2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izraelští poslanci představili zákon o trestu smrti

Krajně pravicová strana Otzma Yehudit chce legalizovat popravy odsouzených teroristů

Izraelská krajně pravicová strana Otzma Yehudit (Židovská moc) předložila návrh zákona, který nařizuje „trest smrti pro teroristy“, o kterém se bude tento týden diskutovat. 

“Očekávám, že všichni členové Knessetu podpoří tento důležitý zákon,” napsal v sobotu na X (dříve Twitter) vůdce Otzmy Yehudit, izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir.

Izrael zrušil trest smrti za vraždu v roce 1952. Poslední poprava se konala v roce 1962, kdy byl za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti oběšen Adolf Eichmann, jeden z architektů holocaustu. 

Návrh zákona zavádějící trest smrti byl předložen Knesetu na začátku března. Návrh zákona, který by soudcům umožnil vynášet rozsudky o trestu smrti lidem odsouzeným za spáchání nenávistně motivovaných vražd izraelských občanů, schválili poslanci v předběžném čtení. 

Ben Gvir je známý svými drsnými a často pobuřujícími komentáři o Palestincích. V srpnu USA a EU kritizovaly politika za to, že právo Izraelců volně cestovat přes Západní břeh Jordánu je „mnohem důležitější“ než stejné právo palestinských Arabů.

7. října provedla militantní skupina Hamas překvapivý útok na izraelské komunity nacházející se poblíž hranic s Gazou, přičemž zabila asi 1200 lidí, většinou civilistů, a vzala přes 200 rukojmích. Izrael odpověděl nálety na Gazu a pozemní invazí do palestinské enklávy s uvedeným cílem vymýtit Hamás a zachránit unesené.

Podle místních úřadů bylo od té doby v Gaze zabito více než 12 000 Palestinců. Mnoho zemí, stejně jako OSN a skupiny pro lidská práva, vyzvalo k okamžitému příměří. Izrael uvedl, že místo toho bude poskytovat každodenní „humanitární pauzy“, přičemž trval na tom, že příměří by Hamásu jen pomohlo. 

 

 

Sdílet: