Pondělí 06 květen 2019
Na letišti Šeremetěvo v Moskvě hořelo dopravní letadlo. 41 obětí   
Pridal tk Pondělí 06 květen 2019 - 02:24:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Letadlo se při letu Moskva-Murmansk naléhavě vrátilo v neděli večer na letiště Šeremetěvo kvůli požáru na palubě. Vyšetřovací výbor oznámil, že zemřelo 41 lidí. Přežilo 37 cestujících.

Zdroj uvedl, že jde o dopravní letadlo Sukhoi Superjet 100 společnosti Aeroflot. Podle něj příčinou požáru byla porucha elektrického zařízení.

Po nehodě vyšetřovací výbor zahájil vyšetřování o porušení bezpečnostních pravidel letového provozu.

Vedoucí pracovník meteorologického centra Phobos Jevgenij Tiškovets řekl, že příčinou požáru mohla být bouřka.

„Soudě podle znamení, že to nebyl motor, který se vznítil, ale elektrické vedení a letadlo už přistávalo v ohni, je pravděpodobné, že by mohla být příčinou bouřka. Protože tam byly bouřkové mraky až do výšky 9-10 tisíc metrů,“ řekl Tiškotsev.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv pověřil vedoucího ministerstva zdravotnictví, aby obětem byla poskytnuta veškera nezbytná pomoc.

„Jak bylo dříve uvedeno, na palubě letadla, které letělo na trase Moskva-Murmansk, se nacházelo 78 lidí, včetně posádky. Podle upřesněných údajů, které teď máme, přežilo 37 lidí,“ uvedla mluvčí vyšetřovacího výboru Světlana Petrenko.

Zdroj: https://sptnkne.ws/mvaF

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponIzraelská armáda bombardovala Pásmo Gazy   
Pridal tk Pondělí 06 květen 2019 - 02:18:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Izraelské obranné síly vydaly 4. května prohlášení, podle kterého bylo do večera téhož dne vypuštěno z Pásma Gazy do Izraele přes 200 raket. Izraelské jednotky a tanky v reakci na to bombardovaly asi 120 vojenských cílů palestinského Hnutí islámského odporu (Hamás) a Palestinského islámského džihádu (PIJ) v Pásmu Gazy a budou i nadále provádět útoky na vojenské cíle v Pásmu Gazy.

V prohlášení se uvádí, že izraelské vojenské síly už zničily přes 20 m hluboký tunel, který vedl z jižní části Pásma Gazy do Izraele a měl mnoho vchodů. Izraelské vojenské síly také bombardovaly budovu vojenské zpravodajské služby Hamásu.

Podle prohlášení zdravotnického oddělení Pásma Gazy si bombardování izraelské armády vyžádalo týž den v Pásmu Gazy čtyři životy palestinských lidí, a 30 Palestinců bylo zraněno.

Podle informace izraelské policie poškodil palestinský raketový útok několik domů a dva izraelští civilisté byli zraněni, z nichž jeden byl zraněn vážně.

Izraelská armáda téhož dne uzavřela kontrolní stanoviště Erez na severní hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy a tranzitní přístav pro zboží Kerem Shalom na hranici mezi Izraelem a jižním Pásmem Gazy.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás vydal téhož dne prohlášení, ve kterém kritizoval eskalaci izraelské agrese a požádal mezinárodní společenství o poskytnutí mezinárodní ochrany palestinským lidem. Mahmúd Abbás řekl, že mlčení o izraelských zločinech a porušování mezinárodního práva povzbuzuje Izrael v dalším páchání zločinů proti palestinskému lidu. Vyzval mezinárodní společenství k poskytnutí mezinárodní ochrany palestinskému lidu.

Zvláštní koordinátor OSN pro mírový proces na Blízkém východě Nickolay Mladenov také ve stejný den vydal prohlášení, ve kterém vyjádřil hluboké znepokojení nad eskalací situace v Pásmu Gazy.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČínský ministr financí Liu Kun se setkal s předsedou Asijské rozvojové banky   
Pridal tk Pondělí 06 květen 2019 - 02:16:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ve městě Nadi na Fidži proběhlo 52. zasedání Asijské rozvojové banky. Zasedání se zúčastnil čínský ministr financí Liu Kun. Během zasedání se čínský ministr Liu Kun setkal s předsedou Asijské rozvojové banky (ADB) Takehiko Nakaem.

Liu Kun při setkání řekl, že spolupráce mezi Čínou a ADB trvá už přes 30 let. Spolupráce, která je vzájemně přínosná už dosáhla očividných výsledků. Čína věnuje velkou pozornost spolupráci mezi Čínou a ADB. Čína v současnosti stále čelí výzvám nedostatečného rozvoje, proto potřebuje zkušenosti a investice ADB pro řešení této otázky.

Předseda Asijské rozvojové banky Takehiko Nakao uvedl, že úvěr společnosti ADB pro Čínu je také prospěšný pro samotnou ADB, zejména pro zvýšení finanční udržitelnosti a schopnosti rozvoje ADB. Takehiko Nakao řekl, že ADB zachová rozsah stávajících úvěrů Číny se zaměřením na změnu klimatu a ochranu životního prostředí.

Liu Kun ocenil úsilí na založení multilaterálního centra pro rozvojovou finanční spolupráci ADB a sedmi dalších mnohostranných rozvojových institucí s Čínou. Kromě toho také ocenil, že ADB vyslala zástupce na vysoké úrovni k účasti na druhém Summitu fóra pro mezinárodní spolupráci v rámci Pásma a stezky, a podporuje regionální spolupráci.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponFederica Mogheriniová a ministři zahraničí Francie, Německa a Británie hluboce litují nových omezujících opatření USA vůči Íránu   
Pridal tk Pondělí 06 květen 2019 - 02:15:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová včera vydala společně s ministry zahraničí a financí Francie, Německa a Velké Británie společné prohlášení, ve kterém vyjádřili politování nad rozhodnutím USA neudělit žádným zemím a regionům výjimku ze sankčních opatření na dovoz íránské ropy, a současně vyjádřili znepokojení nad tím, že se Washington rozhodl ukončit výjimku ohledně některých íránských jaderných projektů pro nešíření jaderných zbraní v rámci íránské jaderné dohody.

Z tohoto společného prohlášení, které včera vydalo francouzské ministerstvo zahraničí, vyplývá, že EU, Francie, Německo a Velká Británie se jednomyslně domnívají, že zrušení příslušných sankcí vůči Íránu je důležitou součástí komplexní dohody o íránské jaderné otázce, což je nejenom přínosné pro íránský zahraniční obchod, ale také to přispívá k zajištění základního života obyvatel Íránu. Proto EU a Francie, Německo a Velká Británie hluboce litují amerického obnovení omezujících opatření vůči Íránu po odstupu od íránské jaderné dohody.

Prohlášení také zdůrazňuje, že íránská jaderná dohoda je nezbytná pro posílení stability a bezpečnosti na Blízkém východě, je nezbytná pro zachování globálního systému nešíření jaderných zbraní a pro zajištění evropské bezpečnosti. EU, Francie, Německo a Británie rozhodně podporují íránskou jadernou dohodu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně potvrdila, že Írán stále plní své závazky v souladu s dohodou a tato dohoda je účinná.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNejvýznamnější hudební skladatel všech dob   
Pridal tk Pondělí 06 květen 2019 - 02:14:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevsi jako syn řezníka. Vyrůstal však v hudebním prostředí, jeho otec byl zároveň citeristou a strýcové byli dobrými lidovými muzikanty. I když se jeho otec domníval, že malý Anton (jak mu v rodině říkali) převezme později živnost a v patnácti letech dokonce obdržel výuční list, tak již o rok později, v roce 1857, byl již v Praze, coby student varhanické školy, kterou ukončil s prospěchem „výborný“. Současně navštěvoval německou pokračovací školu při františkánském klášteře a navíc se aktivně zúčastňoval pražského hudebního života. Stal se členem orchestru Cecilské jednoty jako violista, účinkoval nejenom na vlastních koncertech Jednoty, ale i na ostatních koncertech, při kterých tento orchestr působil.

Po ukončení studia přijal místo violisty v orchestru Prozatímního divadla a dával i hodiny klavírní hry. Mezi jinými vyučoval ve hře na klavír i Josefinu Čermákovou, sestru jeho budoucí manželky Anny. Dvořák se do Josefiny zamiloval a jakkoliv láska z její strany nebyla opětována, složil pro ni přesto ze žalu cyklus písní s klavírním doprovodem s názvem Cypřiše, který později upravil pod názvem „Večerní písně pro smyčcový kvartet“.

Teprve Hymnus (na text básně V. Hálka Dědicové Bílé hory) znamenal ve Dvořákově tvůrčím životě jistý zlom. Skladba byla označena za velkolepou a plnou hlubokého důmyslu a vzletu. Provedení se v březnu 1873 ujal Karel Bendl, sbormistr pražského Hlaholu, kdy se koncertu v Novoměstském divadle účastnilo 300 pěvců a orchestry obou zemských divadel, německého i českého. O půl roku později se Dvořák oženil s dcerou pražského zlatníka Annou Čermákovou. V tomto období vznikla i druhá verze opery Král a uhlíř a symfonie Es dur a d moll.

V čase bolesti nad ztrátou dvou dětí vzniká jeho rozsáhlé oratorium Stabat mater (Stála matka). Dvořák za pomoci Johanessa Brahmse získává státní stipendium, hraje na varhany v pražských kostelích, dává hodiny klavíru a neúnavně komponuje.Z tohoto období pochází jednoaktovka Tvrdé palice a tragická opera Vanda. V roce 1878 nastal mimořádný obrat, kdy Dvořákovi vycházejí u berlínského nakladatele Simrocka Moravské dvojzpěvy a první řada Slovanských tanců.

Další Dvořákovo tvůrčí obdobím je právem nazýváno obdobím slovanským. Základem jeho tvorby byla česká, moravská i ruská lidová píseň a rytmické prvky i ráz lidových tanců. Kromě Slovanských tanců vznikají tři Slovanské rapsodie, symfonie D dur, orchestrální Polonéza a z komorních děl např. smyčcový kvartet D dur, v němž Dvořák cituje slovanskou hymnu Hej, Slované. Dále pak zkomponoval Legendy, předehru Husitská a kantáty Svatební košile a Svatá Ludmila.

Z úspěchů Moravských dvojzpěvů, Slovanských tanců a zejména Stabat mater se Dvořákovi otevřela cesta do Anglie, kdy při jeho prvním z devíti anglických zájezdů byl na londýnském nádraží přivítán slavným anglickým nakladatelem A.H. Littletonem. V červnu 1891 Dvořák převzal dokonce čestný doktorát cambridgské univerzity.

Brzy poté zkomponoval druhou řadu Slovanských tanců, symfonii G dur, předehry V přírodě, Karneval a Othello, pak operu Jakobín a významná díla Requiem a Te Deum. V roce 1890 byl Antonín Dvořák zvolen řádným členem České akademie věd a umění a v roce 1891 převzal i čestný doktorát filosofie na české univerzitě v Praze. Zároveň se stal profesorem skladby a instrumentace na pražské konzervatoři. Mezi jeho žáky patřili i Josef Suk a Vítězslav Novák.

V roce 1892 bylo Dvořákovi nabídnuto místo ředitele Národní konzervatoře hudby v New Yorku.V jeho tvorbě se zde objevuje vliv melodických a rytmických zvláštností hudby amerických černochů a Indiánů. Nejznámějším dílem tohoto období je jeho devátá symfonie e moll s podtitulem „Z nového světa“, jakož i violoncellový koncert, suita A dur, Biblické písně a Humoresky.

Po návratu z USA se Dvořák vrátil na místo profesora pražské konzervatoře. V této době vznikají symfonické básně inspirované K. J. Erbenem, jako Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek. Posléze píše i své poslední opery: Čert a Káča, Rusalka a Armida. Po smrti Brahmse se stává členem poroty pro státní ceny a je jmenován členem panské sněmovny ve Vídni.

Nemohu, samozřejmě, zapomenout na Dvořákovu sborovou tvorbu. Z cyklu smíšených sborů V přírodě jsme nejčastěji zařazovali v pěveckých sdruženích (Kutná Hora, Jilemnice, Hradec Králové, Jičín) části Napadly písně, Vyběhla bříza běličká a Žitné pole na text V. Hálka. V ženské sekci sdružení z Moravských dvojzpěvů byly zařazovány části Šlo děvče na trávu a Dyby byla kosa nabróšená. V Pěveckém sdružení pražských učitelů jsme mnohokrát s úspěchem (i při koncertních zájezdech v cizině) zpívali z Kytice národních písní slovanských mužské sbory s doprovodem čtyřručního klavíru, a to: Žal, Divná voda a Děvče v háji.

Antonín Dvořák zemřel po pěti týdnech nemoci 1. května 1904 na mozkovou mrtvici a byl pohřben na Vyšehradském hřbitově.

Miloslav Samek

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2193 sec,0.0809 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,738kB