2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Írán představil svou nejnovější hypersonickou střelu

Teheránská balistická zbraň údajně využívá technologii, kterou vlastní jen velmi málo národů

Íránské islámské revoluční gardy (IRGC) odhalily v neděli na ceremonii v Teheránu, které se zúčastnil nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, špičkovou hypersonickou střelu, uvedla místní média. Projektil údajně využívá vzácnou technologii hypersonického kluzáku. 

Střela byla představena na Ashura Aerospace Science and Technology University během výstavy představující pokroky Islámské republiky v letecké technologii. Podle tiskové agentury IRNA je raketa Fattah-2 vybavena hlavicí hypersonického kluzáku, která ji řadí „do třídy hypersonických zbraní HGV…“. 

Íránská média uvedla, že islámská republika se stala čtvrtou zemí na světě, která takovou technologii využívá.

Hypersonické klouzavé vozidlo nebo HGV je typ hlavice, která mu umožňuje manévrovat a klouzat hypersonickou rychlostí. Obvykle se montuje na balistické střely a po odpálení může výrazně změnit trajektorii letu, což z něj činí mnohem těžší cíl pro systémy protiraketové obrany potenciálního nepřítele odhalit než typickou hlavici pohybující se po předvídatelnější trajektorii oblouku. 

Jen velmi málo zemí má k dnešnímu dni funkční střely HGV. Jedním z nich je Rusko, které vlastní kluzáky „Avangard“ namontované na svých mezikontinentálních balistických střelách na bázi sila, jako je „Sarmat“. Ruské nákladní vozidlo je schopno létat 20 až 27krát rychleji, než je rychlost zvuku nebo 24 000 až 33 000 kilometrů za hodinu a má explozivní výtěžnost až dvě megatuny, což je více než 100krát větší exploze než při výbuchu. Americká jaderná bomba svržena na japonské město Hirošima.

V roce 2019 Čína oficiálně uvedla do provozu svou střelu DF-ZF HGV. Čínský hypersonický kluzák namontovaný na silniční mobilní balistické střele středního doletu se může pohybovat až 10krát rychleji, než je rychlost zvuku, rychlostí 12 360 kilometrů za hodinu a nést jadernou nálož. 

Očekávalo se, že v září bude v USA uvedena do výzbroje hypersonická zbraň dlouhého doletu (LRHW) „Dark Eagle“, ale její nasazení bylo zpožděno kvůli vyřazenému kritickému testu jejího klouzavého vozidla. Podle zpráv médií se stále očekává, že zbraňový systém bude uveden do provozu do konce roku. 

O íránské střele Fattah-2 je známo jen málo, protože národní média poskytla jen velmi málo podrobností o technických vlastnostech střely. Její předchůdkyně, raketa Fattah, která byla oficiálně představena před necelým půlrokem, 6. června, měla dolet 1400 kilometrů a mohla cestovat 13 až 15krát rychleji, než je rychlost zvuku.

Velitel leteckých sil IRGC, generál Amir Ali Hajizadeh, později v červnu uvedl, že dolet projektilu by se mohl zvýšit na 2000 kilometrů. Takový operační dosah by mohl potenciálně umožnit Íránu dosáhnout území Izraele, které Teherán považuje za svého úhlavního nepřítele. Podle íránských médií byla raketa Fattah také schopna proniknout přes protivzdušnou obranu potenciálního nepřítele a zničit ji.

 

 

Sdílet: