Neděle 01 září 2019
Jaroslav Bašta: Zahalené dějiny   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 16:14:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tento měsíc jsem se zase znovu zbytečně přesvědčil, že česká žurnalistika neinformuje o věcech důležitých, jenom o trapnostech, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Třeba o tom, jak Greta pluje přes Atlantik do New Yorku na plachetnici bez záchodu, nebo jak „neznámý“ vandal znectil na Praze 6 sochu maršála Koněva. V tom hluku nějak unikly srpnové události, které pro naši budoucnost nevěstí nic dobrého. Vezmu to chronologicky.

Druhého srpna Spojené státy anulovaly Smlouvu o zákazu raket krátkého a středního doletu (INF zahrnující rakety s doletem 500 – 5 000 km) uzavřenou v roce 1987 ještě mezi Sovětským svazem a USA. Tehdy byl tento akt považován za symbolický konec Studené války, takže její zrušení jak ze strany Spojených států, tak Ruské federace možná ohlašuje nové kolo závodů ve zbrojení. 18. srpna Pentagon oznámil, že provedl úspěšný test rakety s doletem 500 km.

Protože křídlatá střela byla odpálena z platformy Aegis Ashore až doposud považovanou za ryze obranný systém, vyvolalo to prudkou reakci z ruské strany. Aegis Ashore Missile Defense System se tak zároveň stal systémem útočným. Aegis Ashore byl vybudován v Rumunsku a v Polsku, tedy blízko ruského území. Na test rakety o několik dnů později reagoval prezident RF Vladimír Putin, který vystoupil s velmi ostrým prohlášením o tom, že Ruská federace přijme symetrická opatření.

Sice zdůraznil, že se jeho země nenechá zatáhnout do závodů v raketovém zbrojení, ale následné informace upřesnily, že ruské střely krátkého a středního doletu budou rozmístěny v Kaliningradské oblasti a na Krymu. Tím se Střední Evropa znovu dostane na dostřel jako před 40 lety, kdy rozmístění raket doprovázely mohutné protiválečné protesty v západní Evropě a utajení u nás, na druhé straně Železné opony.

Pravda, dnes nám nic nezatajují, jenom mluví a píší o něčem jiném. Třeba o tom, jak starosta Prahy 6 nemá rád sochu maršála Koněva (snaží se jí odstranit již druhé volební období). Dlužno říci, že postupuje systematicky – nejprve ji doplnil vysvětlujícími tabulkami, pak si stěžoval na to, že socha provokuje vandaly. Občany, kteří rudou barvu a hanlivé nápisy umyli, označil za ruské trolly. Jeho poslední vyjádření ukazuje, že souzní s těmi, kdo tam namalovali letopočty 1945 (Československo), 1956 (Maďarsko), 1961 (Berlínská zeď), 1968 (invaze do Československa). Ten rok 1945 považuji za klíčový dle principu dějepisu – Rusko je naším nepřítelem dnes, takže jím muselo být už v tom roce čtyřicátém pátém. A ti, proti nimž Rudá armáda tehdy bojovala, byli nejspíš dle starosty Koláře naši spojenci.

Tak mě napadá, že politik s podobnými názory už tu kdysi žil. Nakonec se ještě na katastru Prahy 6 zastřelil. Kvůli maršálovi Ivanovi Stěpanoviči Koněvovi a jeho tankům to neudělal. Vyděsilo jej Pražské povstání...

Jaroslav Bašta

Zdroj: PrvníZprávy
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHlavní zpráva dne Českého rozhlasu   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 05:25:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Český rozhlas Radiožurnál dnes v 11.00 oznámil hlavní zprávu dne. Dva vandalové poškodili plachtu na pomníku maršála Koněva. Oba mladíci byli zadrženi bdělou policií. Již dříve se pokusil strhnout plachtu aktivista Černohorský. Obvodní úřad plachtu na pomníku nainstaloval za účelem ochrany pomníku před vandaly, oznámil Radiožurnál.

Pan Starosta Kolář je adresátem výhrůžek a proto mu byla přidělena policejní ochrana, sdělil ČRo.

Je znakem doby, že policie chrání plachtu a nikoli pomník, zadržuje vandaly poškozující plachtu a nikoli dobré duše polévající pomník barvou a čmárající na něj nápisy. Pan starosta jim dal příklad umístěním tabulí s komentářem k maršálovi. On je normotvorný.

Moje generace pamatuje policejní stíhání za strhávání sovětských vlajek do srpnu 1968. Československý rozhlas to odsuzoval.

(...Však ne tak, jako včera, dnes už bez šeříků... K. Kryl)

Navrhuji TOP 09, aby zabalila svého starostu do plachty a bez poškození ho odvezla do Chebu, protože patří na Západ.

Ivan David
31. 8. 2019

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSněhurka je sexistická, do čítanek patří pohádka O kudlance!   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 05:22:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Zdá se mi, že liberálové nejspíš pochopili význam školství: Když nemohou získat ve volbách dost hlasů, prostě si je vyrobí. Vymyjí dětem mozek, a tím položí opozici na lopatky.

Stačí, aby odmalička děti nasávaly nesmysly, a časem jim budou věřit. Tak jako kdysi lidé věřili, že Země je placatá, či že Slunce obíhá kolem ní. Jednou z takových pitomostí, o které se nebude smět ve školách pochybovat, je axiom, že muži a ženy jsou stejní. Ne rovnocenní, ne stejně podstatní – nýbrž STEJNÍ. Což je zatracený rozdíl.

Není to tak dávno, co byly v Barceloně v jedné knihovně zakázány pohádky o Červené Karkulce a Šípkové Růžence. Školská komise pro rovnost pohlaví totiž došla k závěru, že jsou sexistické. Řekli byste, že to je kuriozita a nemá smysl se jí dál zabývat. Ve Španělsku jsou tisíce knihoven a jedna z nich prostě ulétla. Jenže tak to nejspíš není. To je jen začátek. To samé v různých obměnách vidíme po celém světě víc a víc, jak se k moci dostávají noví liberální politici. Vytvářejí zástupná témata a skutečná témata, jako třeba důchodovou či zdravotní reformu, neřeší.

Pro mladé voliče je zajímavější prohlášení, že princ neměl princeznu líbat, aniž ji požádal o svolení, než to, že bude na důchody málo peněz. To je politika pro staré. Politika pro mladé řeší témata jako sex s písemným povolením či povolení svatby se psem.

Tyhle nápady k nám přicházejí hlavně z Ameriky. Tamní mladí politici tlačí i zákaz rozlišování mezi pohlavími. Například kalifornské město Berkeley opouští termíny, které jsou „genderově nevyvážené“. Takovým termínem je třeba těhotná žena. Proto se má používat termín těhotná osoba nebo těhotný zaměstnanec. To nám dokazuje, jak jsou američtí liberálové progresivní a moderní, protože tak jako Sověti v okřídleném rčení rozdojili kozla, oni patrně otěhotněli muže. Město také nebude používat příliš jednoznačná zájmena, jako jsou on či ona. Proč? Protože se to prý přežilo.

Mladí progresivní politici nás informují, že rozdíly mezi muži a ženami vznikají špatnou výchovou a společností ovládanou muži. Bez těchto atributů bychom si byli všichni rovni. (Ano, rovnostářství bylo vždy základním stavebním kamenem levice.) (Teď si tedy nejspíš rovni nejsme.) A tak se pak moderně a progresívně přihodí, že Berlínský správní soud bude rozhodovat, zda je nepřijetí devítileté dívky do nejstaršího berlínského chlapeckého sboru diskriminací na základě pohlaví.

Dobře, někdo si na tom chce přihřát svou polívčičku a kapku se zviditelnit. Chápu. Ale jak je možné, že se tahle zběsilá konstrukce dostane až k soudu? Že není zatípnutá hned v zárodku jako zajímavý vtip? To jako že soudy v multikulturním Německu nemají na práci nic důležitějšího? To jako že budeme muset odvolávat rozdíly mezi muži a ženami, jako odvolával Galileo Galilei? To jako že moderní inkvizice?

A když se přece najde odvážlivec, který prohlásí „A přece se točí!“, běžnou fintou je, že si extrémisté založí své politické neziskovky financované z našich peněz a začnou takové kacíře mediálně lynčovat jako údajné manipulátory, demagogy, nácky a lháře. Žádnou lež vám sice nedokážou, ale to je fuk, stačí dobrý nadpis. Další spřátelené politické neziskovky dodají dobrý marketing, a to by v tom byl čert, abyste raději neprohlásili „a no tak jo, muži a ženy jsou stejní“, abyste už od toho cirkusu měli klid.

Je to pořád stejné. I spisy Galilea byly kdysi zakázané. Měl být vymazán z vědy, jako by neexistoval. Rouhači a pochybovači s opačným názorem prostě nesmějí být slyšet. Pluralita názorů je fuj. Kdo nemá správný názor, lže a zaslouží ukamenovat.

Můžete si myslet, že nás se to netýká. Týká. I u nás už začala úřadovat moderní inkvizice. Vzpomeňme na básničku Jiřího Žáčka.

„K čemu jsou holky na světě?
Aby z nich byly maminky,
aby se pěkně usmály na toho,
kdo je malinký.
Aby nás měl kdo pohladit
a povědět nám pohádku.
Proto jsou tady maminky,
aby náš svět byl v pořádku.“


Na první pohled krásná básnička. Přesto před časem nadzdvihla české feministky, podle nichž básnička buduje genderové stereotypy. Dokonce ji řešilo i ministerstvo školství. Popravdě – nikdy jsem nějak nepochopila, v čem ten nechutný generový stereotyp má spočívat. To jako že svět bude v pořádku, teprve až nebudou maminky...? Nebo by snad správně bylo, že holky jsou na světě, aby z nich byli tatínkové? Či jsou na světě proto, aby nás poučily, že děti produkují moc CO2 a rodičovství je přežitek...?

S pohádkami to je snad ještě horší. Staletími osvědčené příběhy lidové slovesnosti stojí na původních, míněno opravdových evropských hodnotách. Jako třeba, že žena má děti a muž ženu a děti chrání. A teď mají ustoupit novým modlám rovnosti, kde muž a žena neexistují, zato existuje 64 pohlaví.

Tak jako vždy přicházejí na řadu zákazy, jako by zákazy někdy něco řešily. Hollywoodské hvězdičky své myšlenky nedomyslely. Podle nich by bylo lepší, aby šípkové království navždy spalo, než aby princezna dostala jeden písemně nevyžádaný polibek z lásky.

Hvězdičky kritizují, že se ženy ocitají v roli pasivního objektu, který čeká na záchranu od muže. Snaží se proto burcovat společnost. Ale co je na tom špatně? Neplatilo to tak v minulosti? Kolik znáte vojevůdkyň? Budeme přepisovat minulost? Jen čekám, kdy nějaká osoba zabývající se vědou zjistí, že tu vlastně byly Alexandra Makedonská a Gája Julia Cezárová. Jen se bály říct nahlas, že jsou ženami, aby nebyly diskriminovány. A možná teď budeme ve školách povinně vyprávět dětem pohádky o kudlance, která svou milovanou osobu, která v minulém století bývala mužem, sežere, protože neodvolal, že jest muž, a jako takový si stejně nic jiného nezaslouží.

Hollywoodské hvězdičky taky kritizují, že u mužů pohádky vyzdvihují sílu a u žen krásu. Zase to nedomyslely. Kdyby nebyly hvězdičky krásné, nikdy by se nestaly hvězdičkami. Jejich úspěch, příjmy a vliv na společnost jsou dané pěknou tvářičkou. Feministky spíš jen nepochopily, že si pod sebou podřezávají větev.

Celý tenhle cirkus je možný jen proto, že se Amerika a Evropa dostaly do neskutečného blahobytu. Mnoho lidí má sice plné žaludky, ale přesto jsou nešťastní. A mají dojem, že někdo za jejich pocit nenaplněnosti může. Pro některé to jsou muži. Kvůli nim nejsou některé osoby šťastné, ačkoliv na štěstí mají „nárok“.

K moci přicházejí politici narození po listopadu 1989. Nezažily slovník předešlého režimu, a přesto k němu nevědomky sklouzávají. „Bolševici“ se vracejí, jen mají jinou barvu a nepřicházejí z východu. Po slovníku ale přijdou činy. Ještě nemají velkou sílu. Stále jsou v opozici, ale už si brousí zuby na vládu. Příští německý kancléř dost možná už může být zelený ekoterorista, který ví, co všechno vám má zakázat, abyste byli šťastnější.

Tyto lidi bychom měli vyslechnout. Měli bychom jim nabídnout péči. Ale rozhodně jim nesmíme ustoupit a dovolit zničit náš svět.

Autor: Markéta Šichtařová

Zdroj: https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=726130
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNepřestěhujeme také Churchillovu sochu?   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 05:15:56 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Winston Churchill se zapsal do naší paměti jako muž, který převzal na svá bedra těžké břemeno 2. světové války. Jako člověk, který po svém jmenování ministerským předsedou v květnu 1940 slíbil Britům krev, dřinu, slzy a pot. Jako člověk, který ocenil statečnost letců bránících Anglii před zničujícími nálety Luftwaffe slovy o tom, že nikdy na poli lidských konfliktů nevděčilo tak velké množství lidí tak mnoho tak nepatrné hrstce.

Jako člověk, který zastupoval Británii na setkáních státníků v Teheránu, Jaltě i v Postupimi, jako jeden z vítězů nad Hitlerem.

Churchill se stal téměř mýtickou postavou díky svým vlastním objemným spisům, v nichž se zabýval sám sebou, a které byly podkladem pro jeho oficiální životopis i interpretaci dějinných událostí.

Zcela nový přístup založený na využitím rozsáhlých archivních materiálů zaujal Clive PONTING v knize CHURCHILL.

Autor přednáší politiku na University College ve Swansea. Byl si při psaní dobře vědom, že si sir Winston dával záležet na tom, aby vše náležitě upravil pro potomstvo. Dokonce i ve vlastním Churchillově archivu se nachází celá řada dokumentů koncipovaných s ohledem na historii a majících usměrnit bádání budoucích historiků. Naopak, bylo známo, že mnohé věci odmítal svěřit papíru, protože by mohly jeho reputaci poškodit. Neville Chamberlain si dokonce v soukromém dopise sestře stěžuje, že mu Churchill píše několikastránkové dopisy, které jsou zřejmě určené k citaci v budoucnu napsané knize. Proto se autor knihy zaměřil na výsledky výzkumu archivů otevřených v posledních desetiletích, i na studium díla historiků zabývajících se speciálními tématy. Objektivitě přispívá i skutečnost, že od Churchilovy smrti uplynulo již mnoho let a ještě více od historických událostí.

Clive Ponting nám podává obraz člověka, který chtěl nuceně sterilizovat přes 100 000 „duševně degenerovaných“ Britů a desetitisíce poslat do táborů nucených prací. Líčí politika, který zastával rasistické názory, nesnášel demokracii, nevěřil v sociální pokrok a dával přednost vládě nepočetné aristokratické elity. Zachycuje politického představitele, který chtěl provést předběžný nukleární útok na SSSR, člověka, který nedbal na názory svých spolupracovníků ani generality, a který byl pro své nezřízené ambice v politických kruzích značně neoblíben. V dopise jeho ženy Clementine, např., je upozornění, že jeho chování je obzvláště hrubé, jízlivé a nadřazené a že jeho pohrdavý postoj na zasedáních má vážný vliv na jeho okolí.

Kniha nám podává obraz politika, který všemožně oddaloval invazi v severní Francii, člověka, jemuž vůbec nezáleželo na válečných ztrátách a lidských životech. Byl dokonce ochoten nasadit plyn a zahájit chemickou válku a zaplynovat německá města. Byl to také on, kdo se zasadil o masové bombardování německých měst, ačkoliv zpravodajci prokázali, že to má minimální vliv na válečnou výrobu.

Kniha o více než 800 stranách vyšla už před mnoha lety v nakladatelství BB art. Když jsem ji přečetl, byl jsem dost vyděšen názorovou podobou tohoto člověka s takovými lidmi, jako byl Hitler a Stalin. Skutečnost, že jsme takovémuto člověku postavili v Praze před odborářskou centrálou pomník, považuji za historický omyl. Ale stalo se, dokonce za nadšeného souhlasu Miloše Zemana.

Doporučíme teď rovněž Britům, aby si pomník přestěhovali na zahradu svého velvyslanectví nebo k soše přidáme doplňující tabulku s výpočtem hanebností, na nichž se podílel?

Rozumný člověk by ovšem ponechal vše tak, jak to přinesl někdejší duch doby.

Ivo Krieshofer
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMinisterstvo zahraničních věcí je dalším tunelem na peníze státního rozpočtu   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 05:10:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Je divné, že i přes odpor KSČM je ministrem zahraničích věcí nadále Tomáš Petříček, a tak dochází k hýření peněz státního rozpočtu do černých zahraničních děr, kdežto občané našeho národa strádají čím dá více, když už není vůbec...

Je divné, že i přes odpor KSČM je ministrem zahraničích věcí nadále Tomáš Petříček, a tak dochází k hýření peněz státního rozpočtu do černých zahraničních děr, kdežto občané našeho národa strádají čím dá více, když už není vůbec na nic!

Hlásí se recese, a Ministerstvo zahraničních věcí bude pořád rozhazovat na pochybné uprchlíky a teroristy! ČSSD se chová prohnile vůči českým občanům, její pro-unijní postoj podrývá a snižuje životní úroveň občanů našeho národa!

Andreji Babišovi nepomůže ani často ódovaný Frontex, protože se situace kolem evropských hranic podobá víc a víc anarchii.

Nepřizpůsobivými uprchlíky jsou rozvráceny a vysávány sociální systémy evropských zemí. Peníze na původní potřebné občany míří beztrestně do zahraničních blbostí!

Pomoci ze strany západu jsou často zneužívány, jsou již muslimským obyvatelům k smíchu, a tak budou vznikat další islámské státy, a Evropané tradičně utřou nos dalším vyhazováním peněz.

Jsem toho názoru, že Ministerstvo zahraničních věcí potřebuje rapidní úspory jak sůl, aby si nemohlo vyskakovat na úkor občanů našeho národa.

Václav Kovalčík, Zlín

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponStanovisko ANS k hanobení pomníku maršála Koněva   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 05:07:45 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dne, 30. srpna 2019, se zástupci městské části Praha 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09), rozhodli zakrýt sochu maršála Koněva černou plachtou. Proti tomuto rozhodnutí se ANS ostře ohrazuje. Takové činy narušují mezinárodní vztahy s Ruskou federací a přispívají ke konfliktnímu řešení problémů v dnešním světě.

V základní vztahové smlouvě mezi ČR a Ruskou federací, kterou uzavřel Václav Havel a Boris Jelcin v roce 1993, bylo v čl. 21 ujednáno, že „každá smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim“. Tato smlouva byla předložena sekretariátu OSN k registraci podle článku 102 Charty OSN a morálně je stále platná.

ZDE: https://www.dauc.cz/dokument/?modul=pr&cislo=44125

Pomník maršála Koněva se týká celé České i Slovenské republiky, nejen Prahy 6. Starosta Prahy 6 je povinen zachovávat úctu k našim osvoboditelům a jednat tak, aby byla zachována důstojnost památníku - nacházejícího se shodou okolností na území jedné z městských částí. Existují hodnoty, kterým musí ustoupit politický i lidský egoismus. Mimochodem, v době uzavření výše uvedené mezinárodní smlouvy měl momentální starosta Prahy 6 pouhých devět let. Pokládáme chování starosty Koláře za nezodpovědné a v příkrém rozporu se zájmy České republiky.

Žádáme, aby české zákonodárné orgány, vláda a prezident okamžitě zasáhly a zabránily překračování únosné meze v nesmyslném politickém „soutěžení“. Takovéto vyhrocování společenského konfliktu hodnotí neparlamentní opozice jako naprosto nepřijatelnou a velmi nebezpečnou politickou tendenci. Rozhodně se nehodláme smířit s překrucováním dějin. Hrozí tím totiž společenský konflikt, který by zavedl naší společnost do fyzické konfrontace a ohrozil by stabilitu naší země.

Praha, 30. srpna 2019

Předsednictvo ANS

Vladimíra Vítová, předsedkyně
Karel Hais, 1. místopředseda
Jaroslav Drobný, místopředseda
Petr Kania, místopředseda

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponFrancie: Čím více islámskou se nějaká čtvrt stane, tím horší jsou výsledky místního školství   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 05:04:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dlouholetý pracovník a ředitel statistického institutu IFOP Jerome Fourquet dochází na základě statistických údajů k předpovědi o rozpadu Francie jako jedné země a jednoho národa: Zatímco postavení a vliv kdysi zásadně důležité katolické církve ve Francii neustále upadají, mezi muslimskou komunitou naopak projevy náboženského cítění neustále posilují.

Narozdíl od příkladů jiné imigrace (Poláci. Arméni) se muslimové nejenom neintegrují, ale jejich fundamentalismus a segregace od většinové společnosti v dalších generacích posilují.

Údaje o procentuálním zastoupení muslimů v populaci jsou dramaticky podhodnocené.

Ramadán drželo v devadesátých letech 60 procent muslimské populace, dnes je to 71 procent.

V roce 2003 nosilo hidžáb 23 procent muslimských žen, dnes je to 35 procent.

Výbuchy brutálního teroristického násilí jsou jen jedna strana mince. Stranou veřejné pozornosti probíhá i terorismus "nízké intenzity" - nátlak na nemuslimy v muslimských oblastech, vandalství proti kostelům, synagogám a hřbitovům.

Jakmile je území vyčištěno od nemuslimů, zavádí se právo šaría, zejména vůči ženám. Nemuslimové se do takových oblastí buďto vůbec nevpouštějí, nebo je jejich pohyb přísně sledován.

Prosazování islámských předpisů chování často podporují muslimské drogové gangy, kterým to pomáhá při kontrole jejich území.

Čím více islámskou se nějaká čtvrt stane, tím horší jsou výsledky místního školství, tím větší nezaměstnanost a chudoba.

Francie se "udivující rychlostí propadá do etnokulturní heterogenity" a tento proces provází úpadek státní správy a systému sociální péče.

Autor: Martin Gust

Nad knihou Jerome Fourqueta "Souostroví Francie"

Zdroj: https://www.meforum.org

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJan Vítek varuje: Americká neziskovka, která svrhává režimy po celém světě, si do hledáčku vzala Česko   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 04:57:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Novinář pobývající v Ženevě, komentátor zpravodajství webu iPrima.cz Jan Vítek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz varuje před Spojenými státy americkými a organizací National Endowment for Democracy (NED), která podle něj převzala aktivity CIA. Organizaci podle Vítka jde i o Česko a prezidenta Miloše Zemana.

Jan Vítek je zkušený novinář a rozhovor se z velké části věnuje působení vlivné americké neziskové organizace NED (National Endownment for Democracy, Narodní nadační fond pro demokracii). Organizace byla založena v roce 1983 jako nezisková organizace a jejím cílem je propagace demokracie po celém světě. Její činnost je financována ze státního rozpočtu Spojených států. Novinář Vítek je ale toho názoru, že organizace sleduje zcela jiné cíle.

Pravá ruka CIA?

Novinář v textu o NED psal jako o „pravé ruce CIA“ s odkazem na prvního prezidenta této neziskovky, který řekl, že „hodně z toho, čím se dnes zabýváme, dělala před čtvrt stoletím CIA“. Vítek k tomu dodává.

„NED byl založen za vlády prezidenta Reagana poté, co se na CIA provalila řada skandálů, které vyšetřovaly zvláštní senátní a kongresové komise. Téměř každý den se v novinách a v televizi objevovaly zprávy o nějakých přečinech a dokonce zločinech, do nichž byla CIA zapletena. Něco se s tím muselo udělat. Neučinilo se nic, aby se ty hrozné věci neopakovaly, CIA se jich naoko zřekla, a co se udělalo, bylo, že je dostala za úkol nová organizace s podbízivě líbivým názvem Národní fond pro rozvoj demokracie. Byl to mistrovský tah politický, piáristický a cynický. Pod rouškou šíření demokracie měl NED dělat veřejně to, co předtím dělala CIA tajně. Carl Gershman k tomu řekl: ‚Pro demokratické skupiny na celém světě by bylo neúnosné, kdyby se veřejnost dozvěděla, že jsou financovány CIA. Viděli jsme to v letech šedesátých. Proto tato praxe byla skončena, abychom v ní mohli pokračovat, byl vytvořen NED.‘“ uvádí Vítek.

Činnost NED

Jan Vítek se následně rozpovídal i o aktivitách této organizace v České republice, potažmo ve středoevropském prostoru obecně. Novinář uvádí, že v našem prostoru se NED zaměřuje na podporu lidských práv, tržních reforem a proamerických politických stran.

„Ve střední a východní Evropě se NED zaměřuje na podporu lidských práv, tržních reforem a proamerických politických stran. Obecnou strategií podle Ivany Howardové, která má na starosti tuto geografickou oblast, je ‚napomáhat myšlenkově spřízněným veřejně činným osobám založit nová politická hnutí ve svých domovských zemích a stát se vlivnými aktéry v politice‘. Neřekla proč, neboť cíl se rozumí sám sebou: aby ovlivňovali stávající režim a případně usnadnili jeho změnu.

Schopným mladým lidem NED nabízí stáže v Evropě i v USA, kde je formuje ke svému obrazu. Po návratu domů se zapojují do jeho činnosti, nebo jsou vysláni do jiných neziskových organizací, aby ovlivňovali jejich program zevnitř. Všude, kde má NED pobočky, jsou neziskovky v menší či větší míře napojeny na americký penězovod. Výjimkou je nadace Otevřená společnost, kterou vydržuje finanční spekulant a miliardář George Soros. Co se světonázoru týče, Gershman a Soros jsou jednobuněčná dvojčata.

NED vyhledává citlivá místa politického života cílové země a napomáhá místním skupinám vytvářet z nich otevřené rány. Aby se nezacelily, financuje a organizuje protestní akce, kterými burcuje a buntuje obyvatelstvo proti vládě a stávajícímu politickém uspořádání,“ uvádí Vítek v rozhovoru.


Aktivita NED v Česku

Novinář byl vyzván i k příkladům aktivit této organizace v České republice. Ví o nich Vítek něco?

„Žiji v Ženevě. Nemohu na dálku odhalit tajné struktury NED u nás a sledovat jejich činnost. To je bíle místo, které potřebuje zmapovat. Je to výzva pro investigativní žurnalisty. Doufám, že náš rozhovor bude pro některé z nich podnětem k tomu, aby se k ní postavili čelem. Jako počinek jim mohu dát jednu z ověřených stop: Gershman byl několikrát v Praze. Naposledy v říjnu loňského roku, kdy se setkal nejen s Ivanem Havlem a jeho ženou Dagmar, ale také s řadou aktérů současného protestního hnutí. Před odletem se dal slyšet, že jeho návštěva byla velice užitečná. ‚Uděláme pro Českou republiku vše, co je v našich silách,‘ slíbil lidem, kteří ho doprovázeli. Řekl bych, že umí držet dané slovo. Jak, s jakým cílem a kdo mu pomáhá, jsou otázky, na které je nutno hledat odpověď na místě činu. Nechci nic dramatizovat, každý si jistě sám umí představit, co je v sázce.

Prezident Zeman by dobře udělal, kdyby přiměl Bezpečnostní informační službu, aby zveřejnila zevrubnou zprávu o činnosti NED u nás, abychom měli jasno, zda v našem případě je podezření namístě, nebo ne. Zprávy BIS prý slují rigorózní nestranností a ryzí objektivitou. Co když se dozvíme, že NED je skutečně tím, zač se vydává—neziskovou nadací, která se plně věnuje posílení demokratických institucí v celém světě?,“ ukončil Vítek rozhovor o organizaci NED a její činnosti v České republice.


Novinář Jan Vítek

Jan Vítek se narodil v roce 1928 a mezi lety 1952 a 1960 působil jako novinář, redaktor a reportér v časopisech Obrana lidu, poté v letech 1961 až 1965 v Československém vojáku. Od roku 1971 žije v exilu v Ženevě. Po roce 1989 psal články do časopisu Ekonom a Hospodářských novin. V současné době je komentátorem zpravodajství internetového serveru TV Prima a je jedním z autorů portálu Neviditelnypes.cz

Zdroj:

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerická armáda zaútočila na syrský Idlib   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 04:50:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Američtí vojáci zaútočili na pozice radikálů teroristické skupiny Al-Káida* v okolí syrského města Idlib. Ruská média o tom informoval oficiální zástupce Centrálního velitelství Ozbrojených sil USA Earle Brown.

Americký zástupce uvedl, že operace byla namířena proti lídrům teroristické skupiny, kteří jsou odpovědní za útoky, které ohrožují americké občany a také partnery USA a civilisty.

Útok byl mířen na sídlo skupiny, která je spojená s teroristickou skupinou Al-Káida, kde v době útoku probíhala schůzka teroristů. Uvádí se, že bylo zabito 40 teroristů a polních velitelů, také se objevují informace, že na místě mohl být vůdce teroristické skupiny Hayat Tahrir al-Sham Abu Mohammad al-Julani, více informací o jeho osudu ale zatím není k dispozici.

Zdroj: https://sptnkne.ws/9BG3

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponWashington hrozí Rusku novými sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2   
Pridal tk Neděle 01 září 2019 - 04:46:38 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Spojené státy s největší pravděpodobností uvalí na Rusko další sankce kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream 2. V sobotu to ve Varšavě uvedl americký ministr energetiky Rick Perry.

„Domnívám se, že nejspíše ano,“ prohlásil Perry novinářům, když odpovídal na otázky, zda budou na Rusko uvaleny nové sankce kvůli plynovodu Nord Stream 2.

Podle něj se o této otázce ve Spojených státech debatuje na velmi vysoké úrovni. Výstavba plynovodu Nord Stream 2 zahrnuje pokládku dvou větví plynovodu na dně Baltského moře, které budou přepravovat zemní plyn z Ruska do Německa a dále do střední Evropy.

Není to poprvé, co Perry vyhrožuje sankcemi. V červnu americký prezident Donald Trump rovněž uvedl, že zvažuje na ruský plynovod uvalení sankcí. Plynovod ale podporuje Německo, které se díky němu stane klíčovou tranzitní zemí pro dodávky ruského zemního plynu.

Na konci července výbor pro zahraniční vztahy amerického senátu schválil návrh zákona, který předpokládá uvalení sankcí na společnosti a fyzické osoby, které pracují na stavbě plynovodu Nord Stream 2. Sankce se dotknou společností, které pokládají potrubí v hloubce nejméně 30 metrů. Jedná se tak o italskou společnost Saipem a švýcarskou společnost Allseas. Sankce ale mohou rovněž zasáhnout i plynovod Turk Stream, který se staví na dně Černého moře.

Stavba plynovodu o kapacitě 55 miliard metrů krychlových ročně má být dokončena do konce letošního roku. Nord Stream 2 prochází teritoriálními vodami nebo exkluzivní ekonomickou zónou Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa. Jediná země, která zatím neposkytla povolení na výstavbu plynovodu je Dánsko. Společnost provozující Nord Stream na konci srpna uvedla, že potrubí je ze 75 % hotové.

Polovinu stavby financuje ruská společnost Gazprom. Další polovinu financí zajišťují německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, rakouská společnost OMV a francouzská společnost Engie.

Proti projektu aktivně vystupuje Ukrajina spolu s Polskem, Lotyšskem a Litvou. Proti projektu vystupují i Spojené státy, které se snaží přesvědčit Evropany, aby daly přednost americkému zkapalněnému plynu.

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která se v září ujme úřadu, varovala, že kvůli plynovodu Nord Stream 2 hrozí, že se zvýší závislost zemí EU na dodávkách ruského plynu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/9BMn

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2660 sec,0.0600 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,872kB