné liturgické a teologické tradice, ale shodují se v odmítnutí christologického učení chalkedonského koncilu o dvojí přirozenosti v osobě Krista. Dnes se uznává, že spor vznikl kvůli rozdílným formulacím, a ne kvůli podstatě víry v Krista. V České republice může působit zhruba kolem 300 – 800 věřících hlásící se k této církvi. Představeným je Harutyun Pilavchyan.

Farnost: 0 (mají pouze kontaktní místo)

Registrace: http://www3.mkcr.cz/cns_internet/


B. Církve, které působí na území České republiky s využitím §16 ústavního zákona č. 23/1991


4. Ukrajinská autokefální pravoslavná církev – Duchovní mise KE UAPC v České republice

IČO: 05726131

Ukrajinská autokefální pravoslavná církev je v České republice zastoupena Duchovní misí Karpatské eparchie Ukrajinské autokefální pravoslavné církev v České republice. Jde o církev, ke které se hlásí ve světě 7 - 9 milionů věřících a v České republice začala působit od roku 2017 a byla pověřena duchovní správou ukrajinských věřících žijících na území ČR. V současnosti se jedná o 120 tisíc věřících, kteří zde trvale žijí a dalších zhruba 30 až 50 tisíc na krátkodobém pobytu. Jedná se o dynamicky rozvíjející se církev, která již zde má několik farností, klášter a zřídila detašované pracoviště bohoslovecké fakulty pro dálkové studenty Karpatské univerzity. Zároveň se jedná o nejpočetnější pravoslavnou církev na území České republiky, která se tvrdě a důrazně vymezuji proti hegemonii moskevského patriarchátu. Na Ukrajině byla v době komunizmu a Sovětského svazu tato církev likvidována a násilně spojena s moskevským patriarchátem, kněží a biskupové byli vyvražděni. Moskva na tuto církev hledí na Ukrajině jako na nekanonickou pravoslavnou církev. Mimo území Ukrajinské republiky jsou však kanonicky veškeré farnosti (včetně území České republiky) podřízeny pod jurisdikci „Ukrajinské autokefální pravoslavné církev v diaspoře“ v čele s arcibiskupem londýnským a západoevropským, Australským a novozélandským vladykou Ionem, které jsou zároveň pod omoforem a přímou jurisdikcí patriarchy konstantinopolského Bartoloměje, čímž jsou řádně kanonické, což se Moskvě moc nelíbí. V České republice je nejvyšším duchovním představeným archimandrita PhDr. ThDr. Mgr. Eugen S. Freimann, Ph.D., M.A.

Fakulta (VŠ studium): ANO (detašované pracoviště Bohoslovecké fakulty Karpatské univerzity: http://kau.com.ua/ )

Farnosti: 7

Kláštery: 1

Registrace:

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=962739&typ=PLATNY

WEB: http://pcoteplice.eu/
http://www.uaoc-diaspora.com/index.htm
http://keuapc.org/novini/novini-eparkhiji.html

Facebook: https://www.facebook.com/andreykt.kt


5. Řecká pravoslavná starostylní církev v České republice - Orthodoxia Christiana o. p. s.

IČO: 02133458

Řecká pravoslavná starostylní církev kromě svého působení na území Řecka vyvíjí také misijní činnost v zahraničí a všude tam, kde je o to pravoslavnými křesťany požádána. Misijní činnost je zaměřena na předávání ryzího tradičního Pravoslaví, nepoznamenaného inovacemi a reformami akceptovanými v takzvaném oficiálním Pravoslaví. Řecká pravoslavná starostylní církev se duchovně stará o pravoslavné křesťany, kteří odmítají ekumenismus a kteří od roku 1924 přerušili společenství s takzvanými oficiálními místními pravoslavnými církvemi, zapojenými do ekumenického hnutí. Jde o tu část pravoslavných křesťanů, kteří považují ekumenismus za církevní herezi a nový kalendář za odsouzenou inovaci. V České republice je kontaktní osoba Petros Martakidis a duchovní této církve Vladimír Jeremiáš Cvak a celkový počet věřících se odhaduje na 50 až 120 členů.

Fakulta: NE

Farnosti: 2 (+2 filiálky)

Registrace:

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=718930&typ=PLATNY

WEB: https://orthodoxiachristiana.cz/
http://www.ecclesiagoc.gr/

Facebook: https://www.facebook.com/OrthodoxiaChristiana/


6. Ruská duchovní mise v České republice

IČO: 067 31 236

Ruská duchovní mise v České republice byla zaregistrována do spolkového rejstříku dne 24.01.2018 a zároveň na svých webových stránkách prezentuje pořádání bohoslužeb. V současné době je představený této mise Mgr. Sergey Baranov a duchovním igumen Damián (Vítězslav Urbášek). O budoucnosti a cílech této mise a jejím kanonickém zakotvení není nic známo.

Farnosti: 1

Registrace:

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1002133&typ=PLATNY

WEB: https://www.rusdm.cz/


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1411 sec,0.0595 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,247kB